Kun aina puhutaan tuosta naisen asemasta

jos ajatellaan että se mies alistaisi tai nainen vaikkapa hyväksyisi niin sanotun alistamisen miehensä palvomisena anteeksi..tottelemisena :)

Niin johtaako se siihen (siis tähän ilmiöön) että nainen on sitten toisten musliminaisten kanssa napit vastakkain (näinhän yleensä monesti on) koska höyryn ja patoutuneiden tunteiden täytyy päästä jostain kautta pois?Jospa siellä naisten ksken sitten annetaan palaa kun ei miehelle voi sanelupolitiikkaa harjoittaa?
4304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No eiköhän se asia ole näin joka perheessä uskonnosta riippumatta. Jos on "roskat lakaistu maton alle" tai muuten kommunikaatio ei pelaa niin ainahan se paha energia jostain tulee ulos. Toisaalta naiset tukevat toisiaan ja samassa tilanteessa olevat ymmärtävät ja ovat todella läheisiä.Samoin miehet keskenään. Onko tämä sitten hyvä järjestely, täytyy jokaisen perheen kysyä itseltään.Kantelu ja näennäisyys onnesta luo tukahduttavan ilmapiirin. Parasta perheen ja lasten kannalta on oppia hyvä roolimalli vanhempien keskenäisestä suhteesta avoimesti.Siihen kuuluu myös riitely ja vaikeista asioista puhuminen. Mutta jos vaimo haluaa olla "kotihenki ja keittiön sydän" eihän siinä mitään pahaa ole. Ei se ole alistamista varsinkin jos aviopuoliso tukee vaimoa perheen ylläpidossa ja lasten hoidossa käytännön tasolla. Ei kaikkien tarvitse mennä naimisiin jos ei halua. Avioliiton polku on liian kapea ellei aviopuolisoista tule yksi.

Äänestä
  • Helvetissä on erityinen paikka naisille jotka eivät auta toisiaan

    Äänestä

  • Huomattu on kirjoitti:

    Helvetissä on erityinen paikka naisille jotka eivät auta toisiaan

    olet saanut/lukenut sellaista informaatiota?

    Äänestä

  • ceylan250 kirjoitti:

    olet saanut/lukenut sellaista informaatiota?

    webbisaitilta eipä silti sopis hyvin islamiinkin..eikö totta?

    Ei tuo siskojen keskinäinen kommunikointi ole juurikaan aina siitä islamilaisesta tai kohteliaimmasta päästä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


islamissa niin kirjoitti:

jos ajatellaan että se mies alistaisi tai nainen vaikkapa hyväksyisi niin sanotun alistamisen miehensä palvomisena anteeksi..tottelemisena :)

Niin johtaako se siihen (siis tähän ilmiöön) että nainen on sitten toisten musliminaisten kanssa napit vastakkain (näinhän yleensä monesti on) koska höyryn ja patoutuneiden tunteiden täytyy päästä jostain kautta pois?Jospa siellä naisten ksken sitten annetaan palaa kun ei miehelle voi sanelupolitiikkaa harjoittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu