http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Costa_Rica
Costa Ricalla ei ole armeijaa. Ensi vuonna joukkoon liittyy Islanti kun vieras armeija poistuu.
Costa Ricalla ei ole armeijaa. Ensi vuonna joukkoon liittyy Islanti kun vieras armeija poistuu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei niin, ei ole oma armeijaa, jonkin muun kyllä.
kuka puhui pelkästään omasta armeijasta? Costa Ricassa ja syksystä alkaen Islannissa ei ole mnkäänmoista armeijaa. Ei omaa, ei vierasta.
Hän kuuluu siihen vähemmistöön joka ehkä osaa lukea mutta ei ymmärrä lukemaansa.
on kuitenkin aseistettu kansalliskaarti, joka käytännössä toimittaa armeijan hommia: http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Military_of_Costa_Rica
"There certainly are expenditures on the National Guard, so there ought to be some expenditures figure for that. When there is a border incident, such as that with Nicaragua in 1990, it's the National Guard who shows up -- my point being that it serves some functions of an army."
Islanilla taas ei ole uhkaajaa ja se kuuluu muutenkin NATO:on. Annapa muuten lähteitä sille, että USA poistuu Islannista ensi vuonna.
Tässä keskustelun ulkopuolelta vaan toteaisin, että minäkin tiedän tuon USA:n poistumisen Islannista, ihan pelkästään uutisten seuraamisen perusteella, enkä edes yleisesti ottaen seuraa maailman tapahtumia erityisen aktiivisesti.
Kohta varmaan joku tivaa täällä lähteitä sille "väitteelle", että maapallo on pyöreä...
http://www.icelandreview.com/ tuolla on useampi uutinen käsittelemässä ko. aihetta Islannin kannalta.
Wikipedian keskustelut rinnastan tähän keskusteluun; ei totuusarvoa.
keskusteluja. siellä keskusteluissa tapellaan asioista joita ei ole kirjoitettu artikkeleihin koska niistä ei ole varmaa tietoa.