http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=91939
"Liikkuvan poliisin Helsingin yksiköt tapasivat perjantaina ja lauantaina liikenteessä peräti 26 kovaa ylinopeutta ajanutta kaaharia. Kortti tempaistiin kuivumaan joka iikalta."
Perskeleen hyvä juttu, että tienaavat palkkansa jollain hyödyllisellä.
Vielä kun valvoisivat noita suojateitä & liikennevaloja
"Liikkuvan poliisin Helsingin yksiköt tapasivat perjantaina ja lauantaina liikenteessä peräti 26 kovaa ylinopeutta ajanutta kaaharia. Kortti tempaistiin kuivumaan joka iikalta."
Perskeleen hyvä juttu, että tienaavat palkkansa jollain hyödyllisellä.
Vielä kun valvoisivat noita suojateitä & liikennevaloja
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei sitä kortilla ole koskaan ajettu!
kortilla ajettu - vaan autolla. Siis: otetaan auto narikkaan vähäksi aikaa.
Vaan kun niin ei Suomessa tehdä. Ja ilman korttia voi hyvin ajaa kun vaan nysvää muiden mukana...
törkeissä tapauksissa.
Koska auto saattaa olla myös muiden perheenjäsenten käytössä, voisi virtalukkoon yhdistää ajokortinlukijan, joka pankkiautomaatin tapaan tarkistaisi kuskin ajo-oikeuden, ja vasta kelvollisen kortin luettavaksi saatuaan mahdollistaisi auton käynnistyksen.
Tämän systeemin voisi tietysti kiertää vilauttamalla lukijalle kaverin korttia, mutta silloin kaveri olisi avunantaja kortitta ajeluun, eli rangaistavissa hänkin.
Kustannuksiakin tästä tietysti koituisi, mutta eihän se autolla ajaminen ja varsinkaan sen omistaminen ole muutenkaan ilmaista. Kokonaiskustannuksissa tämänlainen lisävaruste tuskin kovin paljon tuntuisi. Maksavathan monet esim. korin metallihohtoväristä tai personoidusta rekisterikilvestä lisähintaa, vaikka niistä saatu hyöty on kustannuksiin nähden täysin olematon.
kumartaa varmasti lakia - kunhan TÄÄLLÄ uhoat.
Hyvä, että nopeuksia valvotaan.
näyttäs olevan noi juopot ja kaaharit...Miksei ne vitun urpot valvo muuta ajokättäytymistä.Eikö taito riitä vai laiskottaako?
Pois pitäisi potkia tuollaisten juttujen levittäjät. Korttia ei oteta kuivumaan, ellei se kastu. Hyllylle se voi ylinopeudesta mennä, kuivumaan rattijuoppoudesta. Puhutaan asioista niiden oikeilla nimillä, ei broilerissakaan rintafileitä ole.
enää keksinyt? Samahan se on, vaikka ne pantaisiin hirteen roikkumaan - ei se itse asiaa miksikään muuta.
Broilerille ei rintafileitä kasva, vaikka miten jalostettaisiin. Ylinopeutta ajaneelta ei voi ottaa korttia kuivumaan, ellei kuski ole kännissä. Tyhmälle ei järki kasva.
Etkö enää muuta piipittämistä keksinyt? :D :D :D
Vähän hämmästyttää ettei ollut selvinpäin ajelevia tullut haaviin, mutta kerrankin meni nopeusvalvontakin oikeaan paikkaan. :)
Kokonaismäärä korttien poisotolta oli 50 kpl! Törkeää, sanon minä. Ollaan kuin Orwellin romaanissa; kameravalvottu ja muutoinkin kytätty elämä, ei mistään kotoisin. Antaa autofriikkien ja osaavien kuskien ajaa kovempaa, otettaisiin kortti pois vasta sitten jos aiheuttaa oikeasti liikenneonnettomuuden omaa syytään! Kolareja aiheuttamattoman kuskin pitäisi saada vetäistä vaikka 300 km/h tuolla tien päällä.
aseen kanssa kaupoissa liikuskelevalta tyypiltä otetaan ase pois vasta sitten, kun se sillä jonkun ampunut.
LADATTU ase vois olla se YLINOPEUDELLA liikkuva auto - pois vaan, vaikka on kuinka taitava/tarkka ampuja.
Ja näistäkin "kaahareista" luultavasti yli puolet on napattu yöaikaan tyhjällä moottoritieltä ajamasta pelottavat 140km/h 100alueella.
Tälläistä ne kyttää, vaikka et konkreettisesti vaaranna tasan yhtään ketään
Menisi sinne taajamiin tutkaamaan, puhalluttamaan ja seuraamaan muutenkin ajokäyttäytymistä. Tällä olisi paljon suurempi vaikutus liikenneturvallisuuteen.
Mutta kun ei se herroja kiinosta. Sakotus ja tavallisten kansalaisten kyykytys, on se vain niin helvetin mukavaa!... Onhan se nyt huomattu, kyykyssä kulkevaa on paljon helpompi potkaista päähän..
Vai "yöaikaan"?
Pukin kullit, sanon minä.
Motaria voi aivan mainiosti ajella päivällä 130 km/h mittarinopeutta sakkoja saamatta.
Viime viikonlopun valvonnassa (mikään ei voita moottoripyöräpoliisia siviilimallin CBR 1000 R:n puikoissa) napsittiin kortteja KESKELLÄ KIRKASTA PÄIVÄÄ.
Ei ole poliisin vika, jos joku pääsiäiskäsi saa vähän väliä jotain vitun ihme kohtauksia ja alkaa painaa Kehällä tai jollain sisään/ulosmenoteistä 160-220 taulussa.
Eikä muuten ole mikään harvinaisuus -lähes joka päivä joku "ässä" syöksyy takaa pari sataa taulussa peilejä hipoen ja tietenkin seuraavasta rampista ylös.....
Ja uskokaa tai älkää -kohta alkaa kauhea poru, kun postiluukusta alkaa putoilla sakkoja/kuulustelumääräyksiä ja kun maanantaina tulee rikesakko, tiistaina kuulustelumääräys ja tekoajoista on jo muutama viikko....MUHAHAHA...saatanan paskahousut, se on yksilönvapauden loppu nyt.
Jos kaikki ajaisivat järkevästi ja toisensa huomioon ottaen, ei mitään helvetin liikennevaloja, rajoituksia eikä ratsioita tarvittaisi.
Poliisi on olemassa vain siksi, että kusipäitä on jollain suitsittava.
Samasta syystä on hullujenhuoneita -jos ei olisi hulluja, ei tarvittaisi houruloitakaan.
Mutta juhlat loppuvat tämän kesän ja ensi syksyn aikana. Tekeillä oleva lakimuutos toistuviin vakaviin rikkomuksiin syyllistyvän auton tuomitsemisesta valtiolle on se viimeinen naula tummennetuille laseille ja lippiksille.
Ja onhan meillä lisäksi luonnollinen poistuma, joka karsii kädettömät pölvästit jo ennen kuin poliisi ehtii asiaan puuttua.
Tervehdin kiristyvää valvontaa suurella ilolla -vain köyhällä on niin vitun kiire.
oikein 2:lla moottoripyörällä yrititte. Oli virkamopo ja R1. Meikä vaan veti karkuun, mahtoi harmittaa. Laittakaa ne rojunne jossain pajalla edes hieman nopeammiksi, ei viittis aina antaa tasotusta.... Ette tainneet edes nähdä mun kilpeä, se oli kyllä kiinni pyörässä. Noh, parempi mäihä ensikerralla.... ;-) p.s. mun pyörä ei ole enää musta, älkää sen väristä enää etsikö!!!
Yep, hyvä homma että "napsivat" kortin pois, sehän käy nopeasti paikanpäällä. Bussi- ja taksiajelu sekä reipas kävely sivistää mukavasti ja laittaa autoiluasiat perspektiiviin.