Hallituksen silmänkääntötemppu

Parhain päin

"Rajattu" seksinostokielto on poliittinen silmänkääntötemppu

Tämä "lievempi" seksinoston kielto ei oikeasti ole yhtään lievempi. Se on vain eri tavalla (eli hankalammin) määritelty.

Jos tämä "lievempi" kriminalisointi on tarkoitus toteuttaa siltä pohjalta, mikä oli oikeusministeriön työryhmän vaihtoehtoinen esitys, niin raingaistussäännös olisi tällainen:

Joka lupaamalla tai antamalla korvauksen saa henkilön, jonka on olosuhteiden perusteella syytä olettaa olevan 9 tai 9a §:ssä taikka 25 luvun 3 tai 3a §:ssä tarkoitetun rikoksen kohteena, ryhtymään sukupuoliyhteyteen tai siihen rinnastettavaan seksuaaliseen tekoon, on tuomittava, jollei teko ole 8a §:n mukaan rangaistava, seksuaalipalvelujen ostamisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Yritys on rangaistava.

Tämän vaihtoehtoisen pykälän perustelut mietinnössä kuuluvat näin:
"Tässä mallissa palvelun ostaja ottaa riskin, että asiasta myöhemmin saatavan selvityksen mukaan palvelun myyjän on syytä olettaa olevan parituksen tai ihmiskaupan kohteena. Tämän riskin vuoksi säännös toteuttaisi tavoitetta vähentää kysyntää. Myyjän asemasta parituksen tai ihmiskaupan kohteena ei vaadittaisi täyttä näyttöä, vaan ostotapahtuman olosuhteiden perusteella tehtävä oletus olisi riittävä. Tuomioistuin siis jälkikäteen arvioisi niitä olosuhteita, joissa ostotapahtuma on tehty, ja päättelisi niistä, onko tilanne ollut sellainen, että ostajan on ollut syytä olettaa myyjän olleen parituksen tai ihmiskaupan kohteena. Tämä voitaisiin päätellä varsinkin tavasta, jolla yhteys ostajan ja myyjän välillä on solmittu, verrattuna siihen, mitä tiedetään järjestäytyneeseen rikollisuuteen yhteydessä olevan prostituution toimintatavoista."

Eli johtopäätöshän on tämä:

Jos ostaja-myyjä-kontakti tapahtuu kadulla tai yökerhossa tai muualla yleisellä paikalla, niin seksinosto on kielletty järjestyslailla.

Jos ostaja-myyjä-kontakti tapahtuu lehti-ilmoittelun, internet-ilmoittelun tai jonkun muun markkinakanavan kautta, niin olosuhteiden perusteella on kai oletettavaa kyseessä olevan parituksen kohteena oleva prostitutoitu. Paritusäädöstähän laajennettiin vuonna 2004 siten, että myös prostituution markkinointi ja prostituoitujen majoittaminen voivat täyttää paritusrikoksen tunnusmerkit.

Eli: ostaja voi valita, rikkooko järjestyslakia vai rikoslakia.

Ps: Perustuslakivaliokunta korosti tarkkarajaisuutta lausunnossaan. On tarkasti tiedettävä mikä on sallittua tai kiellettyä. Onko tämä hallituksen näkemys asiasta?

2

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piikkiq

      käyttöön...

      ... Neuvostoliiton rikoslaissa oli pykälä Neuvostovastaisuudesta...

      joka toimii Neuvostoliittoa vastaan eli vaikkapa kritisoi julkisesti neuvostoliittoa syyllistyi rikokseen josta saattoi tuomita 25 vuodeksi vankeuteen...

      lisäksi henkilö joka ei ilmianna neuvostovastaisuuteen syyllistynyttä on syyllistynyt neuvostovastaisuuteen...

      näin saatiin lähen koko kansa jatkuvan syyte uhan alle... sillä riittää että olet sanonut päivää rikolliselle ja et ole raporttia tehnyt...

      tämä takasi poliittiselle eliitille suunnattoman vallan....

      no seksinostokielto kriminalisoi aika suuren määrän erityisesti miehiä... ja mikä oliskaan mukavampi keino painostaa ja kiristää kuin epämääräinen uhka syyllisyydestä "seksin ostoon".

