suomen ihmisoikeustilannetta arvostellaan jälleen. Siviilipalvelun pituutta pidetään rangaistuksenomaisena ja toivottua muutosta ei ole saatu aikaiseksi.
http://www.iltalehti.fi/2006/05/23/200605234565576_uu.shtml
Sitten vielä kun tekee vuoden yhteiskunnalle hyödyllistä työtä niin vänrikin mulkku sanoo että halveksii sivareita. Saatana että pistää vihaksi vaikka olenkin rauhan kannattaja niin välillä tuntuu että tekisi mieli hakata tällaiset ihmiset sairaalaan. Onko eroa istua vaikka loppuelämä vankilassa vai elää jatkuvasti sorrettuna ja halveksittavana sivarina. Ei mitään eroa.
http://www.iltalehti.fi/2006/05/23/200605234565576_uu.shtml
Sitten vielä kun tekee vuoden yhteiskunnalle hyödyllistä työtä niin vänrikin mulkku sanoo että halveksii sivareita. Saatana että pistää vihaksi vaikka olenkin rauhan kannattaja niin välillä tuntuu että tekisi mieli hakata tällaiset ihmiset sairaalaan. Onko eroa istua vaikka loppuelämä vankilassa vai elää jatkuvasti sorrettuna ja halveksittavana sivarina. Ei mitään eroa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Amnestyn sivuja lukiessa tulee todellakin mieleen, että jotakin pitäisi tehdä.
Siis oikeiden ihmisoikeusrikkomusten osalta.
Ala-arvoiset kirjoituksesi tahraavat fiksujenkin siviilipalvelusmiestenkin maineen. Väität toimivasi rauhan asialla, mutta kirjoituksesi uhkuvat patoutunutta väkivaltaa.
Kannattaisiko aloittaa vaikka joku harrastus, jossa voisit vähän purkaa noita patoutumia.
"Onko eroa istua vaikka loppuelämä vankilassa vai elää jatkuvasti sorrettuna..."
Oletko koskaan ollut vankilassa? Voisi mielipide muuttua.
Hyvin rajoittuneella elämänkokemuksella ei kannattaisi laukoa noin kovia väitteitä.
Kun vänrikki sanoi jossain kotibileissä kun siellä oli sivari että kaikki sivarit pitäisi tappaa. Tällaisia väkivaltaisia kylmäsydämisiä hulluja nämä reservin upseerit osa on. Tämä sivari oli joutunut poistumaan näistä bileistä nöyryytettynä. Luuletko että tällainen ei herättäisi vihaa teitä saatanan lähettejä kohtaan. Ei kuule ole mikään ihme että haluaisin hakata tällaiset luuserit sairaalaan en ole koskaan mainostanut itseäni pasifistiksi, itse olen joutunut kohtaamaan tällaista nöyryytystä vuosikaudet.
Äärimmäisyyksiin menolla yleensä pilataan juuri se asia, jota haluaisikin ajaa eteenpäin.
Näin sinunkin kohdallasi.
Miksi sivareilla pitäisi olla sama palvelusaika kuin varusmiehillä? Sivarithan saavat olla yötä kotonaan, eli periaatteessa aina iltalomilla. Samoin heidän ei tarvitse herätä välttämätä heti 6 jälkeen.
Jos lasketaa absoluuttinen palvelusaika. kuuluu sicareilla olakin pitempi palvelusaika kuin varusmiehillä.
Sanottakoon nyt heti alkuun, että olen itse armeijan käynyt, eli oma lehmä ei ole ojassa. Muutoin kuin sikäli, että toivoisin kotimaani Suomen noudattavan ihmisoikeusasioissa mahdollisimman sivistynyttä linjaa. Sen että Pohjois-Koreassa ihmisoikeuksia loukataan vielä pahemmin, ei pitäisi olla tekosyy omien epäkohtiemme korjaamatta jättämiseksi.
Asiaan:
"Miksi sivareilla pitäisi olla sama palvelusaika kuin varusmiehillä?"
Ei välttämättä sama mutta nykyinen yli kaksi kertaa pidempi on selkeästi rangaistuksenomainen, kuten Amnesty International ja YK:n ihmisoikeuskomissio sanovat. Joku 9 kuukautta olisi jo kohtuullisempi, silti puolitoistakertainen verrattuna yleisimpään asepalvelukseen.
"Sivarithan saavat olla yötä kotonaan"
Käsittääkseni suurin osa ei kuitenkaan ole.
"Samoin heidän ei tarvitse herätä välttämätä heti 6 jälkeen."
Mielestäni heräämisaika ei ole kovin oleellinen. Jos varusmies menee klo 22 nukkumaan niin herätys klo 6 ei pitäisi olla erityisen rankka.
"Jos lasketaa absoluuttinen palvelusaika. kuuluu sicareilla olakin pitempi palvelusaika kuin varusmiehillä."
Ei kuitenkaan yli kaksi kertaa pidempi. Jätetään nyt väliin ne tarkoitushakuiset laskelmat joissa varusmiehille lasketaan nukkumisaikakin palvelukseksi, mutta sivareille ei.
Amnesty ei kait esitä samanpituisia palvelusaikoja vaan kohtuullisena pysyvää eroa. Mielestäni ihan oikeutettu pyyntö, jota sivistysvaltion ei pitäisi olla mahdotonta toteuttaa.
Yksi seikka vielä vuodesta 1998 jolloin lyhin varusmiespalvelusaika laskettiin 180 vrk:een, mutta sivariaika jätettiin 13 kk:een. Tässäkin suhteessa suomi haluaa pitää sivaripalvelun mainetta rangaistuksena siitä ettei mies käy armeijaa. Tasa-arvon mukaan sivaripalvelua olisi pitänyt lyhentää samassa suhteessa kuin varusmiespalvelua lyhennettiin. Olen täysin samaa mieltä Amnestyn kanssa että asia on ihmisoikeusrikkomus, mutta tunnetusti fasistinen suomi ei tee tällaisille asioille yhtään mitään eikä välitä. suomi on militaristinen valtio jossa koitetaan pakottaa jokainen mies armeijaan vasten tahtoaan eikä välitetä paskaakaan miehen tulevaisuudesta tai hyvinvoinnista sen päivän jälkeen kun hän päättää armeijasta kieltäytyä.
Sivari kun ei ole mikään vaihtoetho intin käymiselle, vaan validi ainoastaan "vakavien tai eettisten omantunnonsyiden vallitsessa". Siksi ei pidä ruikuttaa tuosta pituudesta mitään.
Toisekseen varusmiehetkään eivät saa automaattisesti valita 6kk palvelusaikaa. Eiköhän tuo 13kk ole varsin hyvin suhteutettu keskimääräiseen pavelusaikaan, vielä kun otetaan huomioon, että SIVARI EI OLE VALLITSEVAN, DEMOKRAATTISEN LAINSÄÄDÄNTÖMME PUITTEISSA VAIHTOEHTO ASEPAVELUKSELLE. Lainsäädäntö ei siis annan kenellekään automaattista valinnanvapautta.
Ainahan sivariksi aikova voipi mennä suorittamaan 6kk intissä, se kun on heidän mielestään niin kivaa... Myös aseeton palvelus onnistuu ilomielin jos on ongelmaa kiväärin pitämisessä kädessä.
Vielä huomautan, että totaalit ovat sitten asia erikseen. Täysin laitonta touhua. Kunniallisesti sivarin suorittanut on hoitanut lain määräämän velvollisuutensa yhteiskuntaa kohtaan ja asia on omasta mielestäni ok.
lotkauteta korvaa millekään YK:lle tai Amnestylle. Ihan pikku toimijoita maailmassa, vittuako Suomen niistä ja niiden kannanotoista tarvitsee välittää? Olemmehan sentään niin iso kansakunta, että meillä on varaa ylenkatsoa YK:ta ja sen korkeimpia ihmisoikeuksia valvovia elimiä.