Raamatussa sanotaan, että seurakuntiin tulee julmia susia, jotka eivät laumaa säästä. Myös sellaisen ajatuksen, että tulee pilkka puheisia pilkkaajia. Tulee myös aika jolloin hyljätään Jumalan tunteminen, silloin myös Jumala hylkää heidät mielettömien ajatustensa valtaan. Tekemään sopimattomia asioita , homous, lesbous, pedofilia jne. Tulee pedon merkki, uskovien vainot. Nälän hädät, rutot, sodat, luonnonkatastrofit. Yleinen luopumus. Väkivalta lisääntyy, samoin laittomuus, rakkaudettomuus, viha, raakuus. Kalat kuolevat, Linnut kuolevat. Eläinkunta huokailee tuskissansa Jumalanlasten ilmestymistä. Eiköhän olis syytä saarnata parannusta syntiemme anteeksi saamiseksi, aivan niin kuin alussa oli. Takaisin raamattuun teemalla. Unohtamatta että Jeesuksen nimessä ja veressä saamme synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa.
Ettemme eksyisi
auls
8457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
pornon katselu pahakin synti? Entä tupakointi? Jos kuitenkin on uskova ja tuollaiset paheet on mutta yrittää päästä niistä eroon ja tuntee syyllisyyttä niistä.
Sanassa sanotaan, että ihmisen tulee karttaa haureutta, koska Kehomme on Pyhän Hengen Temppeli . Ottaisimmeko siis Pyhän Hengen Temppelin ja tekisimme huorin, Kaikki muu synti on kehomme ulkopuolella, mutta haureuden harjoittaja tekee syntiä ruumistansa vastaan. Joka yhtyy porttoon siitä tulee yksi ruumis porton kanssa. Jeesus sanoi vuorisaarnassaan, joka katsoo naista himoiten on jo tehnyt huorin hänen kanssaan. Samat asia on minullakin ollut ongelmana. Kiitos Jumalalle että, joka rikkomuksensa salaa se ei menesty, mutta joka ne tunnustaa ja hylkää se saa armon. Rukoile vaikka näin . Jeesus tunnustan nämä ja kaikki muutkin paheeni ,sekä ne asiat joita omaantuntooni on kertynyt. Anon anna anteeksi ja ota armoihisi. Nyt uskomalla Jeesukseen ne ovat jo sinulle anteeksi annettu . Mene äläkä enää syntiä tee, ettei sinulle pahempaa tapahtuisi. Sanoi Jeesus eräälle parantaneelle miehelle ja sama sanoma se on myös meille kaikille ihmisille.Sillä me muutumme vain mielemme uudistumisen kautta. Ole siunattu Jeesuksen nimessä ja veressä julistan sinulle kaikki sinun syntisi anteeksi. Pyydä nyt rakas Jeesus tule minun sisälleni ja anna minun syntyä uudesti Pyhästä Hengestä. Aterioi kanssani .Luovutan koko elämäni sinulle juuri nyt.
Kadun sanojani, joita kirjoitin, miullekin kävi nyt aivan samoin kuin kysyjällekin onkohan se pahakin asia. No on tietenkin. Jumalan Pyhä Henki tuo esiin meissä juuri niitä asioita joista meidän tulee luopua. Jos me Pyhän Hengen avulla kuoletamme lihan teot niin saamme elää. Vielä kerran anteeksi edellinen kirjoitukseni, kadun sitä tosissani.
Kuvailemasi kauhuudet ovat olleet ihmiskunnan vitsauksina ties kuinka kauan. Voidaanhan historiaa tuntemattomille ihmisille selittää, että nyt eletään jotain sellaista kauheaa aikaa, jota ennen ei ole ollut. Tämä uppoaa tietysti niihin lajitovereihin, jotka historiasta eivät ole perillä. Niinpä saadaan mukaan mistään mitään ymmärtämättömiä kannattajia, joilta saadaan rahat pois. Niin, kalat ja linnut kuolevat niinkuin mekin. Ymmärrätkö?
Hoosean kirjassa kerrotaan, että Jumalalla on oikeudenkäynti maan asukkaita vastaan. Kalat kuolevat meristä, linnut kuolevat, pedot kuolevat, Ihmiset tekevät huorin, mutta eivät lisäänny. Murtaudutaan ikkunoista sisälle, murhataan. Verityö verityötä seuraa. Roomalaiskirjeessä sanotaan: Luomakunta kärsii ja huokailee meidän kanssa, tuskissansa odottaessaan Jumalanlasten ilmestymistä. Ilmestykirje sanoo lopulta On tullut aika turmella ne jotka maan tuhosivat. Kaikki me tiedämme, että historia kertoo paljon samankaltaista. Kuitenkin jutussanne tuntui olevan välinpitämättömyys tätä kehitystä kohtaan. Asenteenne on passivoiva. Me voimme ainakin yrittää saada aikaan asenteen muutosta. Asioiden tiedostamisestahan se muutos lähtee. Kuten huomasit Luomakunta ei odota Vihreän liikkeen apua, eikä Griinpiisiä vaan Jumalan lasten ilmestymistä. Eiköhän olisi syytä aktivoitua. Ensin asiat tulee laittaa kuntoon omassa elämässämme, On tehtävä rauha Jumalan kanssa. Jeesus on vieläkin vastaus kaikkeen.
Rukoile ja tee työtä. on hyvä ohje vieläkin. Huomaan, että olet mammona jumalan lapsia. Raha ratkaisee tyylisi paljastaa, ettet ole Jumalan oma. Lueppas jos uskallat. Kristinusko ja sieltä osastossa Jeesus Uskon kultaa, kirj.auls v viisi
Niin, viestini pointti oli se, että erilaiset apokalyptiset kultit rahastavat onnettomia ja kulttien johtajat rypevät rahassa sitten, kun ei mitään tapahtunutkaan. Suomessa ei niin suuressa mittakaavassa kuin esim. USA:ssa. Siis tämä iljettää: ihmisten pelkojen käyttäminen rahastukseen. Mammonan perässä ei ole tullut juostua, päinvastoin, raha tuntuu karttavan minua. Eipä se suuremmin harmita, jääkaapissa on sapuskaa ja katto pään päällä, mitäs sitä muuta. Huomasit reppana väärin. Herran kanssa on tullut keskusteltua ja minusta tuntuu, että Hän on ollut enimmäkseen tyytyväinen toimiini, ainahan kaikilla meillä on jotain parannettavaa. Tuli mieleeni: kuukauden ikäisenä olin sairaalassa leikkauksessa ja varsin huonossa kunnossa, hätäkaste jne. isoäitini sanoi silloin äidilleni, että ei ole syytä olla huolissaan, pojalla on niin paljon esirukouksia ja -rukoilijoita takanaan, ettei pidä turhaan huolia. Isoäidin usko oli kyllä valtava, kunpa sellaiseen pystyisi itsekin.
Samoin ruuvimeisseli väärin käytettynä on pahan alku ja juuri. Tapahtui Turkissa niin kerotaan. Eräs muslimi joutui taposta oikeuteen. Silminnäkijät todistivat tapahtuman oikeaksi. Tuomarin miksi kysymykseen mies vastasi syy ei ole minun, vaan tuon ruuvimeisselin. Miten se voi olla mahdollista? No kun se sattui olemaan taskussa. (juttu on kirjasta ISLAMIN LAPSET ) On niin helppoa osoittaa sormella muiden virheitä että omakohtainen parannus jää tekemättä. Kaikki vääryys on syntiä. Kaikki mikä ei ole uskosta on syntiä. Kaikki apu mitä pitäisi tehdä, etkä tee on syntiä. on syntiä joka ei ole kuolemaksi ja taas on syntiä joka on kuolemaksi.Jokainen vastaa vain omista asioistaan Jumalan edessä. Väärään rauhaan tuudittautumista on myös kasteen armoon tuudittautuminen. Mikään hätäkaste, eikä vauvana kastaminen mitään auta. Taivaaseen menevät, vain Jeesuksen verellä pestyt. Uudestisyntyneet ja totuutta rakastavat ihmiset