http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=574184
Miten se voi räjähtää? Täydellistä huolimattomuutta, vai mitä? Eihän ne voi räjähtää mitenkään oikein käytettynä. Itse kuulin kerran kovan pamauksen Oulussa Kaukovainiolla, kun Oulun keskustan läheisyydessä räjähti kaasupullo kuorma-auton lavalla. Koko lava levisi pitkin maastoa, mutta kuljettajalle ei käynyt mitenkään pahemmin. Voi ne siis jostain syystä räjähtää, mutta miten? Kai tuon joku voinee kertoa?
Kaasupullo räjähti!
5
990
Vastaukset
- Kuningas
mitään faktaa esittää siitä kuulemastasi kaasupullopamauksesta, vai näitkö sittenkin unta. Aivan uskomatonta, että satuit muka juuri sillon kuurtoilemaan Oulun Kaukovainiolla.
On vain sanani, joka on totta. Silloinen työkaverini voi olla vielä elossa, kun yhdessä se pamaus kultiin, mutta siitä on jo kauan, enkä tiedä missä kaveri asustelee.
- Kuningas
Kairakettu kirjoitti:
On vain sanani, joka on totta. Silloinen työkaverini voi olla vielä elossa, kun yhdessä se pamaus kultiin, mutta siitä on jo kauan, enkä tiedä missä kaveri asustelee.
ohi ajavan bemarin pakoputki, joka vähän pamahti.
- Räjähtävät
Muistetaan että pullossa on muutaman sadan ilmakehän paine. Jos pullo on jossain vaiheessa jollain tapaa vaurioutunut, se saattaa voimakkaassa täräyksessä räjähtää, tai vaihtoehtoisesti, tyhjentyä räjähdyksenomaisesti.
Kannattaa tutustua kaasupullojen säilytysohjeisiin, siinä kerrotaan tarkasti miten ja mitä.
Pelkästään auringossa kuumentaminen saattaa räjäyttää pullon.
Itse olen nähnyt kuinka palomiesten käyttämä paineilmalaitteen pullo "happipullo", vaikka sisällä onkin vain ilmaa, lähtee kuin ohjus täyttötilanteessa käyneen vahingon seurauksena. Onneksi henkilövahinkoja ei tullut, tiiliseinään jäi reikä.
Noissa pulloissa normaali täyttöpaine ainakin 80 luvulla oli 300 ilmakehää, voitte miettiä miten pullo sinkoaa kun sen päässä oleva venttiili yllättäen irtoaa.
Usein teollisuushallien tulipaloissa kaasupullot lentelevät useamman sata metriä. - Ex-kesätyöläinen
Olen ollut kesätöissä nestekaasutäyttölaitoksella ja en tosiaankaan ihmettele jos kaasupulloja silloin tällöin räjähtelee. Vakituiset työntekijät ovat niin kyrpiintyneitä työhönsä, ettei heitä hirveästi kiinnosta, jos joku pullo sattuu olemaan 25 vuotta liian vanha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434203Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1172659Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412412Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161446Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811446- 481189
- 781107
- 59973
- 45966
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58941