ajoin kohta kaks vuotta sitten ajokortin ja haluaisin tietää onko siihen mahdollista saada lisä aikaa kun oon kuullu että on mutta mistä se täytyy hakee?neuvokaa
lisäaikaa ajokorttiin??
nadja
64406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
laitoksesta, mistä hait korttisi eka kerrallakin (=polliisilta).
Varaa mukaan muutama kymppi rahaa, muistaakseni 40€...
100 egee niin jää vielä kahvirahat..
Minulla on sellainen muistikuva, että se hinta on 70 euron paikkeilla. Itse en ole sellaista koskaan hakenut, mutta yksi tuttavani on ja tälläinen muistikuva jäi tuonne pääkoppaan. Voipi tosin mennä pöpelikköön. Halvempaa ja fiksumpaa olisi kyllä ajaa se toinen vaihe heti alta pois, koska joskus se on kuitenkin suoritettava.
Käy autokoululla ajamassa samantien II-vaihe alta pois, niin saat kortin joka on voimassa kunnes täytät 70.
Mitä järkeä hakea 2 vuotta lisäaikaa kun sitten kuitenkin pitää ajaa se II-vaihe.
Poliisin linja on tiukentunut eikä jatkoa enää välttämättä saa ilman pätevää syytä
jatkoaikaa sain itse ainakin vielä tämän vuoden alussa(hintaa tuli 70e)piti käydä kyttiksellä täyttämässä hakemus. Syynä itselläni oli lisää ajokokemusta vailla. Nyt olen saanut säästettyä sen verran että ostin auton ja saan kokemusta enemmän->sen jälkeen suoritan kakkosvaiheen. Kyllä jatkoa saa, entiedä riippuneeko sitten syystä.