Apuva

bailupeto

Tulipa biletettyä aika rankasti valmistumisen kunniaksi. Kaamea stressi opinnäytetyön kanssa koko kevään vei kunnon yöunet. No, nyt on ollu ihan mega kaamea kankkunen ja lihakset kramppaa. Toinen puoli kroppaa puutuu, käsi ja jalka. Onko muilla ollu tämmöstä? Pitäskö mennä lääkäriin vai häviikö oireet joskus????

4

1049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elena

      On ollut, hirveä olo, aivot seiso, pelkää vapinaa, ahdistaa, hikeä pukkaa, lihakset nykii, tuntuu toispuoleista puutumista...sinulla on kunnon vieroitusoireet. Ajattelepa, jos on pitempi putki takana.Sydän hakkaa ja pelkää tosissaan sydäriä, mikään ruoka ei mene alas eikä pysy sisällä, pelkää kuolevansa, sekoavansa, pelkää ihmisten kohtaamista, että joku kontrolli pettää tai alkaa vapisuttaa. Siihen auttaa vain lepo ja aika. Älä yritäkään mitään voimainponnistuksia tai urheilusuorituksia. Sitten kun nämä juomisen myötä muuttuvat kroonisiksi, alkaa elämä olla helvettiä ja pelkän oman navan ja oman pahan olon ympärillä pyörimistä. Jos biletät, biletä kerran ja hoida itsesi kuntoon. Älä ryhdy harrastamaan viikon parin putkia kuten minä. Pian et ole enää bilekunnossa. Yritän itse lopettamista, mutta hirveän vaikeaa se on, kun riippuvuus on kehittynyt ja oireet kroonistuneet. Viinahan se niitä hetkeksi helpottaa, mutta kun ei jatkuvasti kännissäkään tai ainakin pienessä maistissa voi olla ja sama kankkunen aina seuraavana päivänä odottamassa. Menee työkykyisyys, ei jaksa ottaa kontaktia ihmisiin, ei jaksa harrastaa. Ja mitä pitemmälle tilanne pääsee, sitä hirveämmiksi henkiset oireet, pelot ja paniikit tulevat ja ne jatkuvat pitkään. Puhun nyt parinkymmenen vuoden kokemuksella. Ja muista, alkoholismi kehittyy salakavalasti. Nyt ajattelet, ettei minulle noin ikinä käy. Mutta kyllä vaan, kyllä käy. Kaikki maailman alkoholistit ovat joko eläviä tai kuolleita todisteita siitä.

      • Puliveivari.

        Kun olet hyvä kirjoittaja, ja alan kokemusta riittää, niin käyhän ajoin vierailevana tähtenä Alkoholi-palstalla valistamassa meitä viinaimureita.


    • suomipoju 24

      Juo sokerivettä ja oksentele jos tuntuu siltä.

    • Puliveivari.

      Käden ja jalan puutuminen ei kuulosta tavalliselta kankkuselta. 30-vuotisella juopottelukokemuksella en muista itsellä juurikaan puutumisia, vaikka on ollut maata järisyttäviä krapuloita, ja muita kipuja on ollut enemmän, kuin tarpeeksi.
      Jos vieläkään ei ole helpottanut, niin kannattaa mennä tohtorille. Saattaa jälkikäteen iskeä vielä unihäiriöt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      167
      6444
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      98
      2979
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      102
      1835
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      44
      1554
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      10
      1266
    6. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      8
      1144
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1137
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      1087
    9. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      1040
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1023
    Aihe