peliasalmen silta

Kiitti vitusti pelisalmen sillan pilaamisesta pyörätillä, se on meinaan koko vinkeä ajaa kun tulee rekka toisella kaistalla vastaan, no, pitihän niille kahdelle pyöräilijälle saada siihen oma kaista kun polkevat saarioisiin joka aamu. Saisinkojan minäkin oman yksityisen moottoritien kotipihasta työpaikalle? Meinaan kun ajan siitä joka aamu sinne töihin niin olisihan se kohtuullista.
111566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

työpaikkaa,kun sekin ennen pitkää lopettaa.Mitä sinne korpeen änkeät.

Äänestä
  • ime stagaa suoraman hinaaja!

    Äänestä

koko maassa,täällä on hengenvaarallista kulkea jalkaisin ja polkupyörällä missään.Autoilijat ja mopoilijat ym.ovat menneet sekaisin,heillä ei ole enää tajua mistään suojatiestä eikä muustakaan.

Äänestä

Yhdyn mielipiteesees! Ei todellakaan tarvita pyörätietä Pelisalmelle, koko matkasta Kangasalta Sahalahteen puhumattakaan. Ei oo montaa pyöräilijää. Nekin rahat olis voinu käyttää vaikka pyörätien jatkamiseen Pakkalasta kirkolle, kun tie on kapea ja ajetaan lujaa... Siinä sentään kulkee jalankulkijoita ja pyöräilijöitä (tai kulkis enemmänkin jos olis se pyörätie) kun matkakin on vähän eri (4 km) kun Sahalahti-Kangasala.

Tosin, sahalahtelaiset tietäen, ne ei kulkis kuitenkaan sitä pyörätietä vaan tien reunassa, kuten Sahalahdentiellä ja Pakkalantiellä nykyäänkin tehdään vaikka on uudet, päällystetyt jalkakäytävät!!

Äänestä

Olen melko vakuuttunut, että kun pyörätie on valmis, se tulee olemaan runsaassa käytössä. Reitti on todella kaunis ja vapaa-ajan käyttäjät löytävät tiensä sinne varmasti. Nythän tie on lähinnä hengenvaarallinen jalankulkijoille ja pyöräilijöille. Hienoa toimintaa Kangasalan kunnalta!

Äänestä
  • Saarioisten raskas liikenne vastaan joutava virkistyskäyttö. Eivätkö ne kahdella kumilla sotkevat terroristit voineet taluttaa munamankeleitansa sillan yli? Eivät näköjään kun piti koko silta turmella.

    Äänestä

  • kunnalta kirjoitti:

    Saarioisten raskas liikenne vastaan joutava virkistyskäyttö. Eivätkö ne kahdella kumilla sotkevat terroristit voineet taluttaa munamankeleitansa sillan yli? Eivät näköjään kun piti koko silta turmella.

    En ymmärrä vatakkainasetteluasi? Käsittääkseni pyörätie tehdään koko välille sahalahti-kangasala. Tällöin Saarioisten rekkojenkin on turvallisempi ajaa, kun jalankulkijat ja pyöräilijät eivät ole ajokaistoilla ja pientareilla. Kustannussyistä Pelisalmeen ei rakenneta erikseen kevyen liikenteen siltaa. Onneksi silta ei ole tuon pidempi.

    Äänestä

Argh vittu miettikää millaista siinä tulee olemaan ajaa talvella, siihen kun vähän jonkun autonrengas täräyttää rotvallin reunaan jäisellä tiellä niin hetken päästä on autoja mykkyrässä ja parhaassa tapauksessa myös järvessä... Vai maalaanko vaan piruja seinälleni?

Äänestä

Hah, aamulehdessä haukkuivat etteivät pyöräilijät käytäkään uutta pyörätietä, vaan ajavat tiellä! lällällää, tollojen rahat menivät kankkulan kaivoon!
Ei vaan, vahinko kiertämään ja sahalahdentiestä moottoriliikennetie jolloin pyöräily siellä on kielletty!

Äänestä

vedikkö pölliä

Äänestä

jeb Baskiainen ottaa pölliä heti aamiaiseksi..ettei varpaanvälit haisisi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rontti reiska kirjoitti:

Kiitti vitusti pelisalmen sillan pilaamisesta pyörätillä, se on meinaan koko vinkeä ajaa kun tulee rekka toisella kaistalla vastaan, no, pitihän niille kahdelle pyöräilijälle saada siihen oma kaista kun polkevat saarioisiin joka aamu. Saisinkojan minäkin oman yksityisen moottoritien kotipihasta työpaikalle? Meinaan kun ajan siitä joka aamu sinne töihin niin olisihan se kohtuullista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu