enää ja henki pois :(
24 tuntia
narkkari
9329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
saat, älä luovuta...
Don't worry, be happy :)
Elämä on kaunis. Jos olet pohjalla, ainoa suunta on ylöspäin. Et voi enää hävitä.
Hae apua ja muista, että vaikket siitä tietäisikään, maailmassa on ihmisiä, jotka rakastavat sinua. Etsi heidät käsiisi.
Tästä lähtien asiat muuttuvat vain paremmiksi. Jos uskot, niin käy. Se on sinusta kiinni. Sinussa on kaikki se voima mitä tarvitset. Se on totuus. Olet tärkeä! Älä luovuta! Minäkin, tuntematon, toivon sinulle elämää, rakkautta, ja voimia taistella.
Jos jaksat vielä vähän, toivo herää. Minä tiedän.
Ei ainutta ihmistä ole tähän ongelmaan...
Jos et tiedä kuka sinua rakastaa, olet tuijotellut vain omaan napaasi, höperö. Toisekseen, on myös ammattiauttajia, jotka ovat olemassa JUURI SINUA VARTEN. He ovat siellä juuri siksi, että surulliset, niinkuin sinä, voisivat tulla ja kaataa kaiken heidän niskaansa -koska he jaksavat kantaa sen. He ovat ihan oikeita ihmisiä ja haluavat todella auttaa sinua ongelmissasi. Mene vaikka puhumaan heille niin huomaat, että jo pelkkä kertominen auttaa. Lisäksi he osaavat auttaa sinua.
Tiedäthän, että koska olet niin kietoutunut omiin ongelmiisi, et enää näe metsää puilta ja kaikki näyttää toivottomalta. Se ei kuitenkaan johdu siitä, että toivoa ei olisi, vaan siitä että olet niin masentunut ettet enää näe eteesi. He auttavat sinua näkemään miten oikeasti pääset ylös siitä suosta, mihin olet itsesi saattanut tai pudonnut.
Jos et uskalla heti mennä johonkin "virastoon" tai lääkäriin (masennuskin on tauti joka voidaan hoitaa, samoin kuin riippuvuuskin), soita auttavaan puhelimeen ja kerro heille koko juttu. Sinun ei tarvitse edes kertoa nimeäsi jollet halua. He odottavat langan päässä yhdestä ainoasta syystä: siksi että he haluavat auttaa. Ja he tietävät mitä voit tehdä päästäksesi pulasta.
Esimerkiksi huumeongelmissa auttavan puhelimen numero on 0203 22388 ja sinne voi soittaa normaalilla puhelinmaksulla, klo. 18-21.
Jos olet vielä nuori, voit soittaa Mannerheimin lastensuojeluliiton auttavaan puhelimeen (maksuton) 0800 120 400 (viikolla 13-20:00, pe. 22:00 asti ja viikonloppuna la. 18-22:00, su. 17-20:00).
Sitten on tavallinen auttava puhelin 10071 tai kännykästä 0600 90710 (norm. puh.maksu), tänäkin iltana 17-24:00 ja vkl aamuviiteen. Soita! Et menetä mitään, ja sinulle tulee parempi olo kun voit kertoa kaiken jollekulle, joka todella kuuntelee ja haluaa auttaa. Kirjoita numerot ylös ja soita kun alkaa ahdistaa. Soita tänä iltana. :) Jookos?
Tai käy osoitteessa
https://www.secure-tukinet.net/info_yhteydet/
Sieltäkin löytyy tietoa ja apua.
Kaikki käy vielä hyvin. Usko pois. Kaikilla on joskus vaikeaa, mutta se menee ohi, jos vain jaksaa yrittää. Onhan se niinkuin suossa rämpisi, mutta kun tartut toisen käteen, pääset ylös. Aurinko paistaa pilvien takana -et vain näe sitä. Aurinkoa ja voimaa, ystäväiseni, sitä minä sinulle toivon. Koita jaksaa. :)
"voivoi, älä tee sitä, kyllä se siitä, elämä hymyilee jälleen" EHKÄ SULLE PRKL
Ehkä sinä et piittaa paskaakaan ja jakelet vain auliisti neuvoa "joo tapa ittes", mutta minä piittaan ja sanon sen myös!
Hengissä olet vielä sinäkin, niin että ei se elämä nyt ihan täyttä paskaa voi olla sinullekaan. Tuolla asenteella ei kyllä voi odottaakaan että elämä hymyilee. Luuletko että olet ainoa jolla elämä jakelee välillä pelkkää paskaa? Ei se elämä meikäläisellekään ole aina hymyillyt, mutta nykyään hymyilee, ja siitä saan kiittää juuri niitä ihmisiä, jotka minua ovat auttaneet, ja ennenkaikkea itseäni koska olen jaksanut yrittää. Olet sinäkin oikea Veli Aurinkoinen, ihmiset varmaankin oikein etsivät seuraasi kun olet niin ihana.
Mene sinä vain ihan vapaasti takaisin nurkkaan kaivelemaan omaa napaasi, ei se nöyhtä sieltä kesken lopu.
puoleensa.Mitään apua en tarvii. Anyway, kiitos.
Oletko vielä hengissä?!!!!