lapsen painajaiset

mimmu

Pojallamme (10.v) on koulussa vaikeuksia kirjoittamisessa ja asioiden hahmottamisessa, sekä motoriikan puolella.
Luonteeltaan hän on kovin kiltti, ja yrittää aina miellyttää kaikkia.

Lapsi on muutamia kertoja herännyt painajaiseen että "joku pyörii päässä" ja "pää on ihan sekaisin" eikä uskalla nukahtaa kun tulee paha olo. Pelästyin eilistä kohtausta, heti alkuillasta kun lapsi heräsi ja "joku pyöri kovasti ja oli hukassa, ja pulpetti oli sekaisin, ja pääkin oli sekaisin" rauhoittelin ja kysyin mikä on ? on kuulemma "kova stressi"

Itse olen joskus nähnyt vastaavia pyörimisuinia.

Onko vastaavia kokemuksia kenelläkään ? Voiko tietokonepeleillä ja Harry Pottereilla olla vaikutusta ?

Täytyisikö hakeutua hoitoon ?

4

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesäloma

      Hei, pärjääkö poikasi ns. normaaliluokalla,kun on noita hahmotushäiriöitä, kielellisellä alueella?
      olisiko paineet liian kovat ja siksi painajaiset iskevät. Kesäloma tulossa, tarkkaile kuinka kesä menee ja miten alkaa käyttäytyä koulun taas alkaessa, ja mieti olisiko syytä pyytää tukiopetusta, vai siirtoa erityiskouluun, missä pienet ryhmät ja opetus yksillölistä:)
      Elokuvat ja tietokonepelit voivat tuoda uniin pienen oman lisänsä, kuten kenellä tahansa, niitä en syyttäisi, ennemmin olettaisin kuten poikakin sinulle sanoi "kova stressi" eli suorituspaineet:) Älkää vaatiko liikaa, kannusta pienestäkin suorituksesta ja anna kiitosta, sitä tarvitsee meistä jokainen, myös hän:)

    • nuorena

      Muistan, kuinka nuorena en uskaltannut nukahtaa. Pelkäsin jotain. Vaikka nukuimme sisarusten kanssa samassa huoneessa, niin aina herättelin siskoani. Joku pelko se on ja jostain se johtuu. Olen seurannut oman poikani nukkumista ja hänellä on joskus aika kova pulina yöllä. Kiroilu ja huutelu kuuluu useasti yöllä. Joskus ei uskalla nukkua yksin, vaikka on jo mekjein 16 vuotias. Itsekkin pelkäsin vielä aikuisenakin. Nukuin joskus valot päällä, ettei kukaan pääse yllättämään. Yleensä esimerkiksi dyssiin kuuluu muitakin oireita, esimerkiksi aivopurkauksia, joita epilepsiassakin on. Pojalta mitattiin niitä ja olihan niitä, mutta lääkityksestä ei ollut mitään hyötyä. Se päin vastoin lamautti hänet täysin. Unikäyrä kai pitäisi mitata. Sen pystyy tekemään keskussairaalassakin.

    • tällaisilla ajatuksilla

      Ensinnäkin sanoistin noista tietokonepeleistä ja harrypottereista, että ne sinällään eivät pistä aivoja pyörimään. Se ominaisuus aivoissa on jo olemassa valmiiksi. Ko. materiaalin vilkas tempo ja mielikuvituksellisuus ruokkivat kiihdytystä kaipaavia aivoja. Kuvailustasi ei käy ilmi, onko pojallasi jo todettu esim. tarkkaavaisuushäiriön oireisto.

      Pojan oireisto nimittäin muistuttaa minusta kovasti inattentiivista muotoa. Sen diagnosointi Suomessa on noin nuorilla ja eritysesti pojilla aivan liian sattumanvaraista.

      Minusta hänen kohdallaan olisi lähdettävä liikkeelle nimenomaan neurologisesti. Perustelen tätä sillä, että minusta pojalla on alkuperäisenä ongelmana aivojen neurologiseen toimintaan viittaavia ongelmia, joista tunne-elämän ongelmat ovat seurausta. Tunne-elämän kuntoon saattaminen tarkoittaisi tässä tapauksessa sitä, että ei sinun tarvitse ottaa stressiä siitä, jos et ole yhtä nopea kirjoittaja kuin muut, jne. Siitä urkenee todella loputon ura affektiiviselle kuntouttamiselle aikuisikään asti.

      Tärkeämpää olisi vaikuttaa kirjoitusvaikeuteen, asioiden suhteisiin ja hierarkioihin ja motoriikkaan.

      Nuo pyörivät unet ja sekasorto nousevat osaksi siitä, että hän neuraalista stressiä päänsä sisällä olevasta epäjärjestyksestä. Tämä on tarkkaavaisuushäiriön ydintä.

      Koska en ole lääkäri, en voi suositella lääkitystä. Mutta noin massiiviset oireet saattaisivat lievittyä lääkityksen avulla, koska aivojen käsittelykapasiteetti todennäköisesti paranee lääkkeen ansiosta. Neurologilla pitäisi olla ymmärrystä tällaisen problematiikan kanssa. - Voimia taisteluun!

      • anssi.

        Tarkoitatko nyt purkautumia, mitä tulee aivoista. Näitähän voidaan lääkitä, mutta silloin lapsesta voi tulla vihannes, eli ei jaksa tehdä mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1641
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1581
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      168
      1485
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1298
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1174
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      953
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      92
      841
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      185
      795
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      759
    Aihe