Hävityksen poltto-Jumala

Metsäpalo on tärkeä, jollei vaatimus eräille lajeille:

"Banksinmänty muistuttaa melko paljon kontorta mäntyä. Osa kävyistä on serotiinisia, eli ne pysyvät avautumattomina puussa useita vuosia, ja pystyvät näin metsäpalon iämmön avatessa kävyt levittämään paloaukealle runsaasti siemeniä"
http://www.mustila.com/tiede/lajikuvaukset/pinusbanksiana.htm

Mustakuusesta (Picea Mariana):
"Palleromaiset noin kolmen sentin mittaiset kävyt kasvavat ryppäinä. Siemenet varisevat metsäpalon jälkeen."
http://www.pirkanmaanmetsat.net/metsakoulu/erikhavu.php

Loiko nuo polttohävityksen jumala, joka toivoo tulenpolttavan kaaoksen luovan uutta. Onko sama Suunnittelija kuiskinut joillekin miten paheellisen evoluutioon kallistuneet kansankirkot voisi uudistaa tulenpalavalla tehokkuudella ?

3

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • generaattori

      Ei tarvita syvällistä ymmärtämystä sen käsittämiseen, että Jumala mallintaa kokonaiskuvaa käyttäen hyödykseen esimerkiksi yhä enemmän meitä haittaavia taakkoja.

      Matemaatikotkaan eivät kysele mitä numerot ovat, mutta Jumala yksinkertaistaa organisaatiossa toimivien vastuunalaista asennetta. Jotta emme unohtaisi yhteisön pyrkimyksiä, todettakoon, että Jumala asettaa tahomme tukalaan tilanteeseen ajateltaessa erilaisissa laitoksissa tapahtuvaa valmistusta.

      Jotta emme unohtaisi yhteisön pyrkimyksiä, todettakoon, että Jumala avaa itse kullekin tiedon ja ymmärryksen portin kohti ongelmanratkaisukyvyn huipentumaa. Täytyy siitä huolimatta että maailmalla on viime aikoina tapahtunut paljon, todeta, että Jumala järkeistää käsitystämme kyseisestä asiakokonaisuudesta, mihin tavallaan liittyy myös yleisesti sovittuja ja toimiviksi todettuja organisaatio- ja johtamismallin muodollisuuksia.

      Jopa Jumala panostaa interaktiivisuuteen ajattelematta runsain määrin esiintyvää suurpiirteisyyttä sekä rauhattomuutta. Jos vertailemme lyhyesti asiaankuuluvia ilmiöitä, huomaamme, että Jumala aiheuttaa huolestumista suunniteltaessa huomaamattomia haittatekijöitä. Me emme tiedä mitä tapahtuu todella, jos Jumala on kiteytetty aatteeseen, jossa pohditaan meihin kohdistuvaa tietotarvetta.

      Tapahtumat viime aikoina osoittavat, että Jumala yksinkertaistaa vastuunalaisia kontradiktioita. Matemaatikotkaan eivät kysele mitä numerot ovat, mutta Jumala opettaa sisäistämään viimeaikaisia absurdeja väittämiä. Tosiasia on, että Jumala näyttelee keskeistä osaa pohdittaessa ilmiöiden liiallista nonfiguratiivisuutta.

      Eräitä yksityiskohtia lukuunottamatta Jumala vaatii täsmällisyyttä ja päättäväisyyttä, ja kannustaa kehittämään reaktiota tämänhetkisen tilanteen suhteen. Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että Jumala todistaa oikeaksi organisaatiossa toimivien vastuunalaista asennetta.

      Jopa Jumala opettaa sisäistämään vastuuntuntoisten yhteistyökumppaneiden aatteellisia intressejä. Oudoksuttavaa kyllä, on useasti todettu, että Jumala rauhoittaa ongelmanratkaisukyvyn huipentumaa. Eräitä yksityiskohtia lukuunottamatta Jumala yllättää toimivuudellaan, ja selvittää samalla yleispätevien toimintaohjeiden tavanomaisia käyttökohteita.

      Palsaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      11
      4056
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3587
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2243
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1893
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1866
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1799
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1482
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1415
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1216
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1155
    Aihe