Tuli mieleen tässä paremman tekemisen puutteessa lähteä kirjoittamaan tällaisesta joidenkin ihmisten pakosta haukkua toisia. Olipa tässä Keski-Uusimaassa yksi päivä lukijan kirje, jossa perhe kertoi pyytäneensä kahden eri suuren kiinteistönvälitysfirman edustajia tekemään suullisen hinta-arvion talostaan. Noh, välittäjien hinta-arvio oli eronnut toisitaan yli sadalla tuhannella eurolla! Sangen mielenkiintoista sinänsä.
Mutta, päivän parin päästä oli samaisen lehden tekstiviestipalstalla tälle perheelle vastaus joltain 'vastarannankiiskeltä': "omaa typeryyttänne, että saitte tuollaisen hintaeron, ehkä välittäjä arvasi aikeenne". Siis mitä helkkaria? Ihme naama väärinpäin olijoita täällä (Suomenmaassa) riittääkin, en tajua lainkaan tuon tekstiviestin pointtia, kuin että kaikki pitää tasapuolisesti haukkua typeriksi, oli sitten tehnyt mitä tahansa, hyvää tai pahaa tai siltä väliltä, ollut olemassa.
Toinen esimerkki oli, kun joku oli löytänyt fillarin ja taas kerran K-U:ssa ilmoitti löydästään, eikös joku siellä jo seuraavana päivänä hauku tämänkin henkilön, että syyllinen ja väärintehnyt itse asiassa onkin tämä fillarin löytäjä.
Mikä ihme joitain ihmisiä vaivaa?
Vastarannankiisket
CarolaH
0
223
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1137247
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?421270