Ylivuotinen heinä?

kelpaako?

Voiko terveelle hevoselle/ponille antaa ylivuotista heinää? Vai onko jotenkin vaarallista?

8

8352

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • GalaXy

      jos heinä ei ole huonolaatuista. Varsinkin hepat, jotka ovat herkkiä kaviokuumeelle kuten shettikset, ylivuotinen heinä on parempi vaihtoehto.

      • glowy

        hevonen on alkujaan kulon syöjä... meillä annetaan välillä tarjolle ylivuotista heinää ja usko tai älä mutta vaihtelevasti hevoset valitsevat ennemmin ylivuotisen kuin viimevuotisen.


    • santsiina

      Joskus ylivuotinen on jopa parempää, ku uus heinä,riippuu miten se on tehty ja miten on heinä vuosi ollu. Sillon huomaat eron, ku hankit hevoselles kuivurissa puhallettua heinää, joka on timoteivoittosta. Tunnet hajusta. Hyvä heinä haisee kuin teelle,todella miellyttävä tuoksu jokaisesta. Ylivuotisessa on ravitoaineet jo kaikonneet ja suosin että, jos joudut väenväkisin ylivuotista syöttää nii hankit rinnalle jotain esim.racing greenlinea, mutta se tulee kalliimmaksi kuin hyvän heinän hita, joten jos et voi syöttää hevoselle laadukasta heinää nii mikään ei sitä korvaa ja on parempi, että annat hevosen sen käsiin, joka voi hepalle tämän perusravinnon tarjota.

      • hevoseni hoidettua

        ja sapuskat tarjottua. Turhaan kateuksissasi ilkeilet siinä! :-) Eikö äitä anna lupaa omaan hevoseen?


    • kiituska

      En syöttäisi hevoselle ylivuotista heinää.Hevonen on
      herkkä vähänkin pölyiselle tai homeiselle heinälle.

    • joopa

      Kyllä ylivuotista heinää voipi syöttää ei se koni siihen kuole, mut pitemmänpäälle ei hyvä ratkaisu. Ylivuotisessa heinässä ei ole enään mitään hevosen tarvitsemia vitamiineja yms. se on siis pelkkää vatsan täytettä.

    • pingu15

      Minua kiinnostaa kovasti, mistä saan tietoa ylivuotisen kuivaheinän/säilöheinän ravintoaineista. Tietenkin ravintoaineet katoavat säilytyksessä, mutta kuinka paljon?

      • mie vaa

        No ravintoaineet saat parhaiten selville rehuanalyysillä :)


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1130
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1130
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      591
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      503
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      498
    6. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      491
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      465
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      451
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      442
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe