Yllättyisittekö jos...

kielteisesti armeijaan suhtautuva olisikin kaikin puolin mukava ihminen? Olenko harvinaine tapaus, kun tunnen armeijanvastaisia ihmisiä ja päinvastoin. Olen huomannut, että kyseinen asia ei vaikuta yhtikäs mihinkään minun jua kyseisten ihmisten kanssakäymisessä. Päinvastoin, olemme keskustelleet monasti antoisasti(ilman vänrikin kaltaisia ihmisiä joiden keskustelun taso on kuin suoraan apinalta) Esim nimimerkki Vänrikki, mikset voi olla esim. sivarin kaveri. Tiedän, että vastaat "se ei ole käynyt armeijaa plä plä". Murenisiko maailmasi, jos kohtaisit erittäin mukavan ihmisen(vasta jälkikäteen selviäisi henkilön kielteinen kanta asepalvelukseen)?
6413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei toki. En vain arvosta sivareita, voin toki olla ns. hyvää pataa muuten sivarin kanssa, mutta ei se tarkoita että arvostaisin häntä, vaan halveksun muuten. Mielestäni ihminen voi halveksua ihmistä sivariuden takia ja silti muuten olla ns. small-talk hyvääpataa. Esim. harva sukulainen tai isä tai äiti alkaa vihaamaan poikaansa sivariuden takia, mutta voihan isä halveksua ja pitää poikaansa tuon asian takia ala-arvoisena muuten.

Sitäpaitsi olen tavannutkin muutamia sivareita. Kerran tosiaan kaverin tyttöystävän kaverin poikaystävä ja hänen kaverinsa paljastuivat sivareiksi ja mainitsin heille (oli bileet ja kaikki enempi vähempi humalassa) että olette ihan ok noin ylimalkaan varmasti, mutta kaikki sivarit pitäisi ampua (ok, ylilyönti, mutta siis humala vaikutti siinä, en nyt ihan oikeasti kannata että kaikki sivarit ammuttaisiin, mutta tietysti totaalit sodassa pitää ampua), ja siitäkös he suuttuivat, lähtivät itse asiassa kotiin ja samaten tietysti kaverin tyttöystävän kaveri eli toisen sivarin tyttöystävä. No, saa sitä kai mielipiteensä sanoa, jos he olisivat sanoneet minulle että kaikki armeijan käyneet pitäisi ampua tai armeija lopettaa tai vastaavaa, niin en kyllä olisi suuttunut sillälailla, toinen heistä kävi kevyesti käsiksi minuun ja sitten vielä lähtivät pois kesken. Itse en olisi käynyt käsiksi enkä olisi lähtenyt kesken pois vaan olisin taistellut sanan säilällä enkä edes nyrkein, kuten tämä "rauhan mies" meinasi...

Äänestä
  • Juuri tuon takia ei kanssasi voi olla missään tekemisissä. Halveksit ihmisiä joilla on omat mielipiteet. Aivan sama kuin menisin sanomaan ihmiselle ketä ei kuulu kirkkoon että olet paskaihminen kun et edes usko jumalaan. Että olet säälittävä paskiainen. Todennäköisesti olisin myös itse lähtenyt noista bileistä ja sanonut nähdään seuraavassa elämässä. En vaan yksinkertaisesti voi sietää kaltaisiasi joten laitan kaikki välit poikki enkä ole missään tekemisissä tuollaisten kanssa. Ei ole mikään ihme kun sinunlaisia kylmäsydämisiä on maa täynnä miksi haluan tuhota tämän kusipäiden maan.

    Äänestä

  • "En vain arvosta sivareita, voin toki olla ns. hyvää pataa muuten sivarin kanssa, mutta ei se tarkoita että arvostaisin häntä, vaan halveksun muuten. Mielestäni ihminen voi halveksua ihmistä sivariuden takia ja silti muuten olla ns. small-talk hyvääpataa."

    Aika pinnallista halveksua moisin perustein ja varsinkin tapauksessa jossa on tehnyt täsyin omantuntonsa mukaisesti ilman keplotteluja/huijauksia. Vaikka sivari olenkin arvostan kyllä vakaumuksellisesti armeijan käynyttä ihmistä. Henkisesti heikot ja sinne uhkailulla ja lahjonnalla menneet ovat sitten toinen juttu. Keräävät säälipisteitä siinä missä "vittu en mää jaksa" -sivaritkin.

    Mitä tuohon kertomaasi tapahtumaan sitten tulee, on kyllä varsin naurettavaa suuttua moisesta niin että käsiksi kävisi, mutta yhtälailla säälittävää tuomita ihmisiä tuollaisen asian perusteella. En kyllä epäröi ettetkö pystyisi ilmaisemaan samaa kantaa selvinpäinkin.

    Kunniakkaana soturina et varmastikaan ole kaksinaamainen? Ja tuo ei sitten ollut vittuilua näin varmistaakseni. Täällä kun tuntuu saavan helposti "väkivaltaisen hipin" -kuvan.

    Äänestä

  • "Mielestäni ihminen voi halveksua ihmistä sivariuden takia"

    Mielestäni tuo on aivan idioottimainen mielipide. Siviilipalvelus on laissa määritelty, ja se on ihan OK kun kyse on oikeasti vakaumuksesta. Nämä "v**u mä lähen sivariin kun en päässy lomalle" -tyypit ovat taas ihan asia erikseen.

    Äänestä

  • UPDATE_7587584 kirjoitti:

    Juuri tuon takia ei kanssasi voi olla missään tekemisissä. Halveksit ihmisiä joilla on omat mielipiteet. Aivan sama kuin menisin sanomaan ihmiselle ketä ei kuulu kirkkoon että olet paskaihminen kun et edes usko jumalaan. Että olet säälittävä paskiainen. Todennäköisesti olisin myös itse lähtenyt noista bileistä ja sanonut nähdään seuraavassa elämässä. En vaan yksinkertaisesti voi sietää kaltaisiasi joten laitan kaikki välit poikki enkä ole missään tekemisissä tuollaisten kanssa. Ei ole mikään ihme kun sinunlaisia kylmäsydämisiä on maa täynnä miksi haluan tuhota tämän kusipäiden maan.

    "Ei ole mikään ihme kun sinunlaisia kylmäsydämisiä on maa täynnä miksi haluan tuhota tämän kusipäiden maan."

    Pata kattilaa soimaa. Kun noin tiukalle ottaa, niin apua voi hakea mielenterveyspalveluista. Sanoisin, että yleistät "hiukkasen", ja vihasi on omituista.

    Äänestä

  • Ällistynyt kirjoitti:

    "Mielestäni ihminen voi halveksua ihmistä sivariuden takia"

    Mielestäni tuo on aivan idioottimainen mielipide. Siviilipalvelus on laissa määritelty, ja se on ihan OK kun kyse on oikeasti vakaumuksesta. Nämä "v**u mä lähen sivariin kun en päässy lomalle" -tyypit ovat taas ihan asia erikseen.

    Noh... Värikki on vänrikki! Ei hän mitään ymmärtäisi vaikka rautalangasta kuinka vääntäisi. Ihan höpö höpö tyyppi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


q9780987 kirjoitti:

kielteisesti armeijaan suhtautuva olisikin kaikin puolin mukava ihminen? Olenko harvinaine tapaus, kun tunnen armeijanvastaisia ihmisiä ja päinvastoin. Olen huomannut, että kyseinen asia ei vaikuta yhtikäs mihinkään minun jua kyseisten ihmisten kanssakäymisessä. Päinvastoin, olemme keskustelleet monasti antoisasti(ilman vänrikin kaltaisia ihmisiä joiden keskustelun taso on kuin suoraan apinalta) Esim nimimerkki Vänrikki, mikset voi olla esim. sivarin kaveri. Tiedän, että vastaat "se ei ole käynyt armeijaa plä plä". Murenisiko maailmasi, jos kohtaisit erittäin mukavan ihmisen(vasta jälkikäteen selviäisi henkilön kielteinen kanta asepalvelukseen)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu