Asensin XP:n ja mokasin jotain osioidessani kovalevyn. En ottanut käyttöön 40 gigan kovalevystä kuin puolet eli 20 gigasen c-aseman. Tarkoitus oli saada myös 20 gigainen d asema, mutta sitä ei oo missään. Kuinka saan sen jälkeenpäin käyttöön?? Tietääkö kukaan?
Kuinka osioin kovalevyn?
Hupsu
5459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...kyllä sen pitäisi onnistua, odotas kun tuumin... Jos sinulla on nyt siis XP 20-gigaisella osiolla ja loput kovosta tyhjää, niin käynnistä komentoriviltä fdisk, luo sillä öö.. miksiköhän sitä Windows-maailmassa sanotaan... "looginen jatko-osio" tai jokin vastaavankaltainen, mistä muistelisin fdiskin puhuvan. Käynnistä sitten kone uudelleen, formatoi luomasi osio (format d: (jos cd-asema oli tätä ennen d:, pitäisi sen tästä eteenpäin olla e:)) ja vóila, sinulla on uusi osio käytössäsi.
Näin siis muistelisin, että homma hoituu, mutta en lupaa mitään. Varsinkaan kun en ole yhtään tuttu XP:n tai sen mukana tulevien apuohjelmien kanssa.
mene ohjaus paneeliin ja sieltä valvontatyökalut ja sieltä tietokoneen hallinta ja sitten taas otat ja valitset levyn hallinta ja sitten hiirella klikkailemalla teet loogisen jatkoosion ja siihen asemat ja formattia perään...
Vai on saatu jokin fdiskiä parempi työkalu vakiona mukaan? Eihän siihen mennytkään kuin puoli ikuisuutta kaikkiin muihin käyttiksiin verrattuna.
Oletettavasti tuo viritys ei kuitenkaan tajua mitään muista kuin Windows-osioista. Vai?
Miksi ihmeesää osoit kovalevysi?
Paremmin, nopeammin ja selkeämpi on käyttää kun annat olla kaiken C-osiolla.
Tuo osiointi touhu Ei ole enää nykypäivää vaan niitä viime- vuosituhannen loppupuolen ilmiöitä ja osoionnille EI OLE MITÄÄN tarvetta tai kunnon syytä nykypäivänä.
hyvä hupsu, et ehkä ole kuullut windowssin uudelleen asennuksesta? aivan, se windowssin ainut ominaisuus mikä toimii, lähes joka kuukausi toistuva uudelleen asennus. ja tässä vaiheessa hyvä hupsu tulee sitten tämä osioinnin idea vastaan kun asennat uudestaan windowssia niin format c: on se yleisin ja toimivin tapa aloittaa asennus. ja nyt jos meillä on vain yksi osio(c osio) niin sinne meni kaikki laittomat mp3:set ja pornokuvat/videot mitä on imutettu pitkin öitä vaimokkeelle kiinni jäämättä. eli ainakin minun järkeni sanoo että tekee c aseman joka on vaikkapa se 5 gigaa ja loput vaikka d asemaksi näin ollen ei mene hukkaan kuin asennetut ohjelmat ja muut härpkäkkeet mitä sitten asennellaan uudestaan kun wintööt on taas raiteillaan.
ja noin niinkuin muuten niin ei toi winxp:n ja 2000:sen osionti tosiankaan tajua kuin vähän fattia ja pikkusen ntfsää... eli ei sillä ihmeitä tee mutta wintöötissä pärjää.