Haluaisitko elää v. 1844 TUOMION VUOTTA

tuomio,tuomio,tuomio,tuomio...

Ennustihan se Miller monta päivämäärää Jeesuksen tulolle: Kun 21.3.1843 meni eikä mitään tapahtunut, hän asetti uuden päivämäärän 21.3.1844 ja vielä 22.10.1844. Tähän vielä Ellen White jatkoi ajan asettelua kesäkuu 1845. Kun tämäkin päivämäärä petti, Ellen laittoi uuden päivämäärän syyskuulle ja vielä lokakuuksi 1851. Millerin ja Ellenin toimet eivät olleet Raamatun mukaisia (Matt 24:36, 1Tess 5:1-2).

Kysymykseni kuuluu kumosiko Ellen White 22.10.1844
Jeesuksen toista tulemista koskevan profetian?

Vastauksena kelpaa vain viite Ellen Whiten omiin alkuperäisiin kirjallisiin lähteisiin.

4

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitettu on

      Korjauksia virheisiisi:

      Miller ei ollut yksin ennustustensa kanssa. Eri puolilla maailmaa sadat Raamatun tutkijat odottivat Jeesuksen tulevan v.1830-1844 välillä. Aiheen siihen antaa Raamatun pisin aikaennustus 2300 vuodesta kunne pyhäkkö asetetaaisiin oikeuteensa. Erot johtuvat siitä että mistä viodesta tuo ajan jakso katsotaan lähteneeksi. Viimeisimmät tutkimukset osoittavat vuoden 457 eKr oikeaksi temppelin rakentamis määräyksen vuodeksi.

      Ellen White ei koskaan asettanut mitään vuosilukua eesuksen paluulle, päinvastoin hän sanoi ettei se ole ihmisen tiedossa.

      Me voimme hyvin ymmärtää noiden palavien mielien innon Jeesuksen tulolle sillä onhan enustus häkellyttävä. Koska me taas tiedämme enemmän kuin he (Raamattua oli silloin ttukittu vasta alle 50 vuotta) ja ymmärrämme etei pyhäkkö tarkoita maata vaan taivaan pyhäkköä. Sitä he eivät aikanaan (ennen vuotta 145 ymmärtäneet). Tämä pettymys on ennustettu myös Ilmestyskirjassa:

      Ilm. 10:9
         
      Ja minä menin enkelin tykö ja pyysin, että hän antaisi minulle sen kirjasen. Ja hän sanoi minulle: "Ota ja syö se; se on karvasteleva vatsassasi, mutta suussasi se on oleva makea kuin hunaja".

      Pettymys karvasteli vatsassa iloisen odotuksen jälkeen. Mutta jae 11 lohdutti heitä kovin:

      11 Ja minulle sanottiin: "Sinun tulee taas profetoida monista kansoista ja kansanheimoista ja kielistä ja kuninkaista".

      Työ oli vasta alussa. Adventtisanoma piti viedä koko maailmaan. Se työ jatkuu vielä hetkisen, päättyen Jeesuksen poistumiseen kaikkein pyhimmästä.

      • kirjoitettu on

        kirjoitusvirheet, mutta kirjoitin tekstin n. minuutissa.


    • tuomarila

      Tuomio tuli. elinkautinen. Siitäs sai murhamies. Homo vielä. Homot vaarallisia? tuomitaanko ne kaikki? 1844 en ollut syntynyt niin en tiiä. ootko tyhmä. ainakin alotukses on. mee ittees tuomari. elä tuomihe muita. köpelö oot. hiljaa minä nyt puhun.

    • Jeesuksen tulon tarkka päivä ei kuulunut Millerin opetuksiin, ei ainakaan julkisiin sellaisiin. Miller sattui uskomaan Jeesuksen sanaan, jonka mukaan siitä päivästä ja hetkestä ei tiedä kukaan, mutta lapsellisuuttaan hän otti tämän niin kirjaimellisesti, että Jeesuksen takaisintulon vuoden voisi saada määritellä.

      Millerin julkaistut kirjoitukset olivat itse asiassa lokakuun 22 määritellyttä Samuel Snowta vastaan kunnes hän joskus lokakuun alkupäivinä näyttää tajunneen, että hänen alkamansa herätysliike oli karannut uudelle raiteelle ja mainittua päivää varsinaisesti tukematta päätti hypätä junaan mukaan.

      EGW piti lokakuun 22 päivään liittyvää profetiaa oikein ajan suhteen oikein tulkittuna mutta tapahtuman suhteen vääränä (esim. GC 407). Uusia aikoja hän ei ennustanut.

      Sanottakoon vielä, että ei kai tässä asiassa niinkuin muissakaan ole tärkeää se, mitä EGW sanoi tai jätti sanomatta vaan se, mitä Raamattu sanoo. Jeesuksen tulolle valmiita ovat vain ne, joiden vaatteet on valkaistu Karitsan verellä, mikä tehnee niin ajanmäärityksistä kuin kirkkokunnistakin toissijaisen asian.

      Kai A

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      574
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe