Pihallamme kivijallassa on pääkallokiitäjä, onko se harvinainen? Pitäisikö ottaa purkkiin? Nopeita vastauksia!
Pääkallokiitäjä
17
17016
Vastaukset
- vain.
Pääkallokiitäjiä tapaa, jos tapaa, kesäkuun puolivälistä lähtien aivan talven tuloon asti.
Veikkaanpa kyseessä olevan jonkun kotimaisen kiitäjän.
Valokuva linkkinä tänne ja tunnistus järjestyy kyllä.- Mummeli
Kyllä se oli pääkallokiitäjä! Yöllä lähti pois. Niskassa oli aivan selvä pääkallo! Kuvan nappasin ja laitan sen tänne tänään tai huomenna.
- ja sitten sitä arvioimme. :)
Mummeli kirjoitti:
Kyllä se oli pääkallokiitäjä! Yöllä lähti pois. Niskassa oli aivan selvä pääkallo! Kuvan nappasin ja laitan sen tänne tänään tai huomenna.
Syreenikiitäjällä on myös keskivartalossaan pääkallomainen kuvio ja sitä monet pääkallokiitäjäksi virheellisesti luulevat.
Mutta... laita kuvasi tänne ja katsotaan. - Mummeli
ja sitten sitä arvioimme. :) kirjoitti:
Syreenikiitäjällä on myös keskivartalossaan pääkallomainen kuvio ja sitä monet pääkallokiitäjäksi virheellisesti luulevat.
Mutta... laita kuvasi tänne ja katsotaan.Täältä voit katsoa kuvan : http://img511.imageshack.us/my.php?image=rscn07236hv.jpg
Sori, kun en kerenny muookata sitä pienempää kokoon. - perhostelija.
Mummeli kirjoitti:
Täältä voit katsoa kuvan : http://img511.imageshack.us/my.php?image=rscn07236hv.jpg
Sori, kun en kerenny muookata sitä pienempää kokoon.Tuo ei ole valitettavasti kuin syreenikiitäjä. Harvinainenhan sekin on, mutta pyörii kulttuuriympäristöissä kun toukka syö syreeniä, lumimarjaa ja pensasangervoja herkkunaan.
Oikea pääkallokiitäjä on tämän näköinen:
http://www2.nrm.se/en/svenska_fjarilar/a/images/acherontia_atropos_male.gif - Kuten
Mummeli kirjoitti:
Täältä voit katsoa kuvan : http://img511.imageshack.us/my.php?image=rscn07236hv.jpg
Sori, kun en kerenny muookata sitä pienempää kokoon.eilen jo epäilinkin (kaikella kunnioituksella toki), niin laji on Sphinx ligustri eli syreenikiitäjä.
Sen keskiruumiissa on tuo pääkallomainen kuvio, mutta siipien väritys (ja perhosen koko) on erilainen. Joku toinenhan tuossa jo laittoi linkin sivulle, jossa on kuva oikeasta pääkallokiitäjästä, siitä näkee eron värityksessä. Kokoero on selvin perhosen vartalossa, vähän niinkuin vertaisi peipposta (syreenikiitäjää) rastaaseen (pääkallokiitäjä). Toinen on selvästi isompi ja "raskaamman" näköinen.
Siipien väli saattaa olla jotakuinkin samaa luokkaa, mutta tuo vartalon koko tekee pääkallokiitäjästä suurimman Suomessa tavattavista perhosista. - perhoskeräilijä
Mummeli kirjoitti:
Täältä voit katsoa kuvan : http://img511.imageshack.us/my.php?image=rscn07236hv.jpg
Sori, kun en kerenny muookata sitä pienempää kokoon.Spinx ligustri se on. Olen tutkinut perhosia kuutisen vuotta ja nyt löysin sellasen kukalta... :)
- *Nilla
tuo havaintosi joko
http://www.hatikka.fi
tai- *Nilla
Karkasi vähän mopo käsistä - ja viesti ennen lopetusta.
Siis ilmoita tuo havainto joko:
http://www.hatikka.fi
tai
http://213.139.166.224:8080/insects/index
Kumpaankin joutuu luomaan käyttäjätunnuksen, mutta se ei kauaa kestä.
Havainto syreenikiitäjästä toukokuun puolella ei ole nyt ihan joka vuotinen ja se tekee siitä riittävän mielenkiintoisen ilmoitettavaksi! - Mummeli
Empä taida osata noita linkkejä käyttää, en tiedä latinalaista nimeä eikä niille "suoraan" päässyt käsiksi täyttämään havaintoa. Tosiaan perhosen vartalon väri näytti olevan erilainen kuin pääkallokiitäjän, tämä perhonen oli punertava tai liilahtava. Kiitos vain vastauksista, oli aika mielenkiintoista. Laitoin ensin sen purkkiin, jos joku olisi halunnut, mutta ei tullut pikaisia vastauksia. Päästin sen sitten vapauteen, koska miulla ei ole formaliinia tms. Ensin se oli vain paikoillaan tunti tolkulla, mies tökkäsi sitä ja se liikkui, ei ollut siis kuollut. Yöaikaan oli sitten hävinnyt.
- heips..
meidän kuistilla oli yks päivä iso ja upea kiitäjä. mulla ei ole kuvaa siitä mut mä yritän kuvailla:
n. puolitoista senttiä pitkät suorat sarvet, paksu, vaaleanvihertävä ruumis, punertavanruskeat siivet, joissa tummanvahreitä ja vaaleanvihreitä röpelöisiä raitoja, pieni piikki peräpäässä. jos joku sai selvää niin olisiko oletuksia mikä kiitäjä on kyseessä...?- *Nilla
eli virallisesti Mimas tiliae.
http://www.perhostutkijainseura.fi/historia/sphingidae/mim-tiliae.htm - heips..
*Nilla kirjoitti:
eli virallisesti Mimas tiliae.
http://www.perhostutkijainseura.fi/historia/sphingidae/mim-tiliae.htmjoo se oli lehmuskiitäjä. kiitos vastauksesta!
- Tonza
Ei mikään super harvinainen, mutta ota talteen...tarvitaan jos olet kiinnostunut lähettämään sen meille...
- ...
niin noita olis kaks kappaletta mulla tossa purkissa. siis nimenomaan syreenikiitäjiä.
- Mr.Velho
KANNATTAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Parnassius apollo
Tai matarakiitäjä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.142053Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161861579Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1571448Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1001362Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381208- 84958
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas139945Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu49942Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.140829Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13827