      Ja missä tehdään raja... onko maksu suoritetu selvässä rahassa vai riittääkö pari tuoppia seksin vastikkeksi syytteeseen.

      Kyse on kansan terrorisointi laista... ja sellaista ei pitäisi oikeusvaltiossa tapahtua...

      ... mutta kuka yhä uskoo suomen olevan oikeusvaltio????
      piikkiq

      ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan

    • Karhi.k

      SDP:n toimesta suomessa harjoitetaan aitoa poliittista pordellia. Perustuslakivaliokunta lausunnossaan ottaa kantaa tarkkarajaisuuteen.

      Perustuslain 8 §:ssä vahvistettu rikosoikeudellinen laillisuusperiaate sisältää vaatimuksen sääntelyn täsmällisyydestä. Sen mukaan kunkin rikoksen tunnusmerkistö on ilmaistava laissa riittävällä täsmällisyydellä siten, että säännöksen sanamuodon perusteella on ennakoitavissa, onko jokin toiminta tai laiminlyönti rangaistavaa (PeVL 7/2005 vp , s. 3/I, PeVL 26/2004 vp , s. 3/II).



      Helsinginsanomat uutisoi aiheesta 25.4.2006

      Rajattu seksinostokielto voi tuoda näyttöongelmia

      Jos eduskunta kieltää seksin ostamisen rajatussa muodossa, rikoksen näyttäminen toteen voi olla hankalampaa kuin jos seksin osto kiellettäisiin kokonaan.
      Lakivaliokunnan puheenjohtajan Tuija Braxin (vihr) mukaan rajattua kieltoa ollaan kaavailemassa oikeusministeriön työryhmän vähemmistön mielipiteen pohjalta. Sen mukaan seksin osto voitaisiin kieltää tapauksissa, joissa on olosuhteiden perusteella syytä olettaa, että myyjä on parituksen tai ihmiskaupan kohteena.
      Jo nyt on järjestyslaissa kielletty kaikki seksin osto ja myynti yleisellä paikalla. Siitäkin annettuja sakkoja on kaatunut käräjillä näytön puutteeseen. Näyttöä ei ole aina saatu esimerkiksi siitä, että rahaa on maksettu.

      Jos seksin osto kielletään kaavaillulla tavalla, ei riitä, että ostaminen näytetään toteen. Pitää selvittää myös, millaisissa olosuhteissa on ostettu ja mitä ostajan olisi pitänyt olettaa.
      Täyttä näyttöä ei vaadittaisi siitä, että myyjä on ollut parituksen tai ihmiskaupan kohteena, eriävässä mielipiteessä esitetään. Tuomioistuimen täytyisi kuitenkin päätellä, olisiko ostajan pitänyt olettaa, että myyjä oli parituksen tai ihmiskaupan kohde.
      Mahdolliset näyttöongelmat selviävät vasta, kun lopullista lakia sovelletaan oikeudessa. Vielä ei edes tiedetä, millainen laki eduskunnasta tulee, vai tuleeko lainkaan.
      Tilanne, jossa pitäisi olettaa paritusta, saattaisi olla esimerkiksi, kun seksiä myyvään puhelimeen soittaessa varsinaisen prostituoidun saa langan päähän vasta monen mutkan jälkeen, pohtii Tampereen johtava kihlakunnansyyttäjä Jouko Nurminen. Hän on perehtynyt naisiin ja lapsiin kohdistuneisiin rikoksiin.

      Myös seksin ostaminen nettisivujen kautta voisi olla rikollista, jos sivu osoittautuu paritukseksi. Ravintolaprostituoidun käyttö on yksinkertaisempi tilanne, koska se on kielletty järjestyslaissa.
      "Tuomioistuimethan sen linjan lopulta tekevät", Nurminen toteaa. Hänen mukaansa linja tämän tyyppisiin rikoksiin yleensä vakiintuu aikojen kuluessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4309
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 141
      958
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe