Heikko itsetunto

Suomi sekosi

Aika jännä, miten heikko itsetunto meillä suomalaisilla on. Jos jossain (aiemmin mm. nuorison syvästi, syvästi halveksimissä viisukisoissa) tulee voitto, ollaan ihan sekaisin.

Mua hävettää olla suomalainen. Pääministeriä myöten ollaan sekaisin. Viesti on selvä: "me ollaan niin pieni ja surkea maa muuten, hyväksykää meidät, ihailkaa nyt meitä, kun me raukat ollaan kerrankin jossain voitettu".

Katsokaa ihmiset itseänne ja miettikää nyt oikeasti omaa suhteellisuudentajuanne!

7

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hitman-1

      Osuit villakoiran ytimeen!

      Tuota olen täällä yrittänyt selittää Lordin voitosta lähes sekopäisille kirjoittajille ja lukijoille, mutta on kiva todeta, että joku muukin ajattelee minun tavallani.

      Vanhasen flirttailu Lordi-porukan kanssa oli aika kuvottavan näköistä...

      • Pierrruuu

        Kaikki me tiedetään, että sua hävettää olla suomalainen.


    • itsetunto

      kuin ruotsalaisilla jotka hillui olematonta, lätkän tuplavoittoa. Miten se olisi vaikuttanut heihin jos Euroviisuissa olisi vielä pokaali ? Härre kyyd !

      • Hitman-1

        Jääkiekkokullassa olisi ollut jotain hohtoa!

        Lordin voitto oli tietenkin saavutuksena positiivinen asia, mutta esitys ja porukan ulkonäkö oli katastrofaalisen onneton mainos Suomelle!

        Julkiset juopottelukuvat voiton jälkeen eivät ainakaan parantaneet vaikutelmaa...


    • Pierrruuuu

      "Mua hävettää olla suomalainen."

      Tarvitseeko näppiksensä ääressä kyykivän trollaavan olmin enää muuta sanoa? Ei meinaan tarvitse.

      "Mua hävettää olla mä". Hirvittää kun ajattelee, että tämän viestin lähettämiseen tarvitaan huipputeknologinen tiedon valtatie ja monta vuotta peruskoulua.

      Apinoiden piereskelykin on rakentavampaa toimintaa.

    • -----------

      Jos on aihetta juhlia niin miks sitä ei sais juhlia? Niin ne muukalaiset merten ja rajojen toisella puolellakin tekee. Ei tässä nyt joka vuosi ole juhlaan aihetta kuitenkaan. Jos itse et näe syytä juhlaan niin älä juhli, mutta anna muille tilaisuus siihen jättämällä kirjoittamatta tällaisia turhanpäiväisyyksiä.

      • sallitaan

        Tämä on jännä maa. Vain yksi mielipide on maassa kerralla sallittu. Nyt se on Lordin ihailu. Jos on eri mieltä, ollaan suurin piirtein kivittämässä, haukutaan sata lasissa. Mielenkiintoista, että Lordia ei saisi kritisoida tai olla ihannoimatta, selkäänsä saa kadulla.

        Jotenkin tulee mieleen ajat, joista on kuullu vanhemmilta ihmisiltä, kun Suomessa ihailtiin ja kunnioitettiin Neukkulaa. Muita mielipiteitä ei saanut olla. Jännää, että nämä kovasti avarakatseisuutta korostavat Lordin umpifanit ei salli muita mielipiteitä kuin vain tasan yhden.

        Hups, kun tämän kirjoitti, alkaa taas valtava vihapurkaus. Mistähän se viha oikein tulee, olen miettinut, mutta en tajua. Miksi ihmeessä pitää olla niin hirveän vihainen, jos joku toinen on muuta mieltä kuin itse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16894
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5434
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2573
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2051
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1758
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      992
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      31
      872
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      869
    Aihe