Kumpi oli maanpetturi. Kekkonen vai Kuusinen

rehelliseti

Kekkonen on toiminut aina valtiovallan alaisten esimiesten käskystä, tai valtiovallan ohjeiden mukaan.

Kuusinen teki punakapinan ja vallankaappausyrityksen hyväksyttyä valtiojohtoa vastaan. Pakeni kelvoton tuomiota Neuvostoliittoon. Se, että Kuusista ei saatu oikeuden eteen Suomessa, tee Kuusisen vallankumous yritystä oikeudelliseksi. Samaa linjaa vetää nykydemarit, joiden oppi-isänä on vallankaappauksessa mukana ollut Väinö Tanner.

3

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli pettureita

      Kuusinen petti isänmaansa ja Kekkonen 1944 kun alkoi lahtaamaan Rytiä ja muita.

    • Wrong, so wrong!!!

      "Samaa linjaa vetää nykydemarit, joiden oppi-isänä on vallankaappauksessa mukana ollut Väinö Tanner."

      V.Tanner ei koskaan ollut mukana v.1918 sisällis-sodassa muuna kuin sinä osuustoimintamiehenä jolla hänet oli opittu tuntemaan. Työväen miehiä. Lähti omasta halustaan oppositioon koska ei halunnut olla mukana kun työväenliike lähti väkivallan tielle. Kokosi sisällis-sodan jälkeen maahan poljetun työväestön enemmistön SDP:n kannattajiksi. Hänen ansiotaan on suomalainen hyvinvointi.

      • onko Lehtinen asialla

        valehtelemassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1876
    2. Miltä ne katseet tuntui?

      😇
      Ikävä
      121
      1355
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1051
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1039
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      266
      1008
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      134
      1005
    8. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    9. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      81
      816
    Aihe