Apuva

bailupeto

Tulipa biletettyä aika rankasti valmistumisen kunniaksi. Kaamea stressi opinnäytetyön kanssa koko kevään vei kunnon yöunet. No, nyt on ollu ihan mega kaamea kankkunen ja lihakset kramppaa. Toinen puoli kroppaa puutuu, käsi ja jalka. Onko muilla ollu tämmöstä? Pitäskö mennä lääkäriin vai häviikö oireet joskus????

4

1040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elena

      On ollut, hirveä olo, aivot seiso, pelkää vapinaa, ahdistaa, hikeä pukkaa, lihakset nykii, tuntuu toispuoleista puutumista...sinulla on kunnon vieroitusoireet. Ajattelepa, jos on pitempi putki takana.Sydän hakkaa ja pelkää tosissaan sydäriä, mikään ruoka ei mene alas eikä pysy sisällä, pelkää kuolevansa, sekoavansa, pelkää ihmisten kohtaamista, että joku kontrolli pettää tai alkaa vapisuttaa. Siihen auttaa vain lepo ja aika. Älä yritäkään mitään voimainponnistuksia tai urheilusuorituksia. Sitten kun nämä juomisen myötä muuttuvat kroonisiksi, alkaa elämä olla helvettiä ja pelkän oman navan ja oman pahan olon ympärillä pyörimistä. Jos biletät, biletä kerran ja hoida itsesi kuntoon. Älä ryhdy harrastamaan viikon parin putkia kuten minä. Pian et ole enää bilekunnossa. Yritän itse lopettamista, mutta hirveän vaikeaa se on, kun riippuvuus on kehittynyt ja oireet kroonistuneet. Viinahan se niitä hetkeksi helpottaa, mutta kun ei jatkuvasti kännissäkään tai ainakin pienessä maistissa voi olla ja sama kankkunen aina seuraavana päivänä odottamassa. Menee työkykyisyys, ei jaksa ottaa kontaktia ihmisiin, ei jaksa harrastaa. Ja mitä pitemmälle tilanne pääsee, sitä hirveämmiksi henkiset oireet, pelot ja paniikit tulevat ja ne jatkuvat pitkään. Puhun nyt parinkymmenen vuoden kokemuksella. Ja muista, alkoholismi kehittyy salakavalasti. Nyt ajattelet, ettei minulle noin ikinä käy. Mutta kyllä vaan, kyllä käy. Kaikki maailman alkoholistit ovat joko eläviä tai kuolleita todisteita siitä.

      • Puliveivari.

        Kun olet hyvä kirjoittaja, ja alan kokemusta riittää, niin käyhän ajoin vierailevana tähtenä Alkoholi-palstalla valistamassa meitä viinaimureita.


    • suomipoju 24

      Juo sokerivettä ja oksentele jos tuntuu siltä.

    • Puliveivari.

      Käden ja jalan puutuminen ei kuulosta tavalliselta kankkuselta. 30-vuotisella juopottelukokemuksella en muista itsellä juurikaan puutumisia, vaikka on ollut maata järisyttäviä krapuloita, ja muita kipuja on ollut enemmän, kuin tarpeeksi.
      Jos vieläkään ei ole helpottanut, niin kannattaa mennä tohtorille. Saattaa jälkikäteen iskeä vielä unihäiriöt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      763
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      700
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      607
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      539
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      39
      533
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      529
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    Aihe