Kontakti lintuun

Se oli kaunis..

Tämä tapahtui noin kuusivuotiaana. Olin jälleen menossa kouluun, matkalla. Silloin näin jotain uskomatonta. Pieni lintu istui kaukana puussa ja visersi. Innostuin matkimaan, ja lintu näytti kiinnostuvan minusta, se tuli lähemmäs, ja kohta sain tuntea sen kämmenelläni visertämässä. Kun tajusin sen olevan kädelläni, heräsin tuosta keskustelusta ja pelästytin linnun tiehensä. Ihana kokemus..

Ja yksi tänä vuonna.
Kävelin meren rannassa ja katselin ympärilleni, kohta olisin taa kotona ja päivittäinen lenkki oli käyty, eipä niin käynytkään, sillä näin liikettä pusikossa, se oli piikkipuska. Katsoin tarkemmin, siellä visersi lintu. Sen jalasta roikkui sininen naru. Menin lähemmäs ja lintu yritti lentää. Se räpiköi pää alaspäin naru solmussa puskassa. Mieleeni iskivät hetio mahdolliset lintuinfluenssataudit ja muut, en siitä välittänyt. Jatkoin linnun luo ja otin sen käteeni. Pidin kiinni ja avasin linnun tien. Se lähti heti lentoon, mutta linnun sininen naru jäi omaksi muistoksi sen koipeen. =)) Maailman ihanin kokemus!

Kuten nyt tajuatte, en ollenkaan välitä taudeita mitä linnut kantavat, olen aina ollut kiinnostunut linnuista, ja suurin haaveeni olisi ihana; Olla lintu, lentää maailmassa, kuunnella tuulen sävelet korvissaan, kaarrella uteliaiden katseiden ohitse. Ihanaa olisi kyllä olla lintu!

1

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linnunlaulujalaulava

      Mustarastaat ovat aivan ihania. Niiden melodista vihellystä on mukava matkia ja on ihana kun ne vastaavat.
      Kerran matkin mustarastasta ja se vihelsi minulle sillälailla, että se sanoisi: ei, ei noin. Sitten se vihelsi pätkän uudestaan ja ihan selvästi sanoi, now repeat! Ja minä toistin! Se oli jännää se. Mielikuvitus jyllää ja mustarastas juttelee minulle. On se jännä lintu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16772
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5403
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2555
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2026
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1753
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      983
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      947
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      857
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      853
    Aihe