Laitettiin peltoon Timo perunaa.
Joku kommentoi, että on ihan ok pottu, mutta ei ihan paras maultaan (tietty makuja on monia..). Ekaa kertaa nyt kun pottua viljeltiin, niin tuttavalta tuota Timoa saatiin.
Onko teillä kommenttia mikä lajike olisi mielestänne maukkain?
Kasvuvyöhyke on Jyväskylän eteläpuolella.
Parhaan makuinen perunalajike?
8
3855
Vastaukset
- skäribo
Asterixista. Se on pinnaltaan punainen, hyvä yleisperuna, mutta sopii hyvin myös esim. uuniperunaksi.
Kyllä minusta Timokin on ihan hyvä, sellainen "perusperuna".- Pito peruna
on aivampa paras, mutta Timohan onkin risteytetty Pdosta, Pito on parhaita säilymään eikä ole arka perunarutolle. Että näin!
- paras
Pito peruna kirjoitti:
on aivampa paras, mutta Timohan onkin risteytetty Pdosta, Pito on parhaita säilymään eikä ole arka perunarutolle. Että näin!
maultaan. ylivertainen.
ostan vain torilta, en tiedä millaisessa maassa menestyy.
"lapin puikula" taitaa olla ? - Killi
paras kirjoitti:
maultaan. ylivertainen.
ostan vain torilta, en tiedä millaisessa maassa menestyy.
"lapin puikula" taitaa olla ?Kiitos vinkeistä!
Täytyypä kokeilla noitakin lajikkeita.
- on olemassa
perunalajiketta nimeltään Kuningas Yrjö? Lapsena meillä oli vaan onko jo hävinnyt markkinoilta.Ihan hyvää oli sekin mutta jonkun verran sairastui perunaruttoon.Ei taida enää siemeniä saada.
- ei enään
Tuskin on saatavissa, lajikeet muuttuu vuosien varella ja ne täytyisi uudelleen jalostaa.
- AML
Timo on minun mielestäni parhaan makuinen varhaisperunalajike. Myöhäisempi ja säilyvämpi lajike on meilläkin hakusesssa. Nyt viljellään Kultaa, joka on rutonkestävä, mutta en oikein tykkää sen mausta. Pitoa tarttis varmaan kokeilla. Myös Hertha oli mielestäni hyvä lajike, saakohan sitä vielä jostakin?
Varhaisperunat on erikseen, sillä nopeakasvuisina ne jäävät maussa jälkeen kunnon perunalle. Esimerkiksi matilda on yksi maukkaimpia perunoita. Sillä voi herkutella heinäkuussa, jolloin siitä saa taas "uutta perunaa" pöytään. Vinkki: Jos jää joutilasta pellon nurkkaa, niin juhannuksen aikoihin istuttaen saa uutta perunaa vielä elo-syyskuussakin.
Varhaisperunapellosta olen ottanut näin menetellen kaksikin satoa (uudet siemenet peltoon heinäkuun alussa ja vielä ehtii saada "uusia perunoita" syksyllä)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5432061Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3851672Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H201496Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641388- 561062
- 1181057
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191056Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16828Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11814Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66813