Mamma Rosa - KEPUn pyhä paikka

Helsinkiläinen ravintola Mamma Rosa on KEPUn pyhä paikka. Vuoden 2003 eduskuntavaalikampanjaa käynyt KEPUn silloinen puheenjohtaja Anneli Jäätteenmäki oli pyytänyt silloiselta presidentin erityisavustaja Martti Manniselta salaisiksi luokiteltuja asiakirjoja.

Tästä tapahtumasta lähti liikkeelle vyöry, jonka takia Anneli Jäätteenmäki joutui eroamaan pääministerin paikalta vain muutaman kuukauden päästä aloittamisesta. Mamma Rosan tapahtumien takia Anneli Jäätteenmäki joutui myös leivättömän pöydän ääreen ja oikeus totesi Anneli Jäätteenmäen valehdelleen.

KEPUtapaan KEPUlaiset syyttelivät maailmanlaajuista KEPUn vastaista salaliittoa.

Hupaisa episodi kaiken kaikkiaan.

16

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pöytäkirjan väärentäjä

      Ei todennut valehdelleen, vaan totesi, että vaikka Anneli olisi pyytänyt, se ei olisi ollut rikos..hekoheko...

      Tuolta pohjalta voidaan oikeudessa siis alkaa spekuloida vaikka mitä.
      Esimerkiksi rattijuoppoja tuomittaessa voidaan samalla pohtia oikeudessa, minkäasteinen rikos olisi ollut, jos, siis, jos rattijuoppo olisi myös ryöstänyt kaupan kassan jne jne..

      Oikeastihan oikeus tosiaan perusti vapauttavan tuomionsa Annelille siihen seikkaan, että se katsoi Annelin pyytäneen, mutta katsoi myös, ettei pelkkä pyytäminen ollut niin raskauttava teko, että siitä olisi voitu langettaa tuomiota yllyttämisestä tai avunannosta rikokseen.

      Tätähän jääräoiva on yrittänyt vääntää tuohon alussa mainitsemaani muotoon.

      Siis, lopputulema, Annelin valehtelusta on, että Anneli valehteli ja oikeus perusti päätöksensä siihen seikkaan, joka on se uskottavampi teoria.
      Toinen teoria on, että Anneli ei valehdellut, jolloinka oikeus perusti vapauttavan tuomionsa Annelille väärään lähtökohtaan.

      Joka tapauksessa oikeus piti Mannisen kertomuksiakin uskottavimpina ja, jos joku tahtoo väittää, ettei ole todistettu Annelin valehdelleen (vaikka sen tosiasian nyt tajuaa jokainen, joka ei ole kepu-uskon sokaisema valehtelija itsekin), huomautan, että vielä vähemmän on todistettu Annelin puhuneen totta, kun hän häpäisi eduskunnankin valehtelemalla sen edessä pyytämättä ja yllättäen tulleista fakseista (1300 sivua, 200 lähetystä).

      Ja sitähän ei jääräoivakaan ole tainnut edes kiistää, etteikö Anneli valehdellut myös oikeuden edessä, koskapa jääräoiva on kirjoittanut, että se on syytetyn laillinen oikeus.

      Niin onkin.

      Ja valehtelu kertoo Annelin moraalin tasosta.

    • kokkepu

      Maaimahan on täynnä kepuvastaisia salaliittoja. Kaikkien maiden demarit ja kristillisdemarit niitä punovat päivät pitkät stubbien ja jäbien johdolla vain yhden Suomalaisen agraaripuolueen pelossa.

    • hah haa

      On se tämä Känä melkoinen jutun provosoida. Hänen vastenmielisyytensä Keskustaa vastaa on härskiä kuten sossuiltakin. ONKO HÄN SIIS SOSSU KOKOOMUKSEN VAATTEISSA.

      • Otsikossa hymiö

        13.9.2002 Apu-lehti: Anneli Jäätteenmäki: "Eurooppa on täynnä paradokseja.
        Yleisradion seminaarissa Jertta Blomstedt sivusi yhtä merkillisyyttä: Euroopassa uusliberalismia, mitä kylmintä markkinataloutta, ovat viime vuosina toteuttaneet vasemmistolaiset puolueet eri maiden hallituksissa. Blomstedtin mielestä Tony Blair, Gerhard Schröder ja Lionel Jospin ovat kaikki tehneet uusliberaalia politiikkaa vasemmistolaisuuden valekaavussa.
        Ehkä häveliäisyyssyistä Jertta Blomstedt ei maininnut Suomen pääministerin nimeä tässä yhteydessä. En tiedä, haluaako Paavo Lipponen olla vasemmistolainen, mutta sosiaalidemokraattien puheenjohtaja hän joka tapauksessa on.
        Vanhojen vasemmistolaisten tuskan ymmärtää hyvin. Esimerkiksi Suomessa on hiljattain tohtoriksi väitelleen Anu Kantolan mielestä siirrytty laman jälkeen jatkuvan kriisin politiikkaan, ja paniikkinappula on pysyvästi päällä. ...
        Tuloerot repesivät ja leipäjonot ilmestyivät katukuvaan. Suomen bruttokansantuote kasvoi 1990-luvun puolivälistä reipasta tahtia, 500 miljardista yli 800 miljardiin. Varsinkin rikkain kymmenes repi kaulaa muihin. Kasvu valui melkein kokonaan noin 20 000 rikkaimman suomalaisen taskuun. ...
        Vapaakauppaa ja teknologiaa korostetaan Sorsan mielestä liikaa tuloerojen kasvattajina. Todelliset tulerojen määrääjät ovat sosiaaliset normit. Progressiivinen verotus ja tulonsiirrot voivat tasoittaa markkinain tuomaa eriarvoisuutta."


    • Töölöntori

      Mikä oli ravintolan nimi ennen tuota naurettavaa "Mamma Rosa"-nimeä?

      • Otsikossa hymiö

        ...


      • tölikasta
        Otsikossa hymiö kirjoitti:

        ...

        kuten Anneli Jäätteenmäki.

        Mamma Rosa oli aikaisemmin nimeltään Tokyo, ja sieltä sai hyvää itämaista ruokaa - myöskin sakea.


      • Lapualta
        tölikasta kirjoitti:

        kuten Anneli Jäätteenmäki.

        Mamma Rosa oli aikaisemmin nimeltään Tokyo, ja sieltä sai hyvää itämaista ruokaa - myöskin sakea.

        Onkos Tölika joku Lapuan kaupunginosa ?


      • Otsikossa hymiö
        tölikasta kirjoitti:

        kuten Anneli Jäätteenmäki.

        Mamma Rosa oli aikaisemmin nimeltään Tokyo, ja sieltä sai hyvää itämaista ruokaa - myöskin sakea.

        ...


      • sitä ollaan
        Otsikossa hymiö kirjoitti:

        ...

        rasisteja vai?


    • Otsikossa hymiö

      ...

      • Oiva otsikko

        !!!


    • anti keris

      nimensä! Oiva Härkönen jossain tällä palstalla olleessa keskustelussa väitti paikan nimeksi Mamma Mia. Ja koska Oivahan ei koskaan valehtele annelinsa tavoin, on paikan nimi muutettava
      amma Miaksi.

    • Wikipediaa....

      Vaalitentti

      Skandaali alkoi eduskuntavaalien vaalitentissä 6. maaliskuuta 2003, kun Jäätteenmäki syytti Lipposta Suomen liittämisestä Irakin sotaa tukeneeseen liittoumaan Washingtonin-vierailullaan. Jäätteenmäki sanoi Lipposen menneen liian pitkälle luvatessaan Suomen osallistuvan humanitaariseen avustustoimintaan, jälleenrakentamiseen ja rauhanturvatoimintaan. "Suomi on Yhdysvaltojen ja minunkin mukaan liittynyt sellaiseen koalitioon, missä minun mielestäni ei tässä vaiheessa pitäisi olla", Jäätteenmäki tarkensi. Hänen mukaansa Suomi oli osallistunut kokoukseen, "jonne oli kutsuttu ne maat, jotka ovat luvanneet yhteistyötä ja apua". Ulkoministeriön mukaan apua ei luvattu Yhdysvalloille, vaan annettavaksi YK:n ja sen järjestöjen kautta. Vastaus oli annettu Yhdysvalloille, koska Yhdysvallat oli kysynyt Suomen kantaa.[9]

      Yhdysvaltojen johtama liittouma aloitti Irakin sodan ilman YK:n turvallisuusneuvoston hyväksyntää 20. maaliskuuta 2003. Seuraavana päivänä Valkoinen talo julkaisi listansa Irakin sotaa tukevista maista, nk. halukkaiden koalitiosta. Suomi ei ollut mukana listalla.

      • Erikseen poimittuna

        Seuraavana päivänä Valkoinen talo julkaisi listansa Irakin sotaa tukevista maista, nk. halukkaiden koalitiosta. Suomi ei ollut mukana listalla.

        Lähde siis Wikipedia.


    • B-luokan politiikkaa

      Kepussa on b-luokan leffojen ainekset.

      Kolkatan Olka ja Myyrä-Manninen vehkeilevät punaisen emännän pitseriassa....

      Myyrä vakoilee, pettää virkansa, työnantajansa - presidentin, faksaa Olkalle joka on "yllättynyt ja pyytämätön". Sitten Olka kertoo eduskunnalle puhuvansa
      "niin totta kuin osaa" . Olka saa potkut virastaan ja Myyrä-Manninen erotetaan ja tuomitaan.

      Kepu on B-luokan elokuva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16685
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5370
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2545
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2010
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1742
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      975
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      941
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      849
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      843
    Aihe