Tuputus seis

Ketä nappaa

Miksi tarvii sulloa sitä raamatuntekstiä kirjan verran näillekin palstoille ja pelotella helvetillä. Kaikki eivät ehkä jaa/tule koskaan jakamaan uskoanne...uskokaa se prkle jo!
En minäkään tuputa mitään siulunvaellusteoriaani uskovaisille jotta he kehittyisivät ja eivätkä kärsisi elämästään ikuisesti ameebana. Siis tämä oli fiktiivinen esimerkki.

Korvista ja silmistä tulee verta kun taukoamatta joutuu näkemään/kuulemaan kuinka joudumme kaikki muut helvettiin. Helvetti tuntuu olevan tässä ja nyt kun teitä joutuu kuuntelee. Suoraan sanottuna olen niin valmis tatuoimaan pedon luvun otsaani kunhan pakkotuputusta ja uhkailua ei tarvisi enää koskaan kuunnella. Henkilökohtaisesti minua ei kiinnosta juttunne.

Uskossa sinänsä ei mielestäni ole mitään pahaa ja se on jokaisen oma asia mihin uskoo. Asiallisesti kun siitä kertoo niin siinä ei mitään pahaa, kunhan ymmärtää jos jotain ei kiinnosta niin ei heti ala uhkailemaan helvetillä.

Jos en usko helvettiin niin en usko ja se on minun oma asiani.

6

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelätä

      joutuvasi kadotukseen?

    • usKOVA.

      " Miksi tarvii sulloa sitä raamatuntekstiä kirjan verran näillekin palstoille"
      Tietääkseni tämä palsta on tarkoitettu uskonnollisia keskusteluita varten.
      Kuka sinut tänne pakottaa???
      Että ei tämä ainakaan ole tuputtamista...

      • varmaan

        tarkoitti sitä, että ne Raamatun tekstien kirjoittelu ei ole jäänyt vain tälle palstalle. Niitä on Euroviisut-palstalla, musiikkipalstalle jne. Se on jo tuputtamista.


      • gazpacho
        varmaan kirjoitti:

        tarkoitti sitä, että ne Raamatun tekstien kirjoittelu ei ole jäänyt vain tälle palstalle. Niitä on Euroviisut-palstalla, musiikkipalstalle jne. Se on jo tuputtamista.

        niin aina joku löytää siihen (omasta mielestään) sopivan raamatunlauseen.

        Itse en henk. koht. arvosta kauhean korkealle ihmistä joka ainoastaan toistelee "isosta kirjasta" lainattuja juttuja ilman omaa ajattelua.

        Onhan uskiksissa ajattelemaankin kykeneviä, mutta välillä tuntuu, että he ovat ainoastaan koneita jotka on ohjelmoitu toistelemaan raamatunjakeita.

        Kaikkein vaikeinta uskovaisille tuntuu olevan tajuta, että lainaus raamatusta ei ole muiden kuin heidän mielestään vedenpitävä todiste tai totuus. Keskustelu kuin keskustelu, niin sanojensa vakuudeksi he lainaavat raamattua. Aivankuin lainaus pipliasta saisi kaikki tutisemaan housuissaan ja anomaan anteeksiantoa


    • olemasta

      jos siihen ei usko?

      • putsaa kaksihaaraine kieles

        eipä tuota hellveettiä voi viellä olla .
        uskoi siihe sitte oikkeesti taikka ei .
        jokkaisella asioilla oll oma järjestyksensä ajallisesti myöski nii ku oll tapahtumillakkii .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7070
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      94
      5183
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      114
      3443
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3342
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2484
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1826
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1461
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1412
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1316
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1084
    Aihe