saisi alkaa antaa rapsuja, niin on törkeää meno teillä. Ensin junnataan pari kilsaa, sitten lyödään jarrut tönkkiin, kas käännytään ja sitten vasta perään vilkutetaan. Tai vauhdista jarrut päälle, käännös h i t a a s t i ja vilkutus perään. Miten voi olla suomalaiselle niin vaikeaa kääntyminen ja vilkkujen käyttö!!? Vai eikö kansa tiedä, että kääntyessä EI tarvitse pysäyttää autoa??! Vilkkujen käyttökin kuuluu liikennesääntöihin, eikö sekin voisi olla rangaistavaa, jos ei käytä.
vilkun käyttämättömyydestä
ihmettelen tumpeloja
10479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kummaahan se on, muttei oikeastaan niinkään kummaa, kun nuo meidän lainpalvelijat eli poliisitkaan aina viitsi vilkkua käyttää, vaihtelevat keskellä risteystä kaistaa, rikkoo kurveissa kaistaviivoja. Onhan se periaatteessa niin, että saavathan he ajaa niin, mutta voisivat nyt edes esimerkin takia näyttää, miten liikenteessä kuuluu ajaa.
Kyllä poliisin pitäisi näyttää esimerkkiä liikkuessaan normaali partiossa kiireelliset tehtävät erikseen mutta silloinhan on pillit ja vilkut :)
Mutta, pelkästään tänään oli useita vaaratilanteita kun kaverit vaan junnaa ja vaihtaa kaistaa yhtäkkiä ja vilkkua väläytetään vasta kun on jo vaihdettu. Paras kohlo oli eräs äiti pienen lapsen kanssa. Marketin pihaan mentiin, mutta kertaakaan ei vilkku toiminut. Ei isoltatieltä parkkipaikalle johtavalle tielle eikä sitten parkkipaikallakaan. Meinasi ajaa toisen tosin kävelevän äiti/lapsi yhdistelmän päälle. Ajele vikapuolella tietä (siellä parkkiksella). Onneksi osasin aavistaa ne koukkailut ja selvittiin... Torvi kyllä soi... Ja kävin jättämässä sitten lapun ikkunaan, että on molemman puolen vilkkujen polttimot palaneet. Kannattaa jo lapsen turvallisuuden takia käydä vaihdattamassa jos itse/mies ei osaa :)
Olen samaa mieltä tästä asiasta. Välillä oikein kauhistuttaa olla jalankulkijana risteyksessä yrittää ylittää katua. Koskaan ei tiedä että onko vilkku jäänyt päälle edellisestä risteyksestä lähdettäessä vai ei. Tai vilkutetaanko ihan huvin vuoksi kun on huomattu että sellainenkin on löytynyt. Joka tapauksessa, suosittelen lämpimästi että kannattaa odottaa että auto ehtii ensin ja itse menee vasta sitten. Ja jalankulkijoille muistakaa ne heijastimet!!!
Well !
Tänään minua huvitti, kun kouluauto näytti suuntavilkkua yhtäälle ja todellisuudessa kääntyi vastakkaiseen suuntaan. En ole ennen huomannut.
T. Matti
mutta autokoulun jälkeen ei kertaakaan :)
Kerran näin kun rekka kääntyi katsastuskonttorille ja perävaunu vilkutti eri suuntaan kuin vetoauto :) tulikohan leimaa?
Eipä ne juuri siihen puutu!
Määhän tästä oonkin paasannut vilkun huonosta käytöstä eli paanpa tonne lisää aiheesta:))))))
Olen tullut siihen tulokseen,ettei autokouluautoissa ole varmasti vilkuja ollut enää kymmeneen vuoteen.Tilanneta ei voi muuten selittää.Mutta busitkin.
Vain autokoulussa käytetään vilkkua. Kyllä muut autoilijat ja jalakulkijat joutavat odottamaan ja katsomaan minne mä käännyn, mä en muille rupea mielistelemään.
mälläät teini-dx toitsusi mahdollisimman pian. jos vaikka shellin yhdistelmärekka pyyhkäsisi yli... :)