Huusin krääsää ruotsalaisesta nettihuutokaupasta
ja nyt pitäisi tehdä tilisiirto ruotsalaiseen pankkiin.
Onko kenelläkään hajua kuluista, joita Nordea velottaa netissä tehdystä ulkomaan siirrosta? Kyseessähän ei ole ilmeisesti kuluton EU-maksu, koska käyttävät lahden takana vielä niitä "ruunuja".
Nordean nettisivuilta ei ainakaan hinnastoa löydy.
Nordean Solo ja tilisiirto Ruotsiin
3
6167
Vastaukset
- EU-maksusta
Kyllä Ruotsiinkin voi tehdä EU-maksun,vaikkei heillä olekaan käytössä euroa.Jos sinulla on tiedossa vastaanottajan SWIFT-ja IBAN-koodi,niin
silloin EU-maksun edellytykset täyttyvät ja et maksa enempää kuin kotimaan tilisiirrossakaan.- jokokelpaisi
Tosissaan SWIFT ja IBAN eivät riitä, että maksu olisi EU-maksu. Lisäksi maksun on oltava euromääräinen, eli kruunu määräistä summaa ei voi maksaa, vaan summan on oltava euroissa.
Kun nämä ehdot täyttyvät, niin silloin maksu rinnastetaan suomi-maksuun (nettipankissa ilmainen). jokokelpaisi kirjoitti:
Tosissaan SWIFT ja IBAN eivät riitä, että maksu olisi EU-maksu. Lisäksi maksun on oltava euromääräinen, eli kruunu määräistä summaa ei voi maksaa, vaan summan on oltava euroissa.
Kun nämä ehdot täyttyvät, niin silloin maksu rinnastetaan suomi-maksuun (nettipankissa ilmainen).SWIFT ja IBAN riittää että maksu on Eu-maksu! Ruotsiin voi lähettää EU-maksun!
Maksun täytyy kuitenkin olla euromääräinen.
Tarkoittaa sitä että lähetät maksun euroina ihan normaaliin tapaan. Valuuttamuunnos tapahtuu vastaanottajan pankissa päivänkurssin mukaan.
Kannattaa selvittää rahan vastaanottajalle muodostuvat kulut ettei tule ikäviä yllätyksiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1543297- 2233005
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791976Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va791618Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391447- 481158
- 991051
- 1211036
- 58978
- 12923