Jehovan todistajat, mikä Helvetti on teille?
HELVETTI ! !
5
368
Vastaukset
- se se on
"Ihmiskunnan yhteinen hauta; ei yksityisen ihmisen hautapaikka tai hauta (hepr. ga·diš′, Job 21:32; qe′ver, Tu 16:31; qevu·rah′, 1Mo 35:20).
Hepreankielinen sana še’ōl′ esiintyy masoreettisessa tekstissä 65 kertaa. Vuoden 1992 kirkkoraamatussa se on käännetty sanoilla ”tuonela” ja ”tuoni”, vuoden 1776 kirkkoraamatussa myös vastineilla ”helvetti” ja ”hauta”. Lisäksi Jesajan 7:11:n hepreankielisessä tekstissä käytettiin alun perin sanaa še’ōl′, joka Aquilan, Symmakhoksen ja Theodotionin vanhoissa kreikkalaisissa käännöksissä käännettiin vastineella ”Haades” (ks. Rbi8, alav.)." (it-2 Seol)
"Monet iäkkäämmät ihmiset, jotka ovat olleet kirkon jäseniä, muistanevat lausuneensa yhdessä ns. "apostolista uskontunnustusta", jossa he sanoivat vanhemman sanamuodon mukaan: "Minä uskon Isään Jumalaan, kaikkivaltiaaseen taivaan ja maan Luojaan. Minä uskon Jeesukseen Kristukseen, Jumalan ainoaan poikaan, meidän Herraamme, joka . . . ristiin naulittiin, kuoli ja haudattiin, astui alas helvettiin [lat. inferna], nousi kolmantena päivänä kuolleista, astui ylös taivaisiin, istuu Jumalan, Isän kaikkivaltiaan, oikealla puolella." Täten tämän uskontunnustuksen lausujat ovat ilmaisseet uskovansa, että Jeesus Kristus "astui alas helvettiin". Tarkoittivatko he näillä sanoilla, että hän astui alas tuleen ja tulikiveen maan alle, jotta häntä olisi vaivattu siellä ikuisesti ihmiskunnan sijasta? He eivät ole voineet tarkoittaa sitä, koska heti seuraavissa sanoissa he ovat sanoneet: "Nousi kolmantena päivänä kuolleista." Näin ollen he itse samoin kuin apostoli Pietarikin tunnustavat, että Jeesuksen Kristuksen tapauksessa "helvetti" (infernus) ei ole sellainen paikka, josta kuolleet ihmiset kerran sinne mentyään eivät voi koskaan päästä pois. Jeesus ei tuntenut siellä mitään vaivaa.
Jeesus Kristus oli "helvetissä" (Haadeksessa eli Šeolissa) osia kolmesta päivästä (14.–16. niisankuuta vuonna 33). Kun hän oli siellä, hän ei ollut tietoinen mistään, kuten Saarn. 9:5, 10 kertoo meille. Hän ei havainnut siellä tekoja, ajatusta, viisautta eikä tietoa. Vaikka hän oli todella kuollut, hän oli ikään kuin olisi ollut unessa, toimeton, tietämätön kaikesta. Sen vuoksi kristitty apostoli Paavali kirjoittaa Kristuksen kuolleistanousemisesta: "Mutta nytpä Kristus on noussut kuolleista, esikoisena kuoloon nukkuneista." (1. Kor. 15:20) Ylösnousemus siis totisesti hyödytti Jeesusta Kristusta, joka oli kuolleena "helvetissä" (Haadeksessa eli Šeolissa). Ja siitä syystä Kaikkivaltias Jumala on tarkoittanut ylösnousemuksen hyödyttämään kaikkia muitakin "helvetissä" olevia kuolleita. Jeesus Kristus oli vain "esikoinen" niistä, jotka nukkuvat siellä kuolemassa. Kuolleitten ihmisten koko joukko herätetään ja tuodaan esiin Jumalan määräaikana. Tämä on seuraavien apostoli Paavalin henkeytettyjen sanojen avainajatus:
"Sillä koska kuolema on tullut ihmisen kautta, niin on myöskin kuolleitten ylösnousemus tullut ihmisen kautta. Sillä niinkuin kaikki kuolevat Aadamissa, niin myös kaikki tehdään eläviksi Kristuksessa." – 1. Kor. 15:21, 22.
Sen, että "helvetti" (Haades eli Šeol) on paikka, mistä kaikki kuolleet vapautetaan ylösnousemuksen välityksellä, varmistavat meille ylösnousseen Jeesuksen Kristuksen sanat. Noin vuonna 96 eli 32 vuotta sen jälkeen, kun keisari Nero oli polttanut Rooman, ylösnoussut Jeesus Kristus ilmaantui apostoli Johannekselle näyssä. Näky esitetään Raamatun viimeisessä kirjassa, jota kutsutaan Apokalypsiksi eli Ilmestyskirjaksi, ja hän sanoo siinä apostoli Johannekselle: "Minä olen ensimmäinen ja viimeinen, ja minä elän; ja minä olin kuollut, ja katso, minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan [helvetin, Vanha kirkkoraamattu; lat infernus] avaimet." – Ilm. 1:17, 18." (Vartiotorni 15.4.1973 189) - helvetillä pelottelu
Nyt eivät "uskikset" voi enää pelotella helvetilläkään. Kaikkihan tietävät että se on jäätynyt, kun kerran Suomi voitti Euroviisut.
Näin sen näin.- mukaan hautaan
ja luistimet niille kuka haluaa!
Pilkkitoukat tulee omasta takaa!!!
;) - timotei
mukaan hautaan kirjoitti:
ja luistimet niille kuka haluaa!
Pilkkitoukat tulee omasta takaa!!!
;)on kaatopaikka, jossa palaa ikuinen tuli. Se tarkoitaa hävitystä, eikä mitään ikuista kidutusta.
Kirkkokunnat ovat ottaneet toisen kannan saadakseen kansan nöyräksi. Eihän edes se kuolema vielä mitään, mutta ikuinen kidutus....
Risti/paalu-kiivastelu on mielestäni yhdentekevää. Tietenkään ei sellaiselle, joka ristiä palvoo, mutta teloitustapa, olkoon mikä tahansa, oli aikanaan käytössä.
Monilla Raamatun selityksillä on poliittinen tarkoitus.
- salaisuus?
kun huomaa JT opetuksen harhan ja joutuu vielä ennen harkittua lähtöä sitä kestämään!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712601
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454710Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493679Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201935Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471