"- Ajatelkaa: maailmassa kuolee 15milj. lasta nälkään vuodessa, mutta Jumala se vaan pidentelee ihmisten eripituisia jalkoja helluntailaisten kokouksissa."
http://geocities.com/totuusjumalasta/alyttomyyksia.html
http://geocities.com/totuusjumalasta/alyttomyyksia.html
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mutta lähinnä palstan sisällön osalta. Avauksen osalta voisin sanoa, että hyvä kysymys, mutta Jumala ei tee meidän puolestamme sellaisia asioita, joita voimme itse tehdä. Jumala voisi poistaa nälänhädän kerralla, mutta hän on antanut ohjeet kuinka se tehdään, mutta me ihmiset olemme niin tampioita ja ahneita, ettemme tee kuten Jumala on käskenyt. Ihmettely osoittaa kysyjän halua luistaa yhteisvastuullisuudesta ja kääntää syyttävä sormi Jumalaan päin.
Ainoa taho,joka noin tehokkaasti vastustaa ja moittii Jumalaa, on se taho, joka sotii Kristusta vastaan, tajuamatta, että on jo hävinnyt. Kun artikkelissa puhutaan Jumalan ja paholaisen taistelusta, sen sodan Jumala on jo voittanut. Ja, Jumala tulee poistamaan nälänhädän, kyyneleet, kuoleman ja pahuuden eräänä päivänä. Hän ei ole vain vielä tehnyt sitä, hän on antanut ihmiselle tehtävän, pitää huolta osattomista ja köyhistä. Se on meidän hommamme nyt. Joka ei sitä tajua, on sokea.
Pitää kehua uskonveljeä hyvistä vastauksista. Noin olisin minäkin vastanna. Hienoa, sinulla on Jumalan antamaa viisautta kumota vastaansanojien väitteet. Olenkin kaivannut näillekkin palstoille juuri sinunkaltaisia kirjoittajia. Hyvä että osallistut jutuillasi.
No miksi se teidän jumalanne sitten väitteiden mukaan parantelee joitakin, jos kerran on sen jättänyt ihmisten tehtäväksi? Koittakaa nyt päättää.
Ainoa vika on siinä, että hän ei kumonnut vastaansanojien väiteitä vaan kiersi ne uskisjargonilla.
Miksi rukoilla? Jumalolentohan tietää mitä ihminen rukoilee. Oikeastaan, tämä jumalolento on aina tiennyt mitä jokin ihminen tulee kysymään ja tämä jumalolento on myös aina tiennyt miten tulee siihen reagoimaan. Tämähän kuuluu eräiden uskontojen mainostamaan "Jumalalliseen Suunnitelmaan"(tm).
Miksi jumalolento, jolla olisi kaunis ja upea suunnitelma, sallisi joidenkin rajallisten olentojen rajallisten halujen tärvellä omaa suunnitelmaansa? Ehkä maailmassa on nälänhätää, koska se kuuluu kyseiseen suunnitelmaan. Se selittäisi, miksi jumala pidentelee jalkoja ja poistaa syöpäkudosta, mutta miksi nälänhätään ei ole puuttunut ollenkaan.
Tosin, miksi jumala pidentelee jalkoja tai parantaa triviaaleja sairauksia kaikkialla muualla paitsi esim. keskellä kirkon sponsoroimaa AIDS-epidemiaa. Suosiiko jumala länsimaalaisia? Ovatko länsimaalaiset jotenkin lähempänä jumalaa kuin muu maailma? Yksi uskovaisten valhekertomus oli, että jumala oli rukouksen kautta lähettänyt ruokaa eräälle perheelle ja maksanut laskut. Kysymys kuuluu, miksi nälkäänäkevä afrikkalaisperhe saa jatkaa Atkinsin-dieettiään?
Jumalolento tiesi jo ennen luomista, että maailmassa olisi nälänhätää. Onko syntiä ajatella, että nälänhätä on osa tätä "Jumalallista Suunnitelmaa"(tm)?
Tässä ovat minun 0,02 €:
Rukoilu on turhaa, jopa uskovaisten suunnalta. Nykytilanne on täysin "Jumalallisen Suunnitelman"(tm) mukainen. Jos nykytilanne ei olisi JS(tm):n mukainen, niin silloin voimme oikeutetusti kyseenalaistaa jumalolennon kaikkivoipuus ja jumalolennon suunnitelman täydellisyys. Rukoilu on yritys JS(tm):n muuttamiseen, joka edellyttää valtavaa egoa, itsekkyyttä ja ylimielisyyttä uskovaisten puolelta.
"Se selittäisi, miksi jumala pidentelee jalkoja ja poistaa syöpäkudosta, mutta miksi nälänhätään ei ole puuttunut ollenkaan. "
Oletko varma ettei ole? Eihän Jumala ole poistanut syöpääkään kaikilta ihmisiltä...
Syöpää tulee olemaan loppuun asti, myös nälänhätää. Me ihmiset voisimme poistaa maailmasta ainakin nälänhädän, mutta miksi me emme tee mitään? Tai teemmehän me, mutta miksi emme tee tarpeeksi?
Viestissä tämä jäi hämäräksi.. :)
"- Ensimmäinen ihminen oli Jumalan kuva, kuten Raamatussa sanotaan. Kuinka Jumalan kuva voi langeta syntiin? Valmistusvirhe?"
paransi ihmisiä ensisijaisesti sen takia, että Jumala kirkastuisi. Jeesuksen aikaan juutalaiset uskoivat vahvasti, että sairaus oli synnin seuraus. Jeesus tiesi tämän juutalaisena hyvinkin. Kun hän siis paransi sairaita, hän antoi siis samalla heidän syntinsä anteeksi. Miksi moinen? Hän todisti sillä kuka hän on, sillä vain Jumalalla on valta antaa syntejä anteeksi. Tämänhän fariseukset itse totesivat. Toki Jeesus varmasti halusi myös auttaa ihmistä parantumisen myötä, mutta itseasiassa monelle tuli esim. taloudellinen muutos, sillä mm. sokeat ja rammat, joiden toimeentulo perustui sairauden oikeuttamaan kerjäämiseen, joutuivat parantumisen myötä hankkimaan uuden toimeentulon. Siksi Jeesus kysyi mm. Betesdan altaalla rammalta, että haluatko tulla terveeksi?
Minulta jäi vastauksessani sanomatta, että usein Jumala parantaa juuri heitä, joille ei enää lääketiede ole antanut toivoa. Kysymyksesi on siis aivan aiheellinen. Monissa maissa, kuten Intiassa uskotaan ihmisen köyhyyden ja sairauden olevan seurausta edellisestä elämästä. Siellä paranee myös paljon ihmisiä Jumalan työnä. Miksi? Oletettavasti siksi, että Jumala haluaa osoittaa saman kuin juutalaisille. Sairaus ei VÄLTTÄMÄTTÄ ole synnin seuraus, eikä ainakaan johdu edellisestä elämästä. Lääketiede on myös ko. maissa heikommilla kantimilla, eli ilman Jumalan apua ihminen td. kuolisi. Mikseivät kaikki parane?
Siihen osaa varmaan Jumala itse vastata. On asioita, joita emme ymmärrä ja sekin on syytä myöntää. Helposti syy vieritetään hengellisissä kuvioissa sairaan niskoille, syytetään uskon puutteesta jne. Se on mielestäni hengellistä ja henkistä väkivaltaa. Jumalan armo ei ole teoistamme riippuvainen, omin ponnisteluin emme kykene lisäämään mitään Kristuksen ristintyöhön.
Suurin ihme on itse usko ja pelastus Jumalan armosta.
No siinä mielessä valmistusvirhe, että Jumala antoi ihmiselle kyvyn valita joko Hänen tahtonsa ja yhteydessään elämisen tai selän kääntämisen Jumalalle. Täydellinen ja virheetön kappale (meidän mielestämme) olisi ollut kuuliainen Jumalalle, eikä olisi ollut lainkaan hankala.
Jokainen joka kysyy tätä, katsoo vain menneisyyteen ja nykyhetkeen unohtaen Jumalan lupauksen tulevasta. Jumala tulee poistamaan synnin ja pahuuden. Hän tulee luomaan uuden valtakunnan, jossa ei ole syntiä, eikä kukaan enää lankea syntiin. Näin Jumala on luvannut ja niin myös Jeesus opetti maan päällä ollessaan.
Jumala on aivan alusta alkaen lähettänyt ihmisiä. Hän lähetti Aabrahamin, Mooseksen, Jeesuksen, Paavalin, muut apostolit jne.
Jason ja muut ateistit eivät ymmärrä, että Jumalan suunnitelmaan kuuluvat ihmiset ja heidän lähettämisensä. Opetuslapset kysyivät Jeesukselta, että miksei hän ilmoita itsestään saman tien kaikille,eli toimi siis kuten Jason odottaisi Jumalan toimivan. Vastauksen saa kysyjät itse hakea Raamatusta.
Jumala lähettää siis ihmisiä auttamaan nälkäalueille, eikä poista nälänhätää suoraan. Hän voitelee ja varustaa uskovia ihmisiä ja muitakin auttajia ko. alueille auttamaan nälkää näkeviä. Monissa paikoissa sosiaalisen auttamisen ja evankeliumin yhdistelmällä on autettu kokonaisia kyliä ja kaupunkeja. Ateisti ei usko Jumalaan, eikä siis myöskään paholaiseen. Vaikka Kristus on voittanut ristillä, paholainen pistää edelleen hanttiin ja estää mm. avun perille menoa. Miten? Käyttämällä ihmisiä. On korruptiota, sotia, kaappauksia ja avustustyöntekijöiden kaappauksia. Tilannehan on pahentunut monilla alueilla. Ennen auttavaa kättä ei purtu, nyt YK-rauhanturvaaja on lähinnä hyvä maali ja punaiseen ristiinkin on helpompi tähdätä...:(
Ja Jasonille. Kyllä, Jumala voisi auttaa ja kuulee meitä ilman rukoustakin. Hän näkee ja kuulee jokaisen ajatuksemme, pienimmätkin huokauksemme. Pyhä Henki aiheuttaa rukoustarpeen ihmisessä. Ei Jumala tarvitse rukouksiamme, vaan me ihmiset.
Milloin viimeksi Jason sinulle on tapahtunut asia, jota voisit sanoa todella hyväksi tuuriksi tai vaaratilanne, jonka jälkeen totesit, että olipa lähellä? Vaikka et usko Jumalaan, hän yrittää herättää huomiotasi ensin vaivihkaa, mutta jossain vaiheessa hän saattaa huutaa. Silloin tiedät, että Jumala todella kutsuu ja jos silloin käännät edelleen selkäsi, se voi olla viimeinen mahdollisuus. Muista, että Jumala näkee tulevaisuutesi.
päättelyrakennelma tuokin, kuten yleensäkin näillä henkimaailman einsteineilla.
Huvittavaa kuinka sokeaa uskoa yritetään logiikan keinoin todistella! Miksi edes yrittää, todetkaa vain että uskon koska uskon ja sillä siisti - muuten teette itsenne paitsi säälittäviksi myös naurettaviksi...
En viitsinyt lähteä kommentoimaan muita kohtia, eikä vastaukseni ollut minkään kiertämistä. Itse kierrätte vastuuta, jonka haluatte sysätä Jumalalle, johon ette usko, jottei teidän tarvitsisi
a) Uskoa Häneen
b) Toteuttaa hänen tahtoaan, eli pitää itse ihmisenä konkreettisesti huolta yhteiskunnan ja yhteisen maailman vähäosaisista.
Me uskomme, että on olemassa universaali seurakunta, joka muodostuu maailman kaikista uskovista, puhutaan ns. Kristuksen ruumiista ja jos joku ruumiissa kärsii, kärsii koko ruumis. Uskomme myös, että jokainen ihminen on Jumalan kuva ja ainoa ero ihmisillä on se, että onko ottanut Jumalan armon vastaan vai ei. Kaikkia ihmisiä pitää kohdella ensisijaisesti ihmisyyden takia ja siksi Jumala lähettää ihmisiä auttamaan toisia ihmisiä. Me olemme olemassa toisiamme varten, emme pelkästään itseämme.
Helpointa onkin ihmisen todeta, että miksei kaikkivaltias jumala hoida köyhien elämää ja pelasta? Ja olla itse tekemättä asialle mitään. Ja sitten taas syyttää Jumalaa, johon ei edes usko.
Tämän lisäksi, ei tarkoitukseni ollut kumota väitteitä, vaan osoittaa ihmisen vastuu lähimmäisistämme. Jumala ei sanonut, että älkää tehkö mitään, minä hoidan asian puolestanne, vaan hän sanoi:"Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi."
Teetkö sinä niin, vai odotatko, että Jumala hoitaa asian puolestasi?
Vastaan yhteen kysymykseen:
Heittääkö jumalasi noppaa?
"tulee luomaan uuden valtakunnan..."
Asialla ei kuitenkaan ole mikään kiire. Parempi antaa piruparkojen kitua
"Syöpää tulee olemaan loppuun asti, myös nälänhätää."
Toisin sanoen, ennenkuin mitään oli luotu, jumalasi oli täysin tietoinen luomisen lopputuloksesta: Lucifer ja 1/3 enkeleistä lankeaa, Lucifer enkeleineen saa ihmiskunnan lankeamaan, sairautta, kuolemaa, kärsimystä, nälänhätää, kristinuskoa... Todella hieno suunnitelma.
Ajattele jos ihmiset suunnittelisivat oman elämänsä samalla tavalla. Urheilija nuori aloittaa maratoninsa murskaamalla omat polvilumpionsa, taiteilija murskaa kätensä, kirurgi vetäisee coctailin huumeita ja viinaa.
pph, sinun jumalallasi on joko ihmiskunnan varalta todella huono suunnitelma tai sitten koko jumala on ihan perseestä. Mutta tässä on yksi hyvä puoli: minun ei sinun luuseriasi tarvitse puolustaa...sinä joudut, mutta se on sinun häpeäsi.
"Ihminen, sinun ei tarvitse tehdä mitään, minä hoidan kaiken puolestasi."
Jo heti alussa hän antoi ihmiselle tehtävän. Tiedät varmaan mitä tarkoitan?
Hän antoi myös ohjeet elämiseen ja siihen, miten muita ihmisiä tulee kohdella ja mikä velvollisuutemme on.
"Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi."
"Tee toisille, kuten haluaisit heidän tekevän itsellesi." Jälkimmäisen totuuden hieman toisin sanoin kertoi viisas Konfutse Kiinassa, kun Sang Ti (Taivaan Herra) usko oli alistettu vain keisarin yksinoikeudeksi. Mistäköhän herra Konfutse oli moisen viisauden keksinyt?
Ei minua haittaa olla naurettava tai säälittävä, sillä Jumalalle kelpaan sellaisena vallan mainiosti. Hänelle eivät kelpaa ainoastaan he, jotka kuvittelevat olevansa siihen liian hyviä.
Oletko sinä liian hyvä, vahva, ja vakavasti otettava Jeesukselle Kristukselle? Oletko niin hyvä, ettet tarvitse Jeesusta?
Kannattaa hetken aikaa vetää henkeä, ennekuin vastaat.
Jeesukseen Kristukseen uskova saattaa kärsiä sairauksia, vainoja, kuolemaa, ahdistusta, taloudellista pulaa jne. mutta se kuuluu asiaan. Jumala on kaiken myrskyn ja kitumisen keskellä heidän vierellään, jotka häneen uskovat.
Jumalattomalla ei ole muuta turvaa kuin oma itsensä ja kyllähän se aikamoista kitumista on. Omat voimavarat kun tunnetusti ovat rajalliset. Jumalaton ihminen hakee lohdun ja turvan katoavasta, rakentaa talonsa hiekalle ja kun sade tulee, perustaa ei ole. Uskovan turva on Kristuksessa, kalliossa ja perusta pitää, koska se on ikuinen.
Kristus on voittaja, hän voitti ristillä. Mieti hetki seuraavaa kysymystä:
Jos Jeesus on joukkueen kapteeni, mihin joukkueeseen kuuluvat joukkueen pelaajat?
Lordin voitto oli pientä verrattuna Kristuksen voittoon.
Suomi on voittanut kerran MM-kultaa jääkiekossa. Jeesus voitti maailmankaikkeuden mestaruuden ristillä.
Jeesuksen joukkueessa on erittäin hyvä pelata. On aina voittaja, olivat olosuhteet millaiset tahansa. Vaikka henki menisi. Voiko ihanampaa elämää olla?
Oletko ollut koskaan vaativalla vaelluksella? Tai rankassa tenttiputkessa? Olet varmasti.
"Toisin sanoen, ennenkuin mitään oli luotu, jumalasi oli täysin tietoinen luomisen lopputuloksesta: Lucifer ja 1/3 enkeleistä lankeaa, Lucifer enkeleineen saa ihmiskunnan lankeamaan, sairautta, kuolemaa, kärsimystä, nälänhätää, kristinuskoa... Todella hieno suunnitelma."
Olet oikeassa. Kun olemme keskellä tätä suunnitelmaa, se vaikuttaa hyvin epäreilulta ja jopa huonolta. Varsinkin, jos ei tunne Kristusta ja hänen rakkauttaan. Kristuksen yhteydessä ihminen kestää sairauden, kärsimyksen, lankeamuksetkin, jopa nälänhädän, sillä Jumala antaa ihmiselle, joka häntä seuraa, yliluonnollisen rauhan kaiken kaaoksen keskellä. Siinä on uskon yksi ydin. Jumala ei välttämättä muuta olosuhteita, hän muuttaa ihmisiä kestämään olosuhteet.
Vainojen maissa kristityt eivät rukoile vainojen poistumista tai loppumista (koska ovat realisteja) vaan Jumalalta voimaa, viisautta ja rohkeutta kestää vainot. Toki varmaan niiden loppumistakin rukoillaan, mutta se on tyypillisempää meille mukavuudenhalusille länsimaalaisille. Kun ahdistaa töissä, pyydämme ottamaan ahdistuksen pois, sen sijaan että pyytäisimme kestävyyttä.
Unohdat sen, että Jumalalla on narut käsissään koko ajan. Hän on se, joka tietää missä mennään ja minne. Vaativalla vaelluksella saattaa tulla loukkaantumisia, pelottavia tilanteita, hankalia kelejä tai maastoa, mutta kun pääsee kotiin, ymmärtää kaiken vaivan merkityksen ja taitava opas tuo ryhmän hengissä kotiin, jos olosuhteet sallivat sen. Ihmisoppaan erona Jumalaan on se, että ihminen on rajallinen kaikkine tietoineenkin . Jumala ei. Jumala opastaa meidät kotiin ja ainoa mitä voimme tehdä tällä vaelluksella, on uskoa, että Jumala kaikesta huolimatta tietää mitä tekee.
Toinen vaihtoehto on yrittää itse, ihmisen rajallisilla kyvyillä.
Pystytkö sinä poistamaan nälänhädän maailmasta tai poistamaan sairaudet, antamaan turvallisuuden kaikille ihmisille?
Uskovana voin tehdä sen, mitä ihmisen kyvyt antavat myöten ja lopun jätän Jumalalle. Uskovana voin toimia rukoillen ja pyytää Jumalalta viisautta toimia oikein silloinkin, kun ratkaisua ei löydy ihmisvoimin tai voimaa silloin, kun kenenkään ihmisen voimat eivät riitä tai rohkeutta silloin, kun oma rohkeus pettää.
Ateistina sinun pitää luottaa vain ja ainoastaan ihmisvoimiin, viisauteen, rohkeuteen ja näkyviin mahdollisuuksiin.
Jumalan suunnitelmasta vielä. Hän tulee opastamaan kaikki kerran kotiin, jotka haluavat häntä seurata. Muut saavat aivan vapaasti toikkaroida omilla poluillaan, kun eivät huolineet Oppaan apua. Vuoristossa usein kuollaan, kun ei uskota asiantuntevaa opasta, vaan tiedetään itse paremmin. Niin se on elämässäkin. Ihminen luulee tietävänsä paremmin kaiken kuin Jumala, joka on kaiken luonut.
"Ajattele jos ihmiset suunnittelisivat oman elämänsä samalla tavalla. Urheilija nuori aloittaa maratoninsa murskaamalla omat polvilumpionsa, taiteilija murskaa kätensä, kirurgi vetäisee coctailin huumeita ja viinaa."
Aika monihan hoitaa elämänsä kuten kirurgi. Tai kaatuu maratonin alussa, kun ei uskonut valmentajaa tossujen suhteen, tai taiteilija ei noudattanut turvallisuusohjeita taltan suhteen ja käsi meni palasiksi. Mikä oli pointtisi?
Unohdat sen, että kaiken tuon voi välttää ennakoimalla ja Jumalaan uskominen on ennakoimista. Hän on Valmentaja, Päihdeneuvoja, ja Turvallisuusohjeiden laatija.
Jumala antoi ihmiselle ohjeet 10-käskyssä, kuinka elää. Hän tarkensi ne käskyt Vuorisaarnassa, koska ihminen oli ymmärtänyt käskyjä väärin ja oli tehnyt käskyistä ja laista kahleen.
Toi sinun linkkisi todistaa lähinnä, että jenkit ovat tyhmiä. What else is new. Ja hellut on tärähtäneitä, ovat aina olleet. Jos noihin lausumiin perustat uskomuksesi/epäilysi olet kyllä väärällä pohjalla.