Lyttäämisen tosi konkurssi

MiracleMike

No, niin. Nyt ollaan tultu siihen tilanteeseen, että mitä pahemmin jokin leffa havaitaan mitättömäksi, sitä suuremman varmuuden saa siitä että se ei ole ainoastaan pakko nähdä, vaan myöskin hankkia omaksi mihin hintaan tahansa. Kun nyt funtsin, että mitä elokuvia hankkisin seuraavaksi eräksi niin tutkin, mitä on haukuttu pahiten. Ne mä meinaan hankkia.

Onko nyt niin, että paitsi ammattimaiset sanoma- ja aikakauslehtien elokuva-arvostelijat, myöskin kaikki kyyniset pikku nettipeelotkin ovat elokuvien suhteen kranttuuden ruumiillistumia ja kerta kaikkiaan niitä naisia ja miehiä, jotka eivät osaneet sanoa "hyvä"?

Joo, haukkukaa vaan kaikki ihan paskaks, sen kun muistatte, että minä äänestän jaloillani ja menen kauppaan ostamaan vaikka 35 eurolla juuri sen mitä eniten morkataan :)

7

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      eli se tekee elokuvasta hyvän, että sitä haukutaan?

      ja jos kehutaan, niin silloin se on kauheeta kuraa?

      ok. matti oli muuten aivan loistava!

      • matti oli loistava

        joten älä sitä vaan osta.

        mitäs paskoja mä voisin suositella...

        no reservoir dogs on aivan paska, mee ostaa se heti. Sitte myös fight club on aika perseestä, kuten myös oldboy. siinähän noita paskoja tuliki jo.


      • kyl
        matti oli loistava kirjoitti:

        joten älä sitä vaan osta.

        mitäs paskoja mä voisin suositella...

        no reservoir dogs on aivan paska, mee ostaa se heti. Sitte myös fight club on aika perseestä, kuten myös oldboy. siinähän noita paskoja tuliki jo.

        noi on kyl kauheeta kuraa kaikki.


    • ...

      Sulla on vissiin päässä vikaa jos noin ajattelet. Yleensähän elokuvat, jotka on huonoiksi haukuttu ovat huonoja.

    • trentonoir

      harvoin kuitenkaan mitään leffaa täysin aiheettomasti haukutaan/kehutaan. näitäkin tapauksia kyllä välillä ilmenee. jos kriitikko on puolueellinen, niin sen näkee tekstistä aika nopeasti ja tällöin pitäisi osata itse päätellä, että kuinka "luotettavaa" kritiikki on. leffa-arvostelujen kannattaa ajatella olevan vain vihjeitä ja huhuja, kuin määräyksiä. ja onhan se mukavampio aina lukea kunnolla kirjoitettuja arvioita, kuin vain jotain mihin on isketty vain sisällysluettelo. silloin kun kritiikki on puhtaasti puolueellista, niin kyseessä on esimerkiksi se, että ohjaaja on nostettu jalustalle jota ei voi eikä saa huojuttaa. esim. aki kaurismäki. tai sitten tulee joku scientologia (taistelukenttä maa,) tai muu vastaava asia rikkomaan kriitikon puolueettomuutta. jos jokin haukutaan täysin paskaksi, niin se ei kenties ole täysin paska, mutta tuskin mikään erinomainenkaan, ja päinvastoin.

    • Baxter

      Lyttääminenhän ei tee elokuvasta huonoa vaan lyttääjästä fiksun.

      Jos viisi tyttöä käy katsomassa saman elokuvan ja neljä ilmoittaa tykänneensä siitä mutta yksi on eri mieltä, arvatkaapa ketä enemmistö ryhmästä automaattisesti pitää fiksumpana?

      Aivan liian moni ihminen tässä maailmassa on tietoinen tällaisesta ryhmäkäyttäytymisestä ja käyttää sitä väärin.

    • Herscell

      Olen samaa mieltä. Moni mun suosikkiohjaajista on kriitikoiden paskaksihaukkumia. Esim. Herschell Gordon Lewis, Roger Corman ja Lucio Fulci.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      148
      2007
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1701
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1547
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1180
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1172
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1130
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1027
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      987
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      936
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      917
    Aihe