Pyhä Henki on Gabriel????

Deuterium Tripodemon W

siis mistä tulee tämä mormoonien käsitys, että Pyhä Henki olisi Gabriel??

Onko se taas vain tällaista erottautumista ja J.Smithin hourailua?

17

1739

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daniel

      Täyttä hourailuahan tuo on. Mitä tahansa puppua mormonit sitten kehtaavatkin väittää. Arkkienkeli Gabriel on tosin ylimmäinen enkeli ja Mikaelinkin yläpuolella hierarkiassa, mutta Pyhä Henki on sentään vielä paljon korkeampi persoona.

      • tietoa

      • Miksi sitten

        arkkienkeli Gabriel antoi laittaa ilmoituksen Ko-
        raaniin useaan kohtaan että enkeli Gabriel on Py-
        hä Henki?Koraaninhan saneli Muhammedille enkeli Gabriel.


      • Sepi

      • Kauheeta mutta ei koskaan m...
        Miksi sitten kirjoitti:

        arkkienkeli Gabriel antoi laittaa ilmoituksen Ko-
        raaniin useaan kohtaan että enkeli Gabriel on Py-
        hä Henki?Koraaninhan saneli Muhammedille enkeli Gabriel.

        Itse Saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi eksyttääkseen, jos mahdollista, valitutkin.


    • mietiskelijämiekkonen

      Pyhä Henki = Jumalan Henki. Ja siten Jumala itse. Ei enkeli, joka on "vain" Jumalan palvelija, mitenkään voi olla Pyhä Henki, jota siis itse asiassa palvelee. Mormoonit höpö höpö -juttuja niinkuin luultavasti kaikki ns. uudet uskonnot tai lahkot. Tämä tosin minun näkemykseni, mutta silti...

      • Pyhä Henki eli Gabriel

        olet oikeassa että On yksi Jumala,Kaikkivaltias ja Sana ja Pyhä Henki ovat myös jumalia,eivät en-
        keleitä.Tosin miksi kutsuisit Pyhän Hengen jälkeen luotua persoonaa,Urielia,enkeliksi vai ju-
        malaksi vai joksikin muuksi,entä sitä seuraavaa,Jofielia,entä sitä seuraavaa Zotielia? Jumala loi Urielin,Jofielin ja Zotielin enkeleik-si ja heidän jälkeensä Jumala loi Chamuelin jota ei luotu enkeliksi vaan hän oli ihmiskunnan varhaisin esi-isä taivaassa.Tosin tämä tieto että persoonallinen Pyhä Henki on sama kuin Raamatun mainitsema enkeli Gabriel,ei tule mormooneilta vaan minulta.


    • Jylppy

      ...ja Jehovan todistajat sanoo että Jeesus on arkkienkeli Mikael...ja minä sanon että oli miten oli mutta näin on.

      • pienen luokan

        eksytystä, jos saan sanoa. Onhan eksytys tietysti traaginen asia eksyjälle, mutta jos mormo-oppeja ei osaa kiertää, niin jotain vastuuta kyllä jää itsellekin.


      • outo orava

        Että Kristus loi maailman Arkkienkeli Mikaelin kanssa Jumalan käskystä. Ja kun maa oli luotu niin Mikaelista tuli Aadam!


    • jakke77

      voishan ne sanoo sitä vaikka sunksi

    • oppi

      Enkelit ovat erikseen.

      Jumalan Pyhä Henki on erillinen persoona, joka tuntee, kärsii, iloitsee, näkee kaiken, haluaa hallita elämäsi kaikilla alueilla, haluaa rakastaa sinua, mutta ei korota itseään, vaan aina Jumalan Poikaa Jeesusta Kristusta, joka on Kristus eli voideltu ja ihmisten Herra ja Kuningasten Kuningas.

      Rukoile Isää Jeesuksen nimessä. Pyhä Henki välittää rukouksesi Isän eteen.

      • on..

        hyvin selvennetty.


    • Caligastia

      saattaapa hyvin olla koska gabriel on Jumalan ykkönen... kai.... ja ku Gabriel vangitti saatanan, luciferin, caligastian ja beelsebubin niin sillä pitää olla aika paljon valtaa niin saattaapa hyvinkin olla.... ei voi tietää ku en oo ennustaja.....

    • ollut jo kauan

      Onko sillä kauheasti väliä, onko Gabriel sitä vai tätä? Herätkäääää!

    • arkipäivän tasolla

      Olisin kirjoittanut tähän, mutta tuli niin paljon tekstiä että julkaisen sen jossakin muualla. Muuten menisi tekstit yli laidan. Sillä ei ne kaikki tähän laivueeseen sopisi. Silti tähän merkkilaivueeseen sopii aikapaljon matkustajia lasketaa vaikka sen merkit. Ei ihan tuo 5000 merkin raja onneksi täyty :)

      Sen verran voisi sanoa, että nyt puhumme hyvin hengellisistä asioista. Joihin teidän täytyy rukoilla ymmärrystä, jotta voitte ymmärtää. Olitpa missä tahansa asemassa tai tilanteessa. Näkemyksesi tai toiveesi olisi Jumalasta mikä tahansa. Voit rukoilla näihin ymmärrystä ihan mistä tahansa omista teoistasi tai ajatuksista tai uskonnon suuntauksestasi huolimatta. Nyt puhun sellaisista asioista, joista osa jää täysin ymmärrystä vaille ilman rukousta, rukoile ymmärrystä niin sitä saat. Jumal¨uskosta osaton jää kaikkein eniten suu ammolleen. Nyt puhutaan todella henkeviä salaisuuksia:

      - Pyhä Henki ei ole Enkeli. Mutta enkelit ovat henkiolentoja siinä missä Pyhä Henkikin. Pyhä Henki on Jumalan Valtaistuimella Istuvan Kirkkauden Henki, joka on todella herkkä ja hyvin hyvin helposti loukkaantuva, kaikki vääryys saa tämän Hengen hyvin hyvin surulliseen tilaan. Sillä tämän Rakkaus perfektionistin suunnitelmiin sellainen ei kuulu. Tämä kirkkaus, joka on ollut alusta asti. Sillä täydellistä pimeyttä ei ollut koskaan. Vaan on ollut aina tämä yksi ja ainoa, joka on sitten luonut kaikki olevaisen. Mutta sitä vääryyttä, minkä sitten tässä olevaisuudessa on tapahtunut maanpäällä. Sitä vääryyttä hän ei ole luonut vaan siihen on tämä olevainen langennut. Sitä on maailmassa hyvin paljon ja siitä Henki on hyvin surullinen. Tämä Henki on siis Isä Jumalan Henki, joten Hän on kyllä hierarkiassa enkeleitä ylempänä. Ajatellaan nyt arvoasteikkoa esim. siitä näkövinkkelistä, että Isä Jumala on kaiken A ja O ja itse ei ole koskaan edes syntynyt vaan ollut Aina.

      No nyt näistä ylihengellistiä termeistä vähän ymmärrettävimpiin. Surullisuus johtuu jo yksin siitä, ettei Jumala ole tarkoittanut maailmaansa sitä vääryyttä mikä sen kaduilla rehottaa. Väkivalta ja tappaminen. Sodat ja raaka verenvuodatus.
      Koska ihminen lankesi ja hän ajattelee sekä oikeaa että väärää. Annettiin hänelle suunta oikeaan ja Hänen laissaan lukee selvästi esim. "Älä tapa". Kun katsoo toisesta kohtaa. "Rakasta lähimmäistä, kuin itseäsi".

      Hengellisyys jatkuu.. Jeesus Kristus, Immanuel. Ihmisten keskellä. Jumalan esikoisluomus. Poika, Ihminen. Hän on sovittanut meidän ihmisten pahat teot. Hänen kauttaan tarjotaan ihmiselle anteeksianto ja pelastus ja uusi tie Jumalan luokse. Emme tarvitse enää yhtäkään uhrikaritsaa. Sillä Hän on kulkenut maailmassa viattomasti vailla syntiä, ja hänet on kuitenkin rikkomuksesta tuomittu. Hän on viaton uhrikaritsa. Sitten hänet on lyöty väkivaltaisesti kasaan ja laitettu julkisen häpeän alle, ristille ihmisten pilkattavaksi. Vieläpä keskimmäiselle kolmen ristin sijassa, jotta olisi korkeimmalla häpeän paalupaikalla. Kolmehan paaluahan voi olla myös kunnian paikkoja esim. urheilussa, mutta tässä tapauksessa häpeän. Hänen uhriaan katsomalla saamme armon hänen haavoissaan ja veressään. Hänen ylösnousemustaan katsomalla. Mekin joskus, kun se aika tulee nousemme ylös taivaisiin. Häneen uskomalla. Siten hän on Ylipappi, joka sovittaa kansan synnit. Mutta hänen puhtaudessaan, hän ei sovita omiaan vaan kansan. Täten hän on myös Ylipappien ylipappi. Sillä ylipapit sovittavat myös omat syntinsä. Tällä synnittömyydellä hän on se ylipappi, jolla on myös pääsy kaikkein pyhimpään. Tässä sovitusteltassa. Hän on se Vapahtaja, josta juutalaiset kohuvat ja odottavat.

      Tässä teille ilosanomaa Vapahtajasta, uskokaa tai älkää.

    • KAAMEEÄMMÄ

      Pyhä henki on pyhähenki, enkelit ovat enkeleitä


      AAMEN

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      122
      5536
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      71
      5198
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      99
      4275
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3670
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3308
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2881
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2327
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      58
      2059
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      45
      1917
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1733
    Aihe