Uusi nurtsi peltomaalle.Apua.

Fredrika84

Homma on tämä. N.1000neliömetriä käännettyä peltomaata. Aion poistaa turppaat sekä muut roskat(ihan kaikkea on mahdoton saada pois!). Elokuussa tai ensi keväänä kylvän heinänsiemen seosta. Juuri ennen kylvöä aion lannoittaa maan (muistaakseni Biolanin) nurmilannoitteella. Riittääkö tämä? Kannattaako maata myös kalkita syksyllä jso kylvän ensi keväänä ja laitan myös nurmilannoitteen? Kuinka tarkkaan kaikki ylimääräinen pitäisi poistaa? Mikä on hyvä keino tiivistää maa ennen kylvoä?
Laittakaa kaikkia vinkkejä ja neuvoja KIITOS!
Veden laskeutuminen on otettu huomioon ja tontin ympärillä on ojat sekä yksi sivu ojitetaan kohta. n.1500neliömetriä on jo valmiiksi vanhaa nurmikkoa joka on ihan hyväkuntoista.

4

2408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jarkko

      Moi! Uuden nurmikon teossa käytä aina syyslanoitetta, koska siinä ei ole tota typpeä. Typpi nääs kasvattaa kyllä nurmea, mutta alussa pitäisi nurmikon keskittyä hyviin juuriin. Jos pelto on savista niin kalkitseminen tulisi suorittaa ennen kylvöä. PH:n voi mitata apteekista saatavilla indikaattoreilla. Haraa noi simenet mullan sekaan. Toi tamppaaminen on heloin tehdä siten, että tasaat maan syksyllä mahdollisemman tasiseksi. Keväällä maa on jo paininut muotoonsa, eli korjaat voin ne kohdat jotka sitä tarvii. Haraa pinta kalkki nurmikonsimen ja sit eikun kasvamaan. Kastelu olisi hyvä tehdä kans tarvittaessa. Monet istuttavat nurmikon syksyllä, koska itämiseen tarvittavat olosuhteet on hyvät syksyllä.

      • Fredrika84

        Mainitsemassani nurmikko lannoitteessa ei ole typpeä. Joten kannattaako kalkita nyt syksyllä jos kylvän ensi syksynä/keväällä nurtsin?


      • kylvää
        Fredrika84 kirjoitti:

        Mainitsemassani nurmikko lannoitteessa ei ole typpeä. Joten kannattaako kalkita nyt syksyllä jos kylvän ensi syksynä/keväällä nurtsin?

        siemenet peltomultaan, saat kaupanpäälle tuhottomasti rikkaruohoja. Itse perustimme nurmikon peltomultaa ja se kasvoi täyteen rikkaruohoa. Se oli huonoin päätös mitä puutarha rakentamisessa olen tehnyt:((


    • calmato

      Minulla on niin iso tontti ja pihamaa, että en muuta ehtisikään kuin leikata ruohoa, jos kaikki olisi nurmikkona. Pidän nurmena vain alueet, joilla eniten oleskellaan ja loppu on kukkaketona. Kukkaketo tuo myös monet erilaiset perhoset.

      Jos haluat osan kedoksi, jätä se alue kokonaan lannoittamatta. Sen sijaan niitä ja haravoi kompostiin alueen kasvillisuus muutaman vuoden ajan että maa köyhtyy (tämä oli isoin homma kedon perustamisessa). Kalkitus saattaa olla paikallaan, jos on syytä epäillä maata happamaksi.
      Sitten vain kylvät, ehkä jotain istutatkin ja keräilet lisäksi luonnosta syksyisin mieluisten kasvien siemeniä. Minä kylvin pohjakasviksi punanataa ja lisäksi kedolle on ilmestynyt ahomansikka, orvokit, kissan- vuohen-, peuran- ja kurjen- sekä- harakankellot, päivänkakkarat, keltasauramo, ahdekaunokki, eri matarat, suolaheinät, kevätkiurunkannus, keltavuokko, valkovuokko, hiirenvirna, niittynätkelmä, pietaryrtti, vuohennokka, karhunputki ja koiranputki, mesiangervo, ojakellukka, niittykohokki, sekä villiintyneet puutarhakasveista akileija, varjolilja, harjaneilikka, ruskolilja, siperianunikko, ukonhattu, kullero ja monet monet muut - en tiedä kaikkien nimiä edes. Pelto-ohdake on erinomainen hyönteiskasvi, joten suosin sitä. Sen hävittäminen peltomaasta olisi ollut muutenkin liian hankalaa. Se myös tuoksuu hyvältä. Takiaisten taas annan kasvaa talviseksi tiklin ruuaksi. Takiainen on komein rikkaruoho!

      Tällainen keto on vaihteleva ja helppohoitoinen. Jossain vaiheessa voikukka yritti tehdä ryntäyksen ja naapurin harrastamien lupiinien taimia saa aina olla häätämässä alkukesästä...

      Mutta luonnon monimuotoisuutta arvostavalle ja jos on tilaa, ei ketoa kesäisempää olekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11448
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5459
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2717
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1851
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1815
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1584
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1460
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1406
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1379
    Aihe