Miettikää ennen kuin teette päätöksiä
Businessman
101496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei ollut mitään mitä olisin tarvinnut tai halunnut.
Noissa tilaisuuksissa ei kannata arkailla, jos ei osta niin joku muu ostaa tavaran vielä halvemmalla.
Eikä kannata lähteä kilpahuutamaan.
Usein sattuu niin että kun ollaan paikalle tultu ja rahat polttaa taskussa niin tavara menee korkeampaan hintaan kuin pitäisi. Täytyy olla sisäpiirin tietoa kohteesta että kannattaisi, tietäisi sen olevan arvokkaampaa kuin mitä tavarakuvauksessa on listattu.
Tavaraa liikuttelee aika pieni porukka.
Jos joku vakkareista alkaa tarjota liikaa, meklari alkaa toppuutella. Tarkoitus on se, että kaveri tulisi vielä ensi viikollakin ostamaan.
Minä olen luonut oman omaisuuteni ostamalla huutokaupoista tavaraa ja myös huutokauppaamalla tavaraa. Nykyisin huutajia alkaa olemaan liikaa kun näistä huutokaupoista on tietoa netissä.
Aika pieni porukka noissa huutokaupoissa pyörii.
Jotkut ovat hämästyttävän fiksuja.
Viiteen vuoteen ei ole juuri tullut noissa käytyä, hinnat eivät ole olleet kohdallaan.
Kerrotko lisää "toimialastasi"?
Sivusta seuranneena vastaan.
Alalla on yksi kaveri joka ostaa kaikki kohtuullisen näköiset toimistokalusteet noin 20 euroa kappale.
Toinen joka ostaa kaikki 30-40cm lundiat jos hinta on alle 20% uuden hinnasta.
Pitää ostaa halvalla ja myydä hieman kalliimmalla, että kauppa käy nopeasti.
Ja virheostokset nopeasti roskalavalle, kaikkein pahin on se jos roju kertyy nurkkiin.
Käytetyn tavaran kauppias. Suomessa on monia antiikki, divari ja realisointifirmoja jotka ostavat huutokaupoista myyntitavaraa.
Yleinen sääntö on että tavara pitää pystyä laittamaan myyntiin 2* huutokaupan hinnalla ja sitten asiakkaille 10% alennus kun tekevät ostopäätöksen heti.
Selevä. Itsekin olen tietyn käytetyn tavaran kauppias eli siis erikoistunut tiettyyn myyntiartikkeliin, huutokauppoja ei ole tullut kierreltyä eli ei oikein hajua minkälaista tavaraa siellä on ja millä hinnalla kannattaa ostaa (ja mitä). Mielenkiintoinen toimialue kyllä.
laadultaan hyvinkin asiallista. koska monta kertaahan konkurssi on seurausta puutteellisesta taloussuunnittelusta niin on sitten toimiston puolellekin saatettu ostaa vaan sitä parasta.