Onko kellään kokemusta mehulingosta. Ostin mehulingon yleiskoneeseeni. En saa sillä oikein mitään aikaiseksi. Edes mustaherukoista ei juuri irronnut mehua ja osa jäi melko kokonaisiksi.
Oli aika suppeat käyttöohjeetkin. Pitäisikö sitä käyttää sillä hitaammalla vai nopeammalla nopeudella? Ei siinä ehtinyt sillä nuijalla painelemaan kun ne jo meni sinne sivuille. Olisi ollut kiva saada tuoremehua =(
Oli aika suppeat käyttöohjeetkin. Pitäisikö sitä käyttää sillä hitaammalla vai nopeammalla nopeudella? Ei siinä ehtinyt sillä nuijalla painelemaan kun ne jo meni sinne sivuille. Olisi ollut kiva saada tuoremehua =(
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oikeassa mehulingossa on kyllä melkoiset kierrokset ja se massa menee siihen sihdin reunalle mistä keskipakovoima irrottaa mehun pois. Tuosta yleiskoneen vempaimesta en kyllä tiedä. Ei siinä ainakaan niin paljon kierroksiakaan ole, että mehu kunnolla irtoaisi. Varmaan jotenkin puristamalla saattaa toiumia.
sitä että se sisäosa oli aika pehmoista muovia. Koneen teho on 650 W mutten kierrosnopeuksista tiedä.
Tuolta kattelin verkkokaupasta, Kenwood Je810 mainostetaan, että 10 kokonaista omenaa alle ½ minuutissa. Jos siinä olisi sitten tehoja. Näkyy olevan 850 W. Hinta tässä harmittaa, melkein 270 € ja pistin siihen rimpulaankin 40 €, jolla ei mitään tehnyt.
Tässä täytyy miettiä, mitä tekisi. Tuoremehu olisi kyllä ihan hyvää. Näkyi olevan monenlaisia linkoja, mutt jos ne halvemmat on taas niitä huonoja, niin mitä niillä tekee.
Ajattelin vain, että olen itte niin peukalo keskellä kämmentä oleva tumpelo, etten osaa mokomaa aparattia käyttää. =)