Onko minun mahdollista päästä lääketiedettä opiskelemaan liikunta-alalta? Paperini ovat kyllä yli 4 (1-5 arvostelussa). Tiedän että se teoriassa on mahdollista, mutta entä käytännössä?
ammattikoulupohjalla yliopistoon
3
806
Vastaukset
- ja pänttäämään
Käytännössä se riippuu vain ja ainoastaan sinusta itsestäsi (l. miten pärjäät valintakokeissa).
"Jokaisen lääketieteelliseen tiedekuntaan hakevan on osallistuttava valintakokeeseen. Valintakoe järjestetään yhteistyössä Helsingin (lääketieteellinen ja eläinlääketieteellinen tiedekunta) sekä Kuopion, Oulun, Tampereen ja Turun yliopistojen kanssa. Kysymys ei kuitenkaan ole varsinaisesta yhteisvalinnasta; hakea voi vain yhteen yliopistoon ja yhteen koulutusohjelmaan. Koe pidetään samanaikaisesti kaikissa yliopistoissa."
"Hakukelpoisia lääketieteelliseen tiedekuntaan ovat ylioppilaat (Suomessa tai Pohjoimaissa ylioppilastutkinnon suorittaneet), IB, EB tai Reifeprüfung-tutkinnon suorittaneet sekä ammatillisen opisto- tai korkea-asteen tai vähintään 3-vuotisen ammatillisen tutkinnon suorittaneet henkilöt. Henkilö, joka ei ole suorittanut ylioppilastutkintoa eikä yliopistoasetuksen (115/1998) tarkoittamaa ammatillista tutkintoa, mutta joka on hankkinut yliopisto-opiskelun edellyttämät tiedot, voi hakea tiedekunnalta erivapautta. Erivapauden saaneet osallistuvat valintakokeeseen kuten muutkin hakijat."
http://www.med.helsinki.fi/foldercontent.asp?route=1.302 - Nena
Voit siis hakea, mutta suosittelisin menemään vuodeksi iltalukioon lukemaa pitkää matikkaa, kemiaa ja fysiikkaa. En nyt ole varma, mutta eikö noita ole valintakokeessa Galenoksen lisäksi?
Todella paljon joudut tekemään töitä. Ammattikouluissa noita aineita on kait ollut huomattavasti vähemmän. Mihin kaupunkiin muuten meinaat hakea?- ...
Turkuun ajattelin hakea. Olen jo ollut vuoden lukiossa ennen ammattikouluun menoani, silloin luin pitkää matikkaa muistaakseni neljä kurssia, myös fysiikkaa ja kemiaa luin muutaman kurssin. Tietysti olisi varmasti paikallaan kerrata niitä.
Kiitos vastauksistanne!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856