Tarvitsisin mahdollisimman paljon erilaisia drinkki ohjeita. Alkoholittomia ja alkoholillisia. Kiitos auttaneille...
Drinkki ohjeita
Bilettäjä
82571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Esim: Kossu-Kola. Kossua pohjalle lasiin ja vähän kokista. Sekoita ja juo.
Rakastan drinksujen tekoa..Kaverit kiittelee ja ovat joskus luulleet että oon oikein opiskellut alaa, vaan empä ole. Netissä käy katsomassa www.idrink.com -sivustoa. Ja kirjoja löytyy kirjakaupoista ja kirjastosta.Kokeile vaikka sinistä enkeliä; Laita pitkään lasiin 2cl parfait amour-likööriä, 2cl vodkaa, täytetään sprite-limpparilla (makea). Tai 70-luvun vieläkin toimivaa klassikkoa, bacardi-colaa; aineina vain vaalea bacardi rommi ja coca-cola. Kesällä maistuu Capirocha (grogilasi täytetään jäämurskalla ja limeviipaleilla, kaada lasiin sokeria maun mukaan ja 2cl vodkaa..namia ja petollista). Mukavia hetkiä drinksujen parissa !
Sen drinkin nimihän on Caipiroska (tai caipirosca) ja siihen kyllä laitetaan limeviipeleiden, jäämurskan ja sokerin lisäksi yleensä 4 cl vodkaa.
www.webtender.com
www.bols.com
www.cocktailguiden.com
Drinkkejä:
www.nyt.fi/drinkkikone
WWW.BILEET.ORG
Sieltä löytyy drinkkiohjeita, ja paljon muutakin, esim. juomapelejä...
Ultra Purple
Pitkä coolerlasi
-2 cl mustaviinimarja mehua (laimentamatonta)
-spritea
-jäitä
-sitruunankuorta
Täytä lasi lähes täyteen jäillä, kaada mv-mehu jäiden päälle ja lisää sprite, sekoita muutamalla pyöräytyksellä älä kuitenkaan liikaa. Koristele ohuella sitruunankuorinauhalla (juoman sekaan).
Sun & Tonic
On the Rocks lasi
-2 cl tonicvettä
-4 cl appelsiinimehua
-jäitä
Jäät lasiin, tonicvesi päälle ja sen jälkeen appelsiinimehu. Älä sekoita.
DeathWalker
Punaviinilasi
-4 cl tonicvettä
-4 cl coca colaa
-4 cl appelsiinimehua
Rakenna listan esittämässä järjestyksessä, älä sekoita. Hyvänmakuinen väristä välittämättä (josta nimi).
Lenin´s Rewenge
3 annosta
Shnapsilasi
-3 cl sitruunanmehua
-4 cl russhiania
-2 cl mustaviinimarja mehua
-jäämurskaa
Laita jäämurska coctailsekoittimeen. lisää ainekset ja ravista. Tarjoile hyvin jäähdytetyistä shnapsilaseista.
Puncher
On the Rockslasi
-3 pandan punch liköörikonvehtia
-6 cl appelsiinimehua
-1 punainen cocktailkirsikka
-1 tl coktailkirsikkalientä
-jäitä
Rakenna jäiden päälle. Riko punch liköörikonvehdit ja valuta neste mittalasiin, sekoita neste kirsikkaliemeen ja lisää viimeisenä lasiin , älä sekoita. Koristele kirsikalla ( pienellä cocktailtikulla).
Niin tota jos kossu Drinksut kelpaa
niin TÄÄLTÄ PESEEE...!
Käykääpä kattoon..Kannattaa...
www.kossu.org
Vuoden huikat!
löytyy
1998
1999
2000
2001
jotain 2002