Vanhaselle ei Maamme-laulu sovi

Eduskunnan juhlakonsertti on parhaillaan päättymässä Suomen Kansallisoopperassa. Konsertti päättyi Maamme-lauluun.

Useimmat suomalaisista vaikuttajista lauloivat Maamme-laulua. Sen sijaan mannertenväliselle nahjukselle Matti Vanhaselle (KEPU) Maamme-laulu ei merkitse mitään. Suomen kansallishymnin aikana tämä Vanhanen vain rullasi kravattiaan ja katseli vaivaantuneena kenkiensä kärkiä.

Miten ihmeessä Vanhanen halveksii näin isänmaatamme?

Muut hallituksen ministerit lauloivat innolla mukana. Samoin entiset presidentit ja nykyinen tasavallan presidentti.

7

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitää potkia pihalle...

      Pikku-G:n takamus ei kestä

    • Pystyyn kuollut

      ... siinä tilaisuudessa, kuten jäljempänä itsekin myönsit. Laulut lauletaan, mutta hymnit hymistään.

      Matti Vanhanen tunsi protokollan ja teki aivan oikein. Ei laulaminen kuitenkaan varsinainen moka ollut, jos laulajalla oli siedettävissä määrin lauluääntä.

    • Otsikossa arvelua

      Tosin on myös miehiä, jotka ovat kai hyviä kummassakin lajissa. Vai mitä kapi? Ja myös miehiä, jotka eivät laula eivätkä pa.. panettele. Vai mitä ker.. kertoisiko joku?

      • JormaKKorhonen

        ...itseni puolesta, mutta kyselkää vaikkapa vanhoilta santahaminalaisilta, sinibareteilta ja Helsingin kaduilla satunnaisesti vastaantulevilta nyt jo ikääntyneiltä ladyilta, niin melko moni heistä voisi kertoa, että kyllä se Korhos-Jorkki osaa - laulaa!


      • raukkis

        pa..panettele vain itseäsi perseeseen.


    • mikä paskiainen

      eikö ole sullakaan mitään muuta tekemistä.

    • Sivusta seurannut

      Tuo taas kerran osoittaa, että Vanhanen on täysin väärässä hommassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      158
      1997
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1926
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      120
      1350
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1342
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      431
      1191
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      64
      923
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      861
    8. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      856
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      221
      741
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      337
      707
    Aihe