Kirkon asettamía rajoituksia

Pirjok.

Nämä kirkollisten seurakuntien edustajat yrittävät estää ihmisiä löytämästä sukulaisiaan.

Nyt Suomen sukututkimusseuralta vaaditaan sitä, ettei se saa julkistaa kuolleiden ihmisten hautakiviä internetsivuilla, koska jälkeläisten yksityisyys muka kärsii. Kaikkea sitä kuuleekin!

Väkisinkin tulee mieleen, keitä rikollisia kirkko suojelee salassapidollaan? Eihän rehellisillä ihmisillä ole mitään salattavaa. eikä kuolemisessa ole mitään salattavaa eikä hävettävää, julkaistaanhan ne kuolinilmoituksetkin julkisessa mediassa, samoin syntymätiedot.

Kirkko ei halua antaa kenelläkään henkilökohtaista oikeutta tutkia, ketkä ovat niitä mahdollisia sukulaisia ja ketkä eivät. Kirkko on ominut yksityisille ihmisille kuuluvan vallan tutkia ja tuntea sukunsa itselleen, kysymättä edes ihmisten mielipiteitä.

Miksi kirkko haluaa väen vängellä itselleen määräysvallan yksityisiä ihmisiä koskevissa asioissa rikkoen samalla ihmisten omia oikeustoimikelpoisuuksiaan ja -oikeuksiaan? Sekä itsemääräämisoikeutta.
Ei kirkko mene apuun ihmisten hädässäkään, eikä kanna vastuuta ihmisten toimeentulosta, niin miksi ihmeessä kirkko haluaa osaltaan myös pakkoholhota ihmisiä? Suomalaisten rekisteröinti pitäisi poistaa kokonaan kirkolta. Kirkko ei ole valtio, joten sille riittäisi vain nämä kastamis-, vihkimis- ja hautaamisoikeudet, mutta nekin vain pyydettäessä.

Entä jos esim. minä en halua solmia minkäänlaisia henkilökohtaisia suhteita kenenkään sukulaisen kanssa, pitäisikö minun jo ennen seurustelua mennä pyytämään kirkolta todistus siitä, etten seurustele sukulaisten kanssa?
Sukusiitoksia jokainen ihminen voisi halutessaan välttää parhaiten, jos olisi oikeus tutkia ja etsiä omat sukulaisensa. Onhan jokaisella oltava siihen myös laillinen oikeus.

Tuntuu järjettömältä myös se, miten kirkko uhkailee sukututkimusseuraa. Onko sekin uutta uskontoon kuuluvaa toimintaa kirkon taholta? Vähemmästäkin meikäläisen uskot rapisee kun tällaisia virallisia viestejä lukee.

Kuolleet ovat kuolleita. Jokainen aikuinen vastaa omista asioistaan. Kuolleiden maine ei eläviä suojele eikä tarvitse suojella. Vähemmänpähän on salattavaa.

Nyt eletään avoimuuden aikakautta. Kirkonkin olisi jo aika riisua se suvaitsemattomuutensa kaapu avoimuuden ja rehellisyydeen kaapuun. Emme me ihmiset sen tyhmempiä ole kuin kirkon väkikään pappeineen. Ei pidä väheksyä ihmisten arvoa. Myös siitä pakkoholhoudestaan kirkon on aika luopua. Emme me aikuiset ihmiset tarvitse niitä holhoajia, niitä on jo muutoinkin liikaa.

0

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

        Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
        Maailman menoa
        264
        16953
      2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

        Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
        Kotimaiset julkkisjuorut
        23
        5458
      3. Ilkka kanerva

        Ilkka Kanerva kuollut 74v
        Turku
        115
        2581
      4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

        Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
        Kotimaiset julkkisjuorut
        15
        2058
      5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

        Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
        Maailman menoa
        336
        1762
      6. Pikkaraiskan puhelut

        Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        996
      7. Ilkka Kanerva on kuollut

        74-vuotiaana.
        Maailman menoa
        59
        952
      8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

        Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
        Maailman menoa
        32
        880
      9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

        Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        44
        880
      Aihe