Kristityt polttivat viisi miljoonaa naista noitin keskiajalla.
Ajatelkaapa sitä.
Ajatelkaapa sitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
itävaltio historiansa aikana, omiaankin?
omia ne "noidatkin" olivat.
ole virkeimmillään. Ajattelin samaan aikaan myös natsien Saksaa ja ja ja.. oleellista oli seikka että kummassakaan ei uskonto/uskonnottomuus ole pääasia.
Totta varmasti kumpikin kohta: Että tuohon aikaan ei ole virkeimmillään ja että kummassakaan ei uskonto/uskonnottomuus ole pääasia.
Se taitaa olla pelkästään tämän ihmisyyden tai olemassaolon ja ymmärtämättömyyden syy?
että he kaikki olivat "kristittyjä"?
Tässä inkvisitiossa itse asiassa vainottiin uudestisyntyneitä kristittyjä.. jotka eivät kumartaneet saatanallista paavia.. antikristusta..
Pakanat tappoivat toisiaansa pimeydesään.. eikä edes kehoiteta kristittyjä tappamaan..?
Ethän edes sitäkää tiedä..
Kyllä nimikristityt tappaa jne.. luopuneet..
Vaan uuden ajan alkupuolella. Erityisesti 1600-luvulla ja monissa maissa vielä 1700-luvun alkupuolellakin. Noitavainoja oli eniten Länsi-Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa, siis protestanttisissa maissa. Väkilukuun suhteutettuna eniten noitia poltettiin Norjassa.
miettikääs nyt mitä puhutte..
onhan tuo kamlaa mutta kyllä sitä nykyäänkin tapetaan viattomia ihmisiä Jumalan nimissä Irakissa.
Ateistit tappoivat viime vuosisadalla kymmeniä miljoonia ihmisiä mm. Kiinassa ja neuvostoliitossa.
http://galleria.suomi24.fi/Hitman1
Herää kysymys, mistä on kysymys?
60-90 000. Heistä noin 30-50% oli miehiä.
Suomessa on noituudesta käyty 457 oikeudenkäyntiä, joista kuolemantuomioon on päätynyt noin puolet. Heistä noin 60% on miehiä.
Katolinen kirkko on sensijaan surmannut noin viitisen miljoonaa toisinajattelijaa eli kerettiläistä keskiajalla. He ovat lähes kaikki olleet miehiä - sellaisia miehiä, jotka eivät ole suostuneet uskomaan Jumalaan sillä tavoin kuin kirkko on opettanut vaan halusivat kulkea omaa tietään.
on n.40 000.