Netti on lyhenne...

...sanoista NainenEiTajuaTietokonettaIkinä. Sain juuri itse ikioman tietsikan, enkä ymmärrä mikis sitä sanotaan TIETOkoneeksi. Ymmärräks sä?
11334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tietokone on sovinistinen alistamisväline. Tiedäthän kai, mistä tulee lyhenne ATK. No sehän on tietysti Akat Tekee Kaiken.

Äänestä
  • ATK on lyhenne sanoista AkatTunaroiKaiken. En ole sovinisti, mutta kuitenkin....

    Äänestä

  • Kaija K.Kas kirjoitti:

    ATK on lyhenne sanoista AkatTunaroiKaiken. En ole sovinisti, mutta kuitenkin....

    ATK = Anaaliin Tungetaan Kulli. Eikä häivääkään sovinismista.

    Äänestä

...on nimeltään tietokone sen takia että jos sitä sanoisi "kaatuileva, pölyäkeräilevä, jumissa aina oleva, sisustuspilaaja":ksi, niin kukaan ei ikinä ostaisi sellaista, joten viisaat miehet IBM:llä keksi nimeksi tietokone saadakseen ihmiset ostamaan näitä kapineita.

Äänestä
  • Nyt tajusin. Eli "tietokone" on mainosnikkareiden konstailua ihan niinku "puhelin", joka kaikissa muissa maissa paitsi suomessa on "telephon" äffällä tahi ilman.
    Aigedit...

    Äänestä

  • Kaija K.Kas kirjoitti:

    Nyt tajusin. Eli "tietokone" on mainosnikkareiden konstailua ihan niinku "puhelin", joka kaikissa muissa maissa paitsi suomessa on "telephon" äffällä tahi ilman.
    Aigedit...

    Puhelin on Virossa edelleenkin "helistin"...

    Äänestä

  • Kaija K.Kas kirjoitti:

    Puhelin on Virossa edelleenkin "helistin"...

    Ja kuten leikkikehässä helistinten kanssa, myös Tallinnassa puhelimien kanssa rääkitään.

    Suitsutamine kahjustab tervisuta.

    Äänestä

  • Laardibonanza kirjoitti:

    Ja kuten leikkikehässä helistinten kanssa, myös Tallinnassa puhelimien kanssa rääkitään.

    Suitsutamine kahjustab tervisuta.

    Siinäpä suunnilleen kaikki mitä viru gielest ole obina. Tere.

    Äänestä

on nykyajan mätäpaise ja minä olen vain yksi bakteeri siellä. Ymmärrän sen ainakin miksi sitä ei sanota "vakauden vertaskuvaksi" *potkii winriesalla turmeltua peltikasaa*.

Äänestä

on kuin (alati laajeneva) avaruus täynnä madonreikiä. Avaruudessa madonreiät nopeuttavat matkantekoa, mutta netissä asia on päinvastoin. Lyhyesti sanoen: nettiavaruuden madonreiät ovat noita Dr:n mainitsemia ongelmia, jotka hidastavat ja hankaloittavat työskentelyäsi.

Äänestä
  • Madonreijät? Työskentely? ihan ulalla....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaija K.Kas kirjoitti:

...sanoista NainenEiTajuaTietokonettaIkinä. Sain juuri itse ikioman tietsikan, enkä ymmärrä mikis sitä sanotaan TIETOkoneeksi. Ymmärräks sä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu