ettei tulisi monopolia yksille

Körttiläiset pystyy keskustelemnaan avoimesti omilla sivuillaan eikä tarvitse täällä nimimerkin takan pelätä saarnaajien tuomioita ja seurakunnasta erottamista. Käykää vaikka katsomassa www.herattajayhditys.fi Körttiläisillä Taivaan Isä hoitaa hommat eikä hänen omatekoiset maanpäälliset sijaisensa.
9462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos lestadiolaisia ei pilkattaisi, ehkä he kirjoittaisivat omilla nimillään.

Äänestä
  • Pilkatkaa, jumalattomat! Tulkaa Vaasaan pikkaamaan. Minä annan teille huutia.

    Äänestä

  • A. Kronquist, VL kirjoitti:

    Pilkatkaa, jumalattomat! Tulkaa Vaasaan pikkaamaan. Minä annan teille huutia.

    Kukaan yleensä tulis Vååsaan?

    Äänestä

Onko sinulla muuta nimeä kuin "ei lest":

Minä uskallan omalla nimelläni jutella,, teistä en toki mene takuuseen.

Ja voin ilmoittaa että Ma imimerkki on minun. Sekä VanhoillisLesta
vakas ym: en akikkia ees muista. juuso oli aikoinaan makkerin kotisivuilla.

Äänestä
  • Olen käyttänyt tilanteesta riipuen eri nimimerkkejä ja nyt halusin erottua lestadiolaisista eli laitoin sen nimmariini. Perinteen mukaan täällä esinnyytään nimmareilla ja niin tein minäkin.

    Äänestä

  • ..kun paljastit kaikki "nimesi", täytyy sinun muuttaa kirjoitustyylisi samanlaiseksi, oli nimi mikä tahansa! Olethan kirjoitellut hyvinkin erilaisia mielipiteitäsi samoista asioista tällä palstalla!! Esimerkkinä mainitsen vain 1:n, mutta mielestäni oleellisen; nikillä V-lesta lestadiolaisuus on mielestäsi täydellistä ilman mitään virhettä, nikillä Ma löytyykin sitten samasta uskonnosta negatiivista sanottavaa sieltä ja täältä, nikki vakas kertomansa mukaan "heitettiin ulos" mainitusta lahkosta, mitähän mieltä on Markku Säisä mistäkin asiasta jää nähtäväksi! Alku ainakin yhtä sekavaa, kuin kaikilla muillakin nikeilläsi! Toivottavasti pysyy vain 1 nimi, jonka linja pitää, eikä heilu sinne tänne!

    Äänestä

Osoitteessa oli kirjoitusvirhe, oikea on: www.herattajayhdistys.fi

Äänestä
  • Pahoittelen, että osoiteeseen oli pujahtanut yhden kirjaimen puute. Kiitos sen korjaajalle.

    Arvailut muista kirjoittajanimistäni menivät ihan mäkeen. En ole koskaan kuulunut lestadiolaiseen liikeeseen enkä aio myöhemminkään liittyä. Joka sanoo olevansa ainoana oikeassa on varmasti väärässä.

    Äänestä

  • Ei Lest kirjoitti:

    Pahoittelen, että osoiteeseen oli pujahtanut yhden kirjaimen puute. Kiitos sen korjaajalle.

    Arvailut muista kirjoittajanimistäni menivät ihan mäkeen. En ole koskaan kuulunut lestadiolaiseen liikeeseen enkä aio myöhemminkään liittyä. Joka sanoo olevansa ainoana oikeassa on varmasti väärässä.

    Ei se ollut sulle tarkoitettu, kun Markku Säisälle!! En itse ole se joka kommentoi asiaa, mutta pitäishän tuo nähdä ja tajuta kenelle mikäkin vastaus on!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei lest kirjoitti:

Körttiläiset pystyy keskustelemnaan avoimesti omilla sivuillaan eikä tarvitse täällä nimimerkin takan pelätä saarnaajien tuomioita ja seurakunnasta erottamista. Käykää vaikka katsomassa www.herattajayhditys.fi Körttiläisillä Taivaan Isä hoitaa hommat eikä hänen omatekoiset maanpäälliset sijaisensa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu