Lopetetaan boikotointi siskot ja veljet!

En ole aiemmin osallistunut keskusteluun, mutta päätin nyt ottaa kantaa.

Syitä lopettaa boikotointi:

-Boikotti on jo muutenkin haalistumassa ja sen pitkittyminen antaa vain Seiskalle ansiotonta julkisuutta
-Uusimmassa Seiskassa oli Lordi-juliste(c) joka on voinut päätyä sinne vain ja ainoastaan Lordin myymänä ja hyväksymänä
-Lordin tukijoukot ovat lopettaneet kampanjansa ja pyytävät nyt jättämään Seiskan rauhaan (eli populaa lähtee, joten mitä sitä yksin jäädä huutelemaan)
-Seiska pyysi jo anteeksi ja sai opetuksensa - hyvä me!
-Addressi on suljettu
-Aikansa voi kuluttaa paremminkin
-Elämässä on muutakin tekemistä
-Seiskan viimeviikon numero oli kuulemma boikotista huolimatta (vai johtuen?) lehden historian myydyin
-Emme pysty kuitenkaan voittamaan, Seiskan tilaajat ovat jo lähtökohdiltaan niin etäällä, etteivät ymmärrä sanomaamme
-Aikansa kutakin

Eli kiitokset kaikille mukana olleille hyvästä työstä, saavutimme paljon. Nyt on kuitenkin tullut aika, vaikka Seiskaa edelleen vihaammekin, noudatta Lordin jäsenten toivomusta, sekä omankin vapaa-ajan käyttömme kannalta viisasta ratkaisua ja luopua turhasta huutelusta ja häiriköinnistä. Eiköhän pointtimme tullut jo selville, ei anneta enää Seiskalle turhia palstamillimetrejä. Hyvä me.
9374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mitä johtopäätöksiä tästä voi tehdä, muuta kuin tuon luopumisen. Taisto on käyty. Hyvä oli tulos näinkin.

Äänestä

mutta ei onnistu tuollainen väsynyt ja moneenkertaan toistettu propaganda:
"Uusimmassa Seiskassa oli Lordi-juliste(c) joka on voinut päätyä sinne vain ja ainoastaan Lordin myymänä ja hyväksymänä
-Lordin tukijoukot ovat lopettaneet kampanjansa ja pyytävät nyt jättämään Seiskan rauhaan"
Nämä väitteet ovat jo osoittautuneet valheellisiksi vaikka yritätäkin toistaa niitä joka kirjoituksessasi jopa säälittävän epätoivoisesti.

Toivon kyllä ihan rehellisesti, että keksisit todellakin muuta tekemistä kuin valheellisen propagandan levittelyn. Ai niin, me voimme todellakin voittaa!

Äänestä

Kohta pääsee biitsille (toivottavasti!) ei jaksais enää vannet kiristää :D

Äänestä

Minäkin olin poijjaan naskalina pyhäkoulussa, en silti ole pappi enkä lukkari enkä edes talonpoika, kuppari, en. ( Nyt toivon hartaasti ettei yksikään lehedenmyyjä siis puhelin myyjä ota minuun yhteyttä ja tarjoa seiskaa (voi kauhistus jos sen sanan kuulen en mene takuuseen ettenkö heitä puhelinta seinään? Korvauksen pyydän seiska/allerilta. Koska he ovat saaneet mieleni järkkymään kun kuulenkin sanan seiska/ohoh sano eemeli. Jos minulta pääsee törkeyksiä lehdenmyyjälle vika on pääkallopaikalla eikä tietenkään myyjässä, tai vähän jos seiskaa tai kyseisen puljun lehtiä joutuu myymään, saadakseen makkaraa leivälleen, raukka. Auta armias jos tulee postiluukustani kyseisen puljun tarjous/mainoksia. en enään sen jälkeen ole vastuussa itsestäni? tiedä mitä lähetän niille vastauskuoressa, ehkä paskaa, ihan ihmispaskaa. Sen ovat ansainneet minulta. Kiitos että jaksoitte lukea.

Äänestä

Olen jossain määrin samaa mieltä. Rupes jo menemään välil liiallisuuksiin

Äänestä

"-Boikotti on jo muutenkin haalistumassa ja sen pitkittyminen antaa vain Seiskalle ansiotonta julkisuutta"

Ei haalistumassa, turha pulina vain vähentynyt mutta boikotti jatkuu ja ainakaan mainostajien silmissä seiska ei ole saanut hyvää julkisuutta..

"-Uusimmassa Seiskassa oli Lordi-juliste(c) joka on voinut päätyä sinne vain ja ainoastaan Lordin myymänä ja hyväksymänä"

Tuommoiset sopimukset tehdään paljon aikaisemmin kuin muutamaa päivää ennen julkaisua. Lisäksi SonyBMG:n Internetsivustolta saa lehdistön edustaja hakea artistin pressikuvia joita voi julkaista lehdessä vapaasti, julisto on osa lehden sisältöä eikä erikseen myytävä tuote

"-Lordin tukijoukot ovat lopettaneet kampanjansa ja pyytävät nyt jättämään Seiskan rauhaan (eli populaa lähtee, joten mitä sitä yksin jäädä huutelemaan)"

Tarkoitatko "Lordin tukijoukoilla" votelordi.org sivustoa? Sillä ei mitään tekemistä Lordin tai levy-yhtiön kanssa, vain yhden fanin pystyttämä sivusto Lordin puolustamiseksi.

"-Seiska pyysi jo anteeksi ja sai opetuksensa - hyvä me!"

Seiska pyysi anteeksi, sai opetuksen mutta onko se millään tavalla osoittanut että sen linja meinaa muuttua millään tavalla vai jatkuuko ihmisten lokaaminen semaan tapaan heti kun kohu hiljenee.

"-Addressi on suljettu"

Adressi teki tehtävänsä eikä sitä olisi edes ollut järkeä jatkaa pidempään. Se sai avatuksi avoimen keskustelun lehdistön moraalista eikä se enempään olisi pystynytkään vaikka jatkuisi vieläkin

"-Aikansa voi kuluttaa paremminkin"

Voi, ja niin kulutetaankin. Luuletko että täällä on vain "kourallinen lordifaneja" jotka päivystävät 24h/vrk? Ehei, aikaa riittää päivässä loppujen lopuksi yllättävän moneen asiaan jos haluaa, myös tällä käväisyyn. Moni ihminen on viimeinkin saanut tarpeekseen turhista ihmisiä loukkavasta ja yksityis elämää haittavasta lehtikirjoittelusta mikä ei palvele mitään muuta kuin joidenkin uteliaisuutta.

"-Elämässä on muutakin tekemistä "

Lue edellinen vastaus

"-Seiskan viimeviikon numero oli kuulemma boikotista huolimatta (vai johtuen?) lehden historian myydyin"

Kuten seiska ilmoitti perjantaina että "jonkin verran peruutuksia tullut" ja maanantaina kun pelko mainostajien menettämisestä iski yllättäen seiska ilmoittikin ettei YHTÄÄN peruutuksia ole tullut.. Etkö huomaa mitä sieltä yritetään?

"-Emme pysty kuitenkaan voittamaan, Seiskan tilaajat ovat jo lähtökohdiltaan niin etäällä, etteivät ymmärrä sanomaamme"

Pystymme, seiskan on muutettava linjaa jos meinaavat saada mainostajat takaisin lehteen

"-Aikansa kutakin"

Siitä ajasta voi tulla hyvinkin pitkä, sen päättää seiska..

Äänestä

mitä enää vauhkota, juna meni jo ja seiskakin sai näpeilleen

nyt keskitytään Lordiin ja hyvään musaan

Äänestä

boikottini pysyy. Eikä syynä ole oikeastaan edes Lordi vaan itse lehti.

Äänestä

http://www.allover.fi/yhteystiedot.asp


"Kuvan ottanut freelancer-kuvaaja myi oikeudet kansainväliselle All Over Press-kuvatoimistolle."

heh, ja Aller Julkaisut Oy:n aputoiminimet:

7 päivää, All Over Press, C.C.-lehti, Fitness-lehti, IN LOOK-lehti, Koti ja Keittiö, Kultainen Joulu, Me Miehet, Oho, Pop & Rock Koulukalenteri, Seiska

niin All Over Pess myöskin...

http://www.ytj.fi/Yrity2.asp?yavain=712034&t=93472A95DDA4B112913A8BAB360106D830A7B0EC

http://www.viestintaliitto.fi/kirjatyo/2006/3/ajankohtaista/aller.html











http://groups.google.com/group/sfnet.viestinta.www/browse_thread/thread/512dea05c50c71a6/a2bf547a15569854?lnk=st&q=&rnum=8#a2bf547a15569854

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seiskan vihaaja edelleen kirjoitti:

En ole aiemmin osallistunut keskusteluun, mutta päätin nyt ottaa kantaa.

Syitä lopettaa boikotointi:

-Boikotti on jo muutenkin haalistumassa ja sen pitkittyminen antaa vain Seiskalle ansiotonta julkisuutta
-Uusimmassa Seiskassa oli Lordi-juliste(c) joka on voinut päätyä sinne vain ja ainoastaan Lordin myymänä ja hyväksymänä
-Lordin tukijoukot ovat lopettaneet kampanjansa ja pyytävät nyt jättämään Seiskan rauhaan (eli populaa lähtee, joten mitä sitä yksin jäädä huutelemaan)
-Seiska pyysi jo anteeksi ja sai opetuksensa - hyvä me!
-Addressi on suljettu
-Aikansa voi kuluttaa paremminkin
-Elämässä on muutakin tekemistä
-Seiskan viimeviikon numero oli kuulemma boikotista huolimatta (vai johtuen?) lehden historian myydyin
-Emme pysty kuitenkaan voittamaan, Seiskan tilaajat ovat jo lähtökohdiltaan niin etäällä, etteivät ymmärrä sanomaamme
-Aikansa kutakin

Eli kiitokset kaikille mukana olleille hyvästä työstä, saavutimme paljon. Nyt on kuitenkin tullut aika, vaikka Seiskaa edelleen vihaammekin, noudatta Lordin jäsenten toivomusta, sekä omankin vapaa-ajan käyttömme kannalta viisasta ratkaisua ja luopua turhasta huutelusta ja häiriköinnistä. Eiköhän pointtimme tullut jo selville, ei anneta enää Seiskalle turhia palstamillimetrejä. Hyvä me.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu