Työttömyys jyrkässä kasvussa

Kepun ansiosta

Työttömyys on tänä keväänä lähtenyt taas jyrkkään kasvuun lyhyen suvantovaiheen jälkeen.

Korkeasti koulutettujen työttömyys alkaa olla samalla tasolla kuin pahimman laman aikaan 90-luvun alussa.

Teollisuudesta olemme saaneet kuulla viikoittain uutisia uusista irtisanomisista ja yt-neuvotteluiden aloittamisista.

Kepun talouspolitiikka on alkanut purra.

7

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokoomuksen vihollinen no2

      ...kokoomusyrittäjillä paha paikka. Markkinat vetää ja ahneus käskee työllistämään ja ottamaan voitot kotiin, mutta kepu-demu hallitus saa kiitokset. Ei ole helppoa kenelläkään, ei.
      Kyllä ne satatuhatta uutta työpaikkaa taitaa kuitenkin syntyä...vaikka kuinka jarruttelisi.

    • Myönteisiä uutisia

      Suomen talouskehitys on kova pala monelle suomalaisella mielenlaadulla varustetulle.

      "Työttömyys jatkoi viime kuussa laskuaan siihen tahtiin, että hallituksen tavoite 100 000 uuden työpaikan luomisesta tällä vaalikaudella eli ensi vuoteen tultaessa voi toteutua"

      Näin uutisoi Helsingin Sanomat taloussivuillaan tänään 24.5.2006 Ja lehti jatkoi:"Jos maailman ja Suomen talous pysyy nykyisessä vedossaan ja vauhti jatkuu samana, tavoite täyttyy ensi helmikuussa eli punamultahallituksen kannalta parahultaisesti ennen vaaleja"

    • keskity vähemmistöihi

      Matti hoitaa politiikan.

      • Otsikossa hymiö

        ...


      • oasiossa kaikki
        Otsikossa hymiö kirjoitti:

        ...

        heippa stuppi


      • Otsikossa hymiö
        oasiossa kaikki kirjoitti:

        heippa stuppi

        ...


      • heh heh
        Otsikossa hymiö kirjoitti:

        ...

        on kesän ilman persettä. Vahtii täällä kirjoittajia, ettei kapia kukaan hauku. Ilmoittaa kapille jos häntä loukataan.

        Kapihan on joutunut hoitoon. Pojat ovat lukeneet kapin kirjoitukset ja vieneet lääkäriin. Heh Heh. Oli odotettavissakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4148
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3087
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe