Onko tämä totta,

syntinen juuttisäkki - 1

"Me uskomme, että raamattu on Jumalan sanaa, sikäli kuin se on oikein käännetty; me uskomme myös, että Mormonin kirja on Jumalan sanaa."

Siis, mormonin kirjaako ei ole käännetty? Oliko ne kultalevyt (jotka tempaistiin taivaaseen), joista mr.Smith "kirjoitti" Mormonin kirjan, alunperin englanniksi?
Vai käänsikö hän ne englanniksi?
Miksi hän ei yksinkertaisesti kopionut levyjä!?
Valokuvannut!?
Miksi Jumala halusi levyt taivaaseen, vaikka olivat maanneet pöpelikössä pari tuhatta vuotta?
Eikö hän halunnut vakuuttaa maailmaa siitä, että Joseph Smith oli oikeassa?
Mitkä osat raamatusta on käännetty väärin?
Kääntääkö jehovat sitä oikein?

Tässä aluksi.
Ensi viikolla kysyisin Israelin todellisesta kokoamisesta Amerikan mantereelle, ja sitä kautta ajatuksianne mormooneista tulevana yläluokkana.

Terveisin
Johannes Katalyytti

2

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapani1

      Kieli, josta käännettiin, oli uudistetuin egyptin kirjainmerkein kirjoitettua hepreaa. Kääntämisessä ainakin eglannista suomeksi voi olla virheitä. Uusi suomennos valmistui muutamia vuosia sitten.

      Kukaan ei olisi ymmärtänyt alkuperäistä tektiä. Kääntämiseen tarvittiin erityisiä välneitä eli uurimia ja tummimia, jotka mainitaan myös Raamatussa.

      Levystä on ensin kolmen ja sitten kahdekan silminnäkijän todisteet. Vahvin todiste kirjasta on se, jonka jokainen voi saada itse tutkimalla. Mormonin kirja ei kaipaa muita todisteita aitoudestaan, kuin senHengen todistuksen joka on luvattu jokaiselle vakavasti tutkivalle.

      Raamatussa on lukuisia virhekäännöksiä. Sitä on käännetty moneen kertaan. Vertaa vaikkapa nykykäännöstä edelliseen. Nykykäännöskään ei ole oikein kaikin osin.

    • totta tottakai

      Tapani vastasi jo alkuoassan

      Miksi hän ei yksinkertaisesti kopionut levyjä!?
      Valokuvannut!? Kameraa ei ollut vielä kaksitty. Hän kopioi jotakin merkkejä Martin Harrisille joka vei ne mukanaan erään yliopiston professorille joka sanoi että ne olivat aitoja merkkejä.

      Miksi Jumala halusi levyt taivaaseen, vaikka olivat maanneet pöpelikössä pari tuhatta vuotta?
      Eikö hän halunnut vakuuttaa maailmaa siitä, että Joseph Smith oli oikeassa? EI häv vaatii ihmisiltä uskoa ja jos levyt olisivat vielä täällä ei uskoa tarvittaisi.

      Mitkä osat raamatusta on käännetty väärin? Vaikeata tietää, kun ei ole alkuperäistä kirjaa. Sanojen tarkoituksetkin muuttuvat vuosien aikana. Muuten on mormoninkirjassakin virheitä, etenkin kirjoitusvirheitä... eikä sitä ole väitetty virheettömäksi vaan että se on lähinnä virheettömyyttä, lähenpänä kuin Raamattu.

      Kääntääkö jehovat sitä oikein? En tiedä, tuskin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe