Miksi tarvii sulloa sitä raamatuntekstiä kirjan verran näillekin palstoille ja pelotella helvetillä. Kaikki eivät ehkä jaa/tule koskaan jakamaan uskoanne...uskokaa se prkle jo!
En minäkään tuputa mitään siulunvaellusteoriaani uskovaisille jotta he kehittyisivät ja eivätkä kärsisi elämästään ikuisesti ameebana. Siis tämä oli fiktiivinen esimerkki.
Korvista ja silmistä tulee verta kun taukoamatta joutuu näkemään/kuulemaan kuinka joudumme kaikki muut helvettiin. Helvetti tuntuu olevan tässä ja nyt kun teitä joutuu kuuntelee. Suoraan sanottuna olen niin valmis tatuoimaan pedon luvun otsaani kunhan pakkotuputusta ja uhkailua ei tarvisi enää koskaan kuunnella. Henkilökohtaisesti minua ei kiinnosta juttunne.
Uskossa sinänsä ei mielestäni ole mitään pahaa ja se on jokaisen oma asia mihin uskoo. Asiallisesti kun siitä kertoo niin siinä ei mitään pahaa, kunhan ymmärtää jos jotain ei kiinnosta niin ei heti ala uhkailemaan helvetillä.
Jos en usko helvettiin niin en usko ja se on minun oma asiani.
Tuputus seis
6
158
Vastaukset
- pelätä
joutuvasi kadotukseen?
- usKOVA.
" Miksi tarvii sulloa sitä raamatuntekstiä kirjan verran näillekin palstoille"
Tietääkseni tämä palsta on tarkoitettu uskonnollisia keskusteluita varten.
Kuka sinut tänne pakottaa???
Että ei tämä ainakaan ole tuputtamista...- varmaan
tarkoitti sitä, että ne Raamatun tekstien kirjoittelu ei ole jäänyt vain tälle palstalle. Niitä on Euroviisut-palstalla, musiikkipalstalle jne. Se on jo tuputtamista.
- gazpacho
varmaan kirjoitti:
tarkoitti sitä, että ne Raamatun tekstien kirjoittelu ei ole jäänyt vain tälle palstalle. Niitä on Euroviisut-palstalla, musiikkipalstalle jne. Se on jo tuputtamista.
niin aina joku löytää siihen (omasta mielestään) sopivan raamatunlauseen.
Itse en henk. koht. arvosta kauhean korkealle ihmistä joka ainoastaan toistelee "isosta kirjasta" lainattuja juttuja ilman omaa ajattelua.
Onhan uskiksissa ajattelemaankin kykeneviä, mutta välillä tuntuu, että he ovat ainoastaan koneita jotka on ohjelmoitu toistelemaan raamatunjakeita.
Kaikkein vaikeinta uskovaisille tuntuu olevan tajuta, että lainaus raamatusta ei ole muiden kuin heidän mielestään vedenpitävä todiste tai totuus. Keskustelu kuin keskustelu, niin sanojensa vakuudeksi he lainaavat raamattua. Aivankuin lainaus pipliasta saisi kaikki tutisemaan housuissaan ja anomaan anteeksiantoa
- olemasta
jos siihen ei usko?
- putsaa kaksihaaraine kieles
eipä tuota hellveettiä voi viellä olla .
uskoi siihe sitte oikkeesti taikka ei .
jokkaisella asioilla oll oma järjestyksensä ajallisesti myöski nii ku oll tapahtumillakkii .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843