Lordi, Jeesus ja tehosteet

sanantuoja

Nythän on huomattu että kaikenlaisien tehosteiden käytöllä ja rekvisiitalla saadaan ajettua jotakin asiaa eteenpäin. Esimerkiksi Lordin lavashow ja ulkoinen karisma on toimiva kokonaisuus josta uskonnolliset tahot eivät pidä (verrataan Lordia paholaisen palvelijaksi tms.).

Miksi uskonnolliset yhteisöt ja seurakuntanuoret yms. eivät itse ala käyttää samaa visualisointia omien ns. "hyvien voimien mainostamisessa".
Nythän olisi vertaansa vailla oleva tilaus Jeesus figuurille/hahmolle joka voisi olla esim. Gospelbändin keulahahmo tms.
Ehkä Jeesus figuuri ei käy, mutta entä valkoinen enkeli jne jne. Hahmo voisi olla esim. jonkun tavallisen rock-bändin laulaja tai Hard-Rock bändin tms. Miettikääpä hevimusiikkia soittava yhtye (kuten Lordi) jonka keulahahmo ja ork. jäsenet ovat puhkeutuneet uskonnollisten hahmojen mukaisesti ja joiden sanoitukset ovat päinvastoin kuin esim Lordilla.

5

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensin

      Minun mielestä voittokappaleen sanat voi tulkita myös kristillisesti. "Striking down the prohets of false"...

      Itseasiassa ne sanat voi tulkita ihan miten tahtoo kukin.

      • gazpacho

        "Itseasiassa ne sanat voi tulkita ihan miten tahtoo kukin."

        Sehän on juuri hyvän sanoituksen merkki, että jokainen löytää sieltä jotain erilaista. Eihän tuo nyt mitään maailmaa mullistavaa lyriikkaa ole, mutta eihän kaiken tarvitsekaan.


      • ensin
        gazpacho kirjoitti:

        "Itseasiassa ne sanat voi tulkita ihan miten tahtoo kukin."

        Sehän on juuri hyvän sanoituksen merkki, että jokainen löytää sieltä jotain erilaista. Eihän tuo nyt mitään maailmaa mullistavaa lyriikkaa ole, mutta eihän kaiken tarvitsekaan.

        Ja sehän on vain viihdettä kuitenkin. Niinkuin Muppet-show. Tai Sormusten Herra.

        Ja tulkitaanhan Raamattuakin miten sattuu, eri lahkot nimitäin.


    • mie vain

      Joskus uskovaisilla on kyllä tekstejä joissa kerrotaan jotain uskosta, ja niitä voi olla jopa jonkun paidankin selässä...!

      • gazpacho

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7622
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      109
      5301
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3536
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      3527
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2574
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1886
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      356
      1530
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      65
      1373
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1366
    Aihe