Lordi-uskonnot

Sanoitus Hallelujah

Katsokaa Lordin sanoitusta.

Toivokaamme että tämä jää kuminaama pelleilyn asteelle.

Saattaa nimittäin olla että nuoriso kaataa hautakiviä taas.

7

1360

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zalez
    • vikaa?

      englannintaidossasi

      vai luetun ymmärtämisessäsi?

    • Atte Ateisti

      Uskovaisten touhuja. Saatanaan uskominen se vasta uskoa vaatiikin.

    • opettele englantia

      Lordin kappaleessa Hard Rock Hallelujah lauletaan rokista uskonnollisella sanastolla, mutta kappale ei itsessään sanomaltaan ole uskonnollinen. Rockin kannattajista siinä puhutaan ja siitä kuinka rock voittaa muut musiikkilajit. Sitä paitsi Lordihan laulaa eräässä säkeessä selvästi:

      Wings on my back
      I got horns on my head
      My fangs are sharp
      And my eyes are red
      Not quite an angel
      The one that fell
      Now choose to join us or go straight to Hell

      eli vapaasti käännettynä:

      Siivet selässäni,
      sarvet päässäni,
      kynteni terävät
      ja silmäni punaiset
      En ole enkeli langennut,
      liity meihin (rockin kannattajiin)
      tai mene suoraan helvettiin

    • Kuminaama

      Jos kuuntelee Lordin esiintyjien haastatteluja ei pitäisi olla epäselvyyttä sen suhteen että kyseessä on joukko ihmisiä jotka uskovat asiaansa ja tuo usko kantoi hedelmää. Se että laitetaan 5cm vahaa naamaan ja rehellisesti se kerrotaan ei kerro muusta kuin tavasta laittaa itsensä esiin.

      Devil's a looser and he's my bitch. Kuulostaako se kovastikaan alistuvalta "paholaista" kohtaan? Uskonnollisviritteiset sanoitukset kolahtavat korvaan, mutta se on vain yksi tapa tulkita itse sanomaa. Ehkä vain yksi tapa pelata "vihollista" vastaan sen omilla aseilla.

    • hevari

      koittakaa nyt jo helvetti lopettaa toi, kun ette siihen itekään usko. kaikki ei mee mukaan ääripäiden toimintaan

      • saa käsityksen, että ovat ja ymmärätävät olevansa yhtä lailla viihdettä kuin kauhuelokuvat.Ja yleensä pahis on mielenkiintoisempi... Kyllä kaikesta voidaan löytää sekä hyvä että paha, muistaakseni joskus kuuntelivat levyjä takaperin ja löysivät saatanallisia säkeitä. Oliko Judas Priestin levy?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17021
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5485
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2586
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2069
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1768
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1001
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      886
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      883
    Aihe