Tuleepa mieleen muutama vuosi sitten kun kyseinen bandi arvosteli G.W.Bushia ja halltusta ja joutui etelävaltioissa pannaan kaikilla radio asemilla . Myös tappouhkaukset kuuluivat asiaan.
Tapaus Dixie Chicks...
grass
3237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.nelonen.fi/kevyt/viihde_uutinen.asp?cat=6&d=1135220113043
Dixie Chicks paineli Amerikan listakärkeen
(1.6.2006 14:37:40)
"Kantritrio Dixie Chicks on valloittanut Amerikan albumilistan ykköspaikan levyllään Taking The Long Way. Naiskolmikon albumia myytiin sen julkaisuviikolla 526 000 kappaletta.
Yhdysvaltojen toiseksi myydyin levy juuri tällä hetkellä on soundtrack High School Musical. Listan kolmosena on usean laulajan kappaleista tehty Idols-kooste American Idol Season Five Encores.
Neljäntenä komeilee Angels And Airwaves levyllään We Don’t Need To Whisper ja viidentenä Red Hot Chili Peppers albumillaan Stadium Arcadium.
Taking the Long Way julkaistaan Suomessa 14. kesäkuuta."
ovat joutuneet itse promotoimaan levyänsä koska mikään country/ rock asema ei heitä soita etelävaltioissa.
Juu, pointtini olikin se, että josko "protestilaulut" tulisivat nyt suuren yleisön tietoon. =)