Miksi alkoholin vieroitusoireita kutsutaan krapulaksi? Miksi ne ei ole vain "vieroitusoireet" niinkuin muillakin huumeilla?
Luulempa että syynä on yrittää erottaa alkoholi muista huumeista. Ihme juttu kyllä miten tämä alkoholi on ylipäätään ikinä pystytty eroittelemaan huumeista ja vielä saatu pidettyä se erossa, vaikka on jo vuosi 2006.
Krapula?
9
1724
Vastaukset
- vee-e
latinan kieltä ja tuu kertomaan löytyikö mitään
- ..............................
Sana krapula on peräisin latinasta, jossa crapula voi tarkoittaa sekä päihtymystä että krapulaa. Synonyymi kohmelo, alkuperäisemmässä muodossaan pohmelo, tulee venäjästä, jossa по хмеле tarkoittaa "humalan jälkeen".
- pilkkua
kirjoitetaan yhteen ja pehmennysmerkin kera, niin kuulostaa paremmalta.. похмелье
- nussintaa urakkapalkalla
Crapula (crapulence) on paitsi krapulaa ja voimakasta päihtymystilaa, myös pahaa oloa liiasta syömisestä tai juomisesta. Voi myös tarkoittaa sitä itse liiallista syömistä tai juomista.
- Eli vieroitusoireita
kun se ei koukuta. Sama on useissa muissa psykedeeleissä kuten LSD tai LSA. Ei niistä tule krapulaa ollenkaan.
Kannabis ei aiheuta krapulaa myöskään sen takia, koska se ei ole elimistölle myrkyllinen.
Alkoholia olisi hyvä tuotekehittää terveellisemmäksi, niin ei olisi ongelmia tai sitten vain poltella pilveä alkoholin sijasta.
Joten ei ne kaikki huumet aiheuta vieroitusoireita.- vai niin
Varsinaista myrkytystä kannabiksella ei voi saada, mutta kyllä punasilmäisyys vähän pistää miettimään... Ei taida ihan terveellistä olla. Ja mihinhän perustuu näläntunteen aiheuttaminen? Aineenvaihdunta menee sekaisin?
- aineenvaihduntaan
vai niin kirjoitti:
Varsinaista myrkytystä kannabiksella ei voi saada, mutta kyllä punasilmäisyys vähän pistää miettimään... Ei taida ihan terveellistä olla. Ja mihinhän perustuu näläntunteen aiheuttaminen? Aineenvaihdunta menee sekaisin?
Suoli tyhjenee ainakin jo ajatulsesta hamppua. ei ole ainakaan ummetusta. Näläntunne kai siitä seuraa. Lisäksi eri maut maistuvat pilvessä voimakkaamin ja eri makujen erottaminen samasta ruuasta helpottuu, luo jonkin asteista kulinarismia.
- lukekaa ennen kun kirjoitte...
aineenvaihduntaan kirjoitti:
Suoli tyhjenee ainakin jo ajatulsesta hamppua. ei ole ainakaan ummetusta. Näläntunne kai siitä seuraa. Lisäksi eri maut maistuvat pilvessä voimakkaamin ja eri makujen erottaminen samasta ruuasta helpottuu, luo jonkin asteista kulinarismia.
Mikä asiantuntija!
Silmien punaisuus johtuu siitä että paine silmässä kasvaa ja auttaa näin mm. viherkaihiin kun siellä rupeaa veri kiertämään.
Ja se ei vaikuta aineenvaihduntaan vaan stimuloi aivoissa näläntunnetta säätelevää osaa.
- on se
Jos herää aamuyöstä, on juonut liika kaljaa helteen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905785
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113077Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv902976Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p252734Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612049Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252006- 321533
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486- 1891348