Hei kaikille palstalaisille! Näin ajatuksena TUPO-neuvotteluista, kun niitä tuossa seurailin: Ei näy naisia kyseisissä neuvotteluissa tai muutenkaan juuri ammattiliittotoiminnassa mukana. Mikähän mahtaa olla syynä?
TUPO-naiset?
Nainen25v
9312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Katsot vääriä liittoja. Naisiakin on mukana, valitettavasti ei aina johtoportaissa. Jotta saisit paremman kuvan siitä, mitä naiset tekevät ammattiliitoissa suosittelen, että tilaat Akavalta julkaisun "Ei enää lainaksi" jonka matalapalkkaiset naisvaltaiset akavalaisjärjestöt on julkaissut. Mukana on mm. lastentarhanopettajanliitto, farmaseuttiliitto ja kirjastonhoitajienliitto.
Näistä naisista moni olisi valmis lakkoilemaan asiansa takia, mutta pomot, kuten esim. Akava-js:n pj Erkki Kangasniemi, eivät uskalla lakkoilla. Harmi.
Ja se, että palkat pysyvät alhaisina ja ammattitaisteluihin ei suostuta on juuri johtoportaan syy. Eihän sillä ole mitään väliä, onko naisia mukana vai ei, jos heitä ei päättävissä tehtävissä näy eikä heidän mielipiteitään oteta huomioon.
PAM:n puheenjohtaja - Maj-Len Remahl
LTOL:n puheenjohtaja - Soile Oleander
Suomen Farmasialiiton puheenjohtaja - Kirsti Bult
TEHY:n puheenjohtaja - Jaana Laitinen-Pesola
SuPer edustajiston pj - Helena Heljakka
Tuossa esimerkkejä muutamista naisista jotka ovat ammattiliittojen johtoportaassa. Esimerkkejä löytyy lukuisia lisää. Merkittävin noista on varmasti Pamin Remahl.
Jokaisen liiton edunvalvontayksikkö kuuntelee jäseniään edustajiston kautta. Joten kyllä myös naisten ääni tulee kuuluviin, siitä olen aivan varma.
Naisethan tekevät siellä ne työmuurahaisten työt, jotta miehet sitten saisivat ottaa siitä itselleen kunnian.
Ammattiliittopampuilla on terävät kyynärpäät.
Ei taida asialle muuta selitystä löytyä.
kirjoitat tänne?
Jos saa kysyä.Kuka sinulle on antanut tehtäväksi kulkea täällä vahtimassa kuka tänne kirjoittaa?
Nainen 25 on erityisen tervetullut tänne kirjoittamaan, sinä sen sijaan voisit mennä tuonne Huuhaa-palstalle.
oletkin suoraan PERSEESTÄ!!
Varsinkin keskusjärjestöissä saisi olla enemmän. Liitoissa toki on jonkin verran kuten Tehyssä ja KVL:ssä oli ennen mutta siellä se vaihtui pari vuotta sitten mieheen. Keskusjärjestöihin tarvittaisiin ehdottomasti päteviä naisia niin saataisiin kunnon Tupo aikaan.