Kirkon asettamía rajoituksia

Pirjok.

Nämä kirkollisten seurakuntien edustajat yrittävät estää ihmisiä löytämästä sukulaisiaan.

Nyt Suomen sukututkimusseuralta vaaditaan sitä, ettei se saa julkistaa kuolleiden ihmisten hautakiviä internetsivuilla, koska jälkeläisten yksityisyys muka kärsii. Kaikkea sitä kuuleekin!

Väkisinkin tulee mieleen, keitä rikollisia kirkko suojelee salassapidollaan? Eihän rehellisillä ihmisillä ole mitään salattavaa. eikä kuolemisessa ole mitään salattavaa eikä hävettävää, julkaistaanhan ne kuolinilmoituksetkin julkisessa mediassa, samoin syntymätiedot.

Kirkko ei halua antaa kenelläkään henkilökohtaista oikeutta tutkia, ketkä ovat niitä mahdollisia sukulaisia ja ketkä eivät. Kirkko on ominut yksityisille ihmisille kuuluvan vallan tutkia ja tuntea sukunsa itselleen, kysymättä edes ihmisten mielipiteitä.

Miksi kirkko haluaa väen vängellä itselleen määräysvallan yksityisiä ihmisiä koskevissa asioissa rikkoen samalla ihmisten omia oikeustoimikelpoisuuksiaan ja -oikeuksiaan? Sekä itsemääräämisoikeutta.
Ei kirkko mene apuun ihmisten hädässäkään, eikä kanna vastuuta ihmisten toimeentulosta, niin miksi ihmeessä kirkko haluaa osaltaan myös pakkoholhota ihmisiä? Suomalaisten rekisteröinti pitäisi poistaa kokonaan kirkolta. Kirkko ei ole valtio, joten sille riittäisi vain nämä kastamis-, vihkimis- ja hautaamisoikeudet, mutta nekin vain pyydettäessä.

Entä jos esim. minä en halua solmia minkäänlaisia henkilökohtaisia suhteita kenenkään sukulaisen kanssa, pitäisikö minun jo ennen seurustelua mennä pyytämään kirkolta todistus siitä, etten seurustele sukulaisten kanssa?
Sukusiitoksia jokainen ihminen voisi halutessaan välttää parhaiten, jos olisi oikeus tutkia ja etsiä omat sukulaisensa. Onhan jokaisella oltava siihen myös laillinen oikeus.

Tuntuu järjettömältä myös se, miten kirkko uhkailee sukututkimusseuraa. Onko sekin uutta uskontoon kuuluvaa toimintaa kirkon taholta? Vähemmästäkin meikäläisen uskot rapisee kun tällaisia virallisia viestejä lukee.

Kuolleet ovat kuolleita. Jokainen aikuinen vastaa omista asioistaan. Kuolleiden maine ei eläviä suojele eikä tarvitse suojella. Vähemmänpähän on salattavaa.

Nyt eletään avoimuuden aikakautta. Kirkonkin olisi jo aika riisua se suvaitsemattomuutensa kaapu avoimuuden ja rehellisyydeen kaapuun. Emme me ihmiset sen tyhmempiä ole kuin kirkon väkikään pappeineen. Ei pidä väheksyä ihmisten arvoa. Myös siitä pakkoholhoudestaan kirkon on aika luopua. Emme me aikuiset ihmiset tarvitse niitä holhoajia, niitä on jo muutoinkin liikaa.

0

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

        Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
        Maailman menoa
        138
        3809
      2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

        Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
        Maailman menoa
        336
        2944
      3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

        Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
        Tv-sarjat
        8
        1855
      4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

        Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
        Suomalaiset julkkikset
        5
        1588
      5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

        Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
        Tv-sarjat
        4
        1069
      6. Mun kaikkialta häviäminen

        Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
        Ikävä
        71
        914
      7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

        Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
        Kaste
        38
        854
      8. Onko teillä

        minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
        Ikävä
        44
        764
      9. Inhottaa ajatus siitä

        Miten monia olet pannut.
        Ikävä
        64
        724
      10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

        Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
        Kuhmo
        22
        708
      Aihe