Kauan kauan sitten Posti haki palvelukseensa postimerkin nuolijaa.
Paikanhakuilmoituksessa mainittiin mm:
"kaksikielisyys eduksi"
Paikanhakuilmoituksessa mainittiin mm:
"kaksikielisyys eduksi"
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Atria taasen hakee ruhonkäsittelyosastolle kielenkääntäjiä. Tässäkin monikielisyys on eduksi, tietenkin myös yleinen näppäryys.
Ne, jotka puhuvat siansaksaa, asetetaan etusijalle.
luulis sua paljon naurattavan.
Mies meni kauppaan ja kysyi oisko sinistä maitoa?
Myyjä sanoi ettei ole.
Mies vastasi että ei se mitään, mä tulinki tänään mopolla.
Kun kaks poikamiestä jutteli keskenään ja toinen kysyi toiselta:
"Ootko koskaan nähny naista alasti?"
Toinen sanoi: "En oo."
No se kysyjä sanoi:
"Tilasin muuten huomiseksi parturin."
Kertomuksia tosielämästä:
Kekkuilin umpitunnelissa kaverin mökin laiturilla ja keikahdin siitä sitten ranalle ja suoraan läpi kaverin katiskasta, istuin siinä sitten perse jumissa suu auki ja kaveri totes vaan että "nyt on Piru merrassa!", oli tulla ompeluseuran mummoilta kusi housuun ja riisipuurot valu pitkin bikineitä.
Onko kutsumanimesi Piru myös jokapäiväisessä elämässä kavereiden kesken?
ei seuraa koskaan mitään hyvää.
ei nyt sentään, otin sen ihan tahallani että se provosoisi ihmisiä. Joskus tuntuu että ihmistä pitää vähän tönäistä ennenkuin se alkaa puhumaan
Mikä on vanhanpiian lempivirsi?
No tietysti "Oi Herran luoksein jää..."
HAH HAH
Eläkkeellä oleva rovasti löysi tieltä kuolleen sian. Hän otti kännykän ja soitti poliisilaitokselle ja kertoi asian.
Puhelimeen vastannut konstaapeli tunsi rovastin ja tiesi tämän olevan vähän höppänän maineessa. Niinpä hän päätti hieman pilailla rovastin kustannuksella.
Konstaapeli sanoi rovastille: "Eikös nämä hautajaisasiat ole enemmänkin teidän kirkonmiesten hommia."
Rovasti siihen: "Toki toki, mutta yleensä aina ensin otetaan yhteyttä omaisiin ja sovitaan käytännön järjestelyistä